Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Kdo se chystá pořídit si software Helios Red a už se kvůli tomu připravuje sáhnout do peněženky pro peníze na licenci Windows, ať ještě chvíli počká a přečte si následující řádky. UPDATE 30.4.2009: Původní hodnocení "ve Vistě nefunguje" bylo změněno na "vyžaduje zvláštní práva". Podrobnosti uvádím dále v textu.
Podnikový software Helios existuje ve třech verzích - Red pro malé firmy, Orange pro střední a Green pro velké. S tím samozřejmě souvisí i použité technologie. Zatímco obě větší verze kombinují MS SQL a .NET, "malá" verze Red je založena na Microsoft Visual FoxPro a na DBF souborech.
Kdo si bude pořizovat Helios Red a podívá se do technických podmínek, seznam podporovaných verzí Windows končí verzí Windows XP. Vista v seznamu není. A zjevně to není samoúčelně - kdo si totiž zkusí Helios Red (třeba v podobě demoverze nebo verze Start) do Visty nainstalovat, přesvědčí se, že to opravdu nechodí. Přesné důvody nevím (možná nějaké problémy s právy), ale prostě nefunguje. Problém je v tom, že program potřebuje zapisovat do souborů, kam právo zápisu nemá. Nejjednodušší řešení je spouštět Helios Red s právy správce (což není příliš bezpečné), možná existuje lepší řešení, po kterém jsem ale zatím nepátral.
Naproti tomu příjemně překvapen bude ten, kdo se pokusí Helios Red spustit v GNU/Linuxu. Stačí si jen nainstalovat WINE (pokud již není nainstalován), spustit instalátor Heliosu, odklikat všechny dialogy a po úspěšné instalaci poklikat na spouštěcí ikonu.
Helios se spustí a bude normálně fungovat. Pozor jen na problémy s písmy - pokud si nenastavíte vhodné písmo (v generátoru sestavy - nastavte si třeba DejaVu Sans Mono), budou výstupní sestavy rozhozené. Taktéž nefunguje export do Wordu a Excelu (jinak lze exportovat například do PDF, HTML, textových souborů, CSV, DBF... - to všechno funguje). Síťové fungování jsem netestoval, ale předpokládám, že by s ním neměly být potíže.
Tedy z obecného hlediska - kdo uvažuje o pořízení nějakého takového v Linuxu fungujícího softwaru pro malou firmu, může si u programu Helios Red předem poznamenat, že funguje. Naopak na něj (aspoň zatím) může zapomenout Složitější to bude mít naopak nadšený majitel systému Windows Vista (čímž nechci tento systém obecně zatracovat - po půlročním používání mu mohu vytknout jen pár drobností, jinak funguje výborně).
Tiskni
Sdílej:
Pokud chceme speciální fce, nejni problém a dopíšou nám je
No vidiš, a pokud mi potřebujeme speciální funkce, napíšeme si je v SAPu sami Každopádně jsem tu poznámku ani nemyslel vážně, SAP mám prostě hodně rád, tak hlášky o něm cpu kde to jde
Dovolím si pár poznámek,
Helios Red nebude pod linuxem běhat úplně ideálně, nastavit správné fonty bude asi to nejsložitější. Bohužel hodně záleží na používané distribuci a u většiny je potřeba si dost pohrát s fonty tak aby aplikace vypadala všude česky. Jak bylo řečeno s tiskovými výstupy je také problém pokud nemáte ve wine insalovaný office tak skutečně export do xls a word nefunguje. Ovšem u instalaci na Vistách jsem na zde úváděný problém nenarazil. Program se musí instalovat s právy správce, a na spuštění Heliosu je třeba mít plné práva na adresář který se instalací vytvořil (v případě práce v síti je umístěn někde na serveru nejlépe na sambě).
Podle mého názoru nevadí, že Helios Red nefunguje pod Linuxem. Nepředpokládám, že typický uživatel Helios Redu bude mít jako svůj operační systém Linux. Helios Red většinou běhá na samostatných počítačích, hodně často na sítích typu peer-to-peer a méně často na "opravdových" počítačových sítích. Možná bych měl kritérium možnosti spustit účetní a ekonomický program i na Linuxu přidat do návodu Jak si vybrat účetní program: http://www.herinek.cz/inpage/helios-red-jak-vybirat-ucetni-program/