Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Je to už více než čtvrt roku, co jsem sepsal a odeslal připomínky k návrhu nového Občanského zákoníku. Nyní jsou tu informace o aktuálním vývoji.
Nebudu se vracet k podrobnostem mých připomínek, každý si to může přečíst. Zaměřím se ale na to, co následovalo. Po odeslání se dlouho nic nedělo, až jsem jednoho krásného dne narazil na aktualizaci webu věnovaného novému ObčZ. Byla tam zveřejněna verze, která byla označena jako ta, která po zapracování připomínek putuje do Legislativní rady vlády.
Po porovnání nové verze s tou původní jsem se docela zhrozil, protože nejenže jsem nezaznamenal zapracování připomínek, ale dokonce jsem si všiml jedné změny, která šla opačným směrem (týká se práva autora na „přiměřenou dodatečnou odměnu“ – v upravené verzi se objevilo, že se autor tohoto práva nemůže vzdát).
Tehdy jsem se nejprve ujistil, že mé připomínky skutečně došly. Pak jsem jednak kontaktoval Mikuláše Ferjenčíka, místopředsedu České pirátské strany – to proto, že je to záležitost pro ČPS zajímavá a současně by mohla disponovat lidmi, kteří by byli schopni lépe analyzovat, do jaké míry jsou mé obavy oprávněné. Také jsem se obrátil dopisem na prof. Vladimíra Smejkala, člena Legislativní rady vlády a současně soudního znalce zaměřujícího se do značné míry na oblast autorských práv.
S Mikulášem jsme se zatím dohodli na případném publikování v Pirátských novinách. Co se týká prof. Smejkala, bohužel mi dosud neodpověděl a mám poměrně značné podezření, že dopis nedošel včas – návrh byl totiž posuzován na výjezdním zasedání Legislativní rady vlády, které začínalo pouhé dva dny po jeho odeslání.
Dnes ale došlo opět k posunu. Přišla mi zpráva z ministerstva spravedlnosti:
Vážený pane Jelínku,
dne 21. dubna 2011 jste se obrátil na Ministerstvo spravedlnosti s dotazem, zda byly doručeny Vaše připomínky k návrhu nového občanského zákoníku. Evidujeme Váš dopis ze dne 24. ledna 2011 zaslaný na emailovou adresu obcanskyzakonik@justice.cz. Vaše připomínky byly projednány v rámci rekodifikační komise. Zejména problematika licenčních smluv byla široce prodiskutována jak v rámci rekodifikační komise, tak v rámci mezirezortního připomínkového řízení. V rámci rekodifikační komise je pověřen zpracováním licenčních smluv uznávaný odborník prof. Ivo Telec, který se rovněž podílel na přípravě autorského zákona.
Do textu nového občanského zákoníku byla nově zařazena úprava veřejných licencí (tzv. creative commons), která umožňuje uzavírat licenční smlouvu s předem neurčitým počtem osob. Tuto licenční smlouvu je možné uzavřít bez předchozího vyrozumění navrhovatele (viz § 2347 nového občanského zákoníku).
Z Vašich připomínek byla zapracována připomínka č. 1, kdy se v textu nového občanského zákoníku výslovně uvádí, že spolek vzniká dnem zápisu do veřejného rejstříku. Návrh nového občanského zákoníku v poslední verzi naleznete na stránkách http://obcanskyzakonik.justice.cz/cz/navrh-zakona.html.
Děkujeme Vám za Váš zájem o nový občanský zákoník i za zaslané připomínky, které přispěly k diskuzi při zdokonalování textu občanského zákoníku v rámci jednání rekodifikační komise i vypořádacích porad s rezorty.
Tiskni
Sdílej:
proč například říkat nově "závod" místo "podnik"?Protože se dneska často v daném objektu nic nového nepodniká, ale závodí se jak předehnat konkurenci?
Protože se dneska často v daném objektu nic nového nepodniká, ale závodí se jak předehnat konkurenci?Ten nový zákoník ve skutečnosti nezavádí moc úplně nových pojmů, nýbrž zhusta vytahuje termíny používané zhruba do 2. světové války. Tehdy se "závod" říkalo běžně, podobně jako třeba "právní jednání" (místo dnešního "právní úkon"). Ale problém je, že jednak se ty termíny nepoužívají ve zbytku legislativy (-> bude se muset upravit hromada jiných zákonů), a také se bude muset každý naučit, co nově používat. Jako příklad si stačí vzít nový insolvenční zákon, který udělal něco podobného, ale ve velmi malém rozsahu. Existuje už řadu let a nová terminologie stále působím mnohým lidem (i právníkům!) potíže.
používané zhruba do 2. světové války. Tehdy se "závod" říkalo běžněnevim v jakem kontextu termin "zavod" pouziva novy OZ, ale tento termin se dneska pouziva naprosto bezne pro oznaceni casti podniku.... rada velkych podniku je rozdelana na jednotlive zavody, ktere jsou vicemene autonomni, maji sveho reditele, svuj management, oddelene uctovani, ale (casto) neexistuji jako pravnicka osoba.
nevim v jakem kontextu termin "zavod" pouziva novy OZPoužívá ho místo dnešního termínu "podnik" - tedy jako soubor hmotných, nehmotných a osobních složek podnikání. Používá se to například v souvislosti "prodejem podniku", kdy někdo prodává svou firmu (myšleno fungující firmu jako takovou, ne provozující právnickou osobu) jako celek, tedy majetek, závazky, obchodní vztahy i zaměstnance.
tento termin se dneska pouziva naprosto bezne pro oznaceni casti podniku.... rada velkych podniku je rozdelana na jednotlive zavody, ktere jsou vicemene autonomni, maji sveho reditele, svuj management, oddelene uctovani, ale (casto) neexistuji jako pravnicka osobaAno, a v tom právě vidím problém. V současnosti se používá právní termín je "odštěpný závod" (je i v novém ObčZ), kdy jeho vedoucí (ředitel) má oprávnění k veškerému jednání za tento odštěpný závod. Dnešní "závod" (bez přívlastku) by se označoval nejspíš jako "část podniku" (v novém ObčZ "pobočka", ale má význam trochu posunutý), například při "prodeji části podniku". Nově ale bude "závod" vždy dnešní "podnik" jako celek. Důvodová zpráva k návrhu uvádí toto: Nahrazení pojmu „podnik“ pojmem „závod“ má několik důvodů. Hlavní důvod přestavuje stále silnější tlak acquis na používání pojmu „podnik“ především k označení osoby, popřípadě i v užším slova smyslu jako soutěžitele; právo Evropské unie však také často používá slovo „podnik“ k vymezení prostoru. Toto vícevýznamové pojímání proniká i do platného práva a různé právní předpisy, zejména z oblasti práva veřejného, chápou podnik různě a nikoli jen v předmětovém slova smyslu, tj. jako objekt práv a povinností. Podpůrně lze poukázat na přesné německé právnické pojmosloví, které také odlišuje mezi podnikem a závodem. Návrh tedy nelpí na dosavadním pojmu a i se zřetelem na potřeby vyplývající z komunitárního práva jej uvolňuje k jinému využití.
četl jsem nějakej výcuc na ihned.cz a dá se říci, je to přesně to, co jsem čekal. Socialistickej pamflet. Absence svobody a neúcta k základním lidským právům. Nikam se bohužel tímto upgradem nepohnem, je to zase plácání v český socialistický sračce. :(
Socialistickej pamflet..... plácání v český socialistický sračce. :(
Předkládaný pravicovou vládou ? Nemáš v tom nějaký chaos ? Nebo je to jen nutkání plivnout jedovatou slinu a hlavně být in ?