Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Nainstaloval jsem si na notebook zbrusu novou verzi své oblíbené distribuce - openSUSE 11.3. A bohužel musím konstatovat, že dlouhodobé problémy přetrvávají.
Zatím jsem distribuci nemohl pořádně vyzkoušet, proto se zmíním jen o dvou detailech, na které jsem narazil hned a které mi pořádně lezou na nervy. Znovu se podívám do hlášených chyb a kdyžtak to ohlásím znovu (protože mám pocit, že jsem to už dávno hlásil a nic se nezměnilo).
Od operačního systému z roku 2010 by člověk očekával, že se nebude muset peklit s takovými hloupostmi, jako je připojení k Wifi. Jenže opak je pravdou. Kliknu na ikonu KNetworkManageru, vyberu se AP, dám připojit, dvakrát (!) vyplním heslo, a ... NIC! WiFi prostě nejede a ani se nedozvím proč.
Vyřešil jsem to dočasně kabelem. Po několika vypnutí a zapnutí najednou ejhle: WiFi připojení se rozjelo. Zajímavé. Tohle by člověk čekal u jiného systému, ne u GNU/Linuxu.
Už jsem to také zmiňoval dříve. openSUSE má takové výchozí nastavení, že když je notebook připojen do sítě, zaklapnutí víka způsobí jen zamčení desktopu. Mnohem vhodnější by přitom bylo uspání do paměti, protože pak člověk nemusí myslet na to, v jaké posloupnosti provádět jednotlivé úkony (jestli nejdřív vytáhnout napájecí kabel nebo nejdřív zavřít víko).
Vzhledem k tomu, že jsem zatím openSUSE 11.3 moc nezkoumal, nenarazil jsem na žádné další kopance, ale ani na pronikavá zlepšení. Tedy vlastně na jedno významné zlepšení jsem narazil. Místo odporně kyselého pozadí z verze 11.2 je teď jako výchozí nastaveno pozadí o něco lepší. Tak tedy aspoň něco. Uvidíme dál...
Tiskni
Sdílej:
Ale stve me, kdyz ho chci treba jen prenest a on se mi uspi (a prerusi vsechna sitova spojeni).Když chci notebook přenést zapnutý (což je výjimečná situace), přenesu ho otevřený. Naopak ho chci většinou přenášet vypnutý. Zavřít víko, vytáhnout kabel (případně vložit NB a adaptér do brašny) a jít. A ne nejdřív tahat kabel (a muset na to myslet), pak teprve zavírat víko, aby to zafungovalo správně. Ano, mohu si to ručně překonfigurovat (což samozřejmě dělám), ale je otravné, že to není výchozí nastavení.
Samozrejme nebudu zavirat viko, kdyz mi pobezi neco narocnejsiho
Zase tak samozřejmé to není. Znám člověka, který míval ve zvyku pustit si na cestu domů numerické výpočty a notebook dát do batohu na záda. Ale to bylo v době 80386…
Nenavidim, kdyz se mi notebook po zaklapnuti vika uspi.Souhlasim. (IMHO) Nejlepsi je, kdyz zaklapnuti vika nedela vubec nic. Jak na zamknuti tak na uspani jde snadno pouzivat klavesove zkratky a uzivatel pomoci toho muze jednoduse zvolit, zda chce zamknout, uspat nebo jenom zavrit viko (napr kvuli kratkemu prenosu). Oproti tomu, pokud zavreni vika samo zpusobi nejakou akci (zamknuti nebo uspani), zajistit, aby se ta akce nestala ve chvili, kdy chci pouze zavrit viko, je mnohem slozitejsi.
Open Suse jsem pred cca rokem zkousel a ma perfektni instalator - zde neni co vytknout.
S funkcnosti samotneho systemu to jiz tak slavne nebylo.
Jinak kazdy operacny system (opravdu kazdy vcetne windows) vyzaduje trochu boje po nainstaleni.
Bez toho se proste nelze obejit akorat mam posledni dobou dojem ze nejvic bojuju s windows (xp, vista), win 7 uz je privetivejsi po cerstve instalaci. Srovnal bych to s modernima distrama.
Nejedná se u vás spíše o HW problém případně problém ovladače?Obstarožní ThinkPad R51 by měl fungovat bez problémů. A také už funguje, ale nějakou dobu to distribuci (resp. asi NetworkManageru) trvalo, než to fungovat začalo.
Nejedná se u vás spíše o HW problém případně problém ovladače?V některých případech se NetwokManager chová opravdu bídně (čti: dlouho se připojuje a často až na několikátý pokus). Zejména pokud se připojujete k síti s hidden SSID nebo se přihlašujete certifikátem.
nevíte prosím kde hledat?To bohužel netuším. V základních repozitářích nejsou, leda v některém z komunitních.
Ohledně zaklapntí víka bych raději viděl nějakou utilitu, která toto nastaví tak jak si kdo chce.
Za dob KDE3 se to nastavovalo přes kpowersave
nebo přímo v konfiguračních souborech powersaved
. Teď to taky určitě nějak půjde, ale nemaje notebooku, nezkoumal jsem zatím kde a jak.