Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 08:33
Občas člověk potřebuje měřit, kolik času spotřebovaly nějaké činnosti (nejen na počítači). Nejlepší je mít na to program, který by měření zajistil. Jenže zatím jsem nenarazil na takový, který by řešil všechny mé potřeby (dosud jsem používal KArm, ale tomu některé důležité vlastnosti chyběly). Proto bylo nejjednodušší...
...si takový program napsat. Moje základní požadavky byly následující:
Z výše uvedených důvodů jsem k implementaci zvolil Javu a uložení dat do jediného XML souboru. Program se zrodil poměrně rychle, a protože si myslím, že by mohl být užitečný i dalším lidem, rozhodl jsem se ho dát k dispozici pod licencí GNU GPL. Kdo má zájem, nechť stahuje - stačí někam rozzipovat a podle návodu v souboru README spustit (triviální postup). V ZIPu je i JAR archiv s třídami pro Swing Layout, ten je nutně potřeba, nelze ho vynechat (a má licenci LGPL). K dispozici jsou samozřejmě i zdrojáky (pro ten Swing Layout si je můžete stáhnout rovněž).
POZOR: Pro běh programu je nutná Java 5.0, tedy JRE (nebo JDK) 1.5!
Po spuštění se zobrazí okno, které má nahoře 4 tlačítka (Start, Stop, Add a Remove) a dole tabulku. Tlačítkem Add se přidá úloha, Remove odebere vybrané úlohy, Start spouští měření pro vybrané úlohy a Stop jejich měření zastavuje. Přejmenovat úlohu lze dvojklikem na jejím názvu. Úlohy, pro které se právě měří čas, mají časovou spotřebu zobrazenu červeně na růžovém pozadí (ostatní se zobrazují implicitním způsobem). Stav úloh se ukládá při ukončení programu a také automaticky každých 5 minut, při startu se automaticky načte. Data se ukládají do souboru $HOME/.lwtt/data.xml
.
Rýpalům chci předem připomenout, že vím o tom, že je program prasácky napsaný. Stejně tak tam chybí spousta věcí, které by se mohly hodit. Ale pro účel, ke kterému jsem aplikaci tvořil, mi bohatě postačuje a až budu mít čas, program vylepším. V tuto chvíli mi prostě stačí, když mohu říct že program "just works".
UPDATE: Program LWTT je zaregistrován jako projekt na serveru freshmeat.net. Další vývoj projektu tedy můžete sledovat přes tento server.
UPDATE 2: Projekt LWTT má nyní svůj vlastní web. Kromě balíků ke stažení je tam i uživatelská dokumentace a referenční dokumentace v JavaDocu.
UPDATE 3: LWTT je v openSUSE Build Service, takže můžete instalovat i takto.
Odkazy:
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.