Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Občas člověk potřebuje měřit, kolik času spotřebovaly nějaké činnosti (nejen na počítači). Nejlepší je mít na to program, který by měření zajistil. Jenže zatím jsem nenarazil na takový, který by řešil všechny mé potřeby (dosud jsem používal KArm, ale tomu některé důležité vlastnosti chyběly). Proto bylo nejjednodušší...
...si takový program napsat. Moje základní požadavky byly následující:
Z výše uvedených důvodů jsem k implementaci zvolil Javu a uložení dat do jediného XML souboru. Program se zrodil poměrně rychle, a protože si myslím, že by mohl být užitečný i dalším lidem, rozhodl jsem se ho dát k dispozici pod licencí GNU GPL. Kdo má zájem, nechť stahuje - stačí někam rozzipovat a podle návodu v souboru README spustit (triviální postup). V ZIPu je i JAR archiv s třídami pro Swing Layout, ten je nutně potřeba, nelze ho vynechat (a má licenci LGPL). K dispozici jsou samozřejmě i zdrojáky (pro ten Swing Layout si je můžete stáhnout rovněž).
POZOR: Pro běh programu je nutná Java 5.0, tedy JRE (nebo JDK) 1.5!
Po spuštění se zobrazí okno, které má nahoře 4 tlačítka (Start, Stop, Add a Remove) a dole tabulku. Tlačítkem Add se přidá úloha, Remove odebere vybrané úlohy, Start spouští měření pro vybrané úlohy a Stop jejich měření zastavuje. Přejmenovat úlohu lze dvojklikem na jejím názvu. Úlohy, pro které se právě měří čas, mají časovou spotřebu zobrazenu červeně na růžovém pozadí (ostatní se zobrazují implicitním způsobem). Stav úloh se ukládá při ukončení programu a také automaticky každých 5 minut, při startu se automaticky načte. Data se ukládají do souboru $HOME/.lwtt/data.xml
.
Rýpalům chci předem připomenout, že vím o tom, že je program prasácky napsaný. Stejně tak tam chybí spousta věcí, které by se mohly hodit. Ale pro účel, ke kterému jsem aplikaci tvořil, mi bohatě postačuje a až budu mít čas, program vylepším. V tuto chvíli mi prostě stačí, když mohu říct že program "just works".
UPDATE: Program LWTT je zaregistrován jako projekt na serveru freshmeat.net. Další vývoj projektu tedy můžete sledovat přes tento server.
UPDATE 2: Projekt LWTT má nyní svůj vlastní web. Kromě balíků ke stažení je tam i uživatelská dokumentace a referenční dokumentace v JavaDocu.
UPDATE 3: LWTT je v openSUSE Build Service, takže můžete instalovat i takto.
Odkazy:
Tiskni
Sdílej: