Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Application Data
, někdy v Local Settings/Application Data
, někdy v Data aplikací
, někdy v Místní nastavení/Data aplikací
, někdy (to je úplně nejlepší) v MÝstnÝ nastavenÝ/Data aplikací
, případně ještě jinde. A to hovořím pořád jen o verzi Windows XP, u jiných verzí je to ještě složitější. Děje se to u různého softwaru, ten od Microsoftu (IE, OE...) nevyjímaje. U Visty už je to o trochu jednodušší, protože adresáře jako Data aplikací
nebo Local Settings
už jsou jen odkazy na skutečná umístění, takže i když to aplikace uloží blbě, není to roztroušené.
nepotěšila nemožnost rozdělit zprávy podle dnů??? Vždyť to přece jde: Zobrazení -> Seřadit podle sloupce -> Zobrazit ve skupinách. Nebo to není ono?
Nefunguje skoro nic, tedy ani LightningLukáši, Lightning, jsem nikdy nepoužíval, ale právě v TB3 je nacpaný a funguje (no, já jsem si ho vypnul). Jinak používám ještě CuteMenus, Display MUA a QuoteColors - všechno funguje :)
Totiž co jsem četl, tak na kompatibilní verzi se teprve pracuje (měla být původně integrována přímo do TB, ale skutek utek'), takže máš pravděpodobně nějakou betu, ale stabilní verzi těžko.Ale ono to tam skutečně nacpané je. Je to součástí balíku Thunderbirdu (kompilovaného ze zdrojového kódu, nikoliv přibaleno distributorem). Píše, že je to verze 1.0pre.
sám IMAP nepoužívámDěláš chybu. Sice ten protokol nepovažuji za moc šťastně a logicky navržený (proto také hlavně v minulosti stála většina implementací za bačkoru, u mnohých to přetrvává), ale když se dá dohromady se všemi rozšířeními, škála funkcí je skutečně impozantní (a kupodivu zrovna třeba Thundebird z toho docela velkou část podporuje).
Mně na trojce nejvíc vadí to nové vyhledávání, které si všichni vychvalujeteJá si vyhledávání nevychvaluji. Naopak, to ve dvojce mi přišlo mnohem pohotovější - něco napíšu a okamžitě se mi vyfiltrují zprávy (ne, že to skočí do nějakého jiného prostředí, kde uvidím výsledky v jiné podobě, než jak vypadá příslušná složka). Vychvaloval jsem si "chytré složky", tedy sdružení určitých složek z různých účtů do jednoho logického pohledu (protože to je věc, která je například v Opeře, tam je toho ale ještě mnohem víc a lépe uděláno). Jinak jsem se konečně dokopal si v TB 2 uložit výsledky vyhledávání, konkrétně podle červeného štítku ("Důležité"), jako virtuální složku. To mi totiž přesně chybělo, ale nějak jsem to dříve neudělal. Je to vynikající, přímo vidím důležité zprávy (oštítkované ručně nebo Sieve pravidlem) ze všech složek. Nepříjemné je už jen to, že to lze udělat pouze v rámci jednoho účtu, čili stejně mám tyto zprávy na dvou místech (ne jako v Opeře, kde je to pohromadě a třídění podle štítků patří mezi výchozí pohledy), podle dvou základních účtů, které používám.
Já si vyhledávání nevychvaluji.Tak to se ti omlouvám za (no a teď si nejsem schopen vybavit ten výraz, který popisuje to, že se vlastnost některých lidí připíše úplně všem
Tiskni
Sdílej: