Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Občas člověk potřebuje měřit, kolik času spotřebovaly nějaké činnosti (nejen na počítači). Nejlepší je mít na to program, který by měření zajistil. Jenže zatím jsem nenarazil na takový, který by řešil všechny mé potřeby (dosud jsem používal KArm, ale tomu některé důležité vlastnosti chyběly). Proto bylo nejjednodušší...
...si takový program napsat. Moje základní požadavky byly následující:
Z výše uvedených důvodů jsem k implementaci zvolil Javu a uložení dat do jediného XML souboru. Program se zrodil poměrně rychle, a protože si myslím, že by mohl být užitečný i dalším lidem, rozhodl jsem se ho dát k dispozici pod licencí GNU GPL. Kdo má zájem, nechť stahuje - stačí někam rozzipovat a podle návodu v souboru README spustit (triviální postup). V ZIPu je i JAR archiv s třídami pro Swing Layout, ten je nutně potřeba, nelze ho vynechat (a má licenci LGPL). K dispozici jsou samozřejmě i zdrojáky (pro ten Swing Layout si je můžete stáhnout rovněž).
POZOR: Pro běh programu je nutná Java 5.0, tedy JRE (nebo JDK) 1.5!
Po spuštění se zobrazí okno, které má nahoře 4 tlačítka (Start, Stop, Add a Remove) a dole tabulku. Tlačítkem Add se přidá úloha, Remove odebere vybrané úlohy, Start spouští měření pro vybrané úlohy a Stop jejich měření zastavuje. Přejmenovat úlohu lze dvojklikem na jejím názvu. Úlohy, pro které se právě měří čas, mají časovou spotřebu zobrazenu červeně na růžovém pozadí (ostatní se zobrazují implicitním způsobem). Stav úloh se ukládá při ukončení programu a také automaticky každých 5 minut, při startu se automaticky načte. Data se ukládají do souboru $HOME/.lwtt/data.xml
.
Rýpalům chci předem připomenout, že vím o tom, že je program prasácky napsaný. Stejně tak tam chybí spousta věcí, které by se mohly hodit. Ale pro účel, ke kterému jsem aplikaci tvořil, mi bohatě postačuje a až budu mít čas, program vylepším. V tuto chvíli mi prostě stačí, když mohu říct že program "just works".
UPDATE: Program LWTT je zaregistrován jako projekt na serveru freshmeat.net. Další vývoj projektu tedy můžete sledovat přes tento server.
UPDATE 2: Projekt LWTT má nyní svůj vlastní web. Kromě balíků ke stažení je tam i uživatelská dokumentace a referenční dokumentace v JavaDocu.
UPDATE 3: LWTT je v openSUSE Build Service, takže můžete instalovat i takto.
Odkazy:
Tiskni
Sdílej: