V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Zprovoznil jsem webové stránky OpenDocument.cz. Jsou (překvapivě) zaměřeny na formát OpenDocument (ODF) a jejich cílová skupina je mimo oblast IT odborníků. Prosím o náměty a připomínky.
Jistě si všichni vzpomínají na zprávičku o tom, že předseda OpenDocument Foundation hází formát OpenDocument přes palubu. Narozdíl od některých jiných lidí považuje formát OpenDocument za velmi dobrou věc, přestože jí k dokonalosti mnohé chybí.
Právě proto jsem se rozhodl vytvořit web, který by vysvětloval, co to vlastně formát OpenDocument je, proč ho používat, co to může přinést, jaké aplikace ho podporují atd. Web (specificky český) je zaměřený na všechny, kteří nejsou počítačovými odborníky a technické detaily pro ně nejsou důležité - naopak vyžadují informace o tom, jak konkrétně jim tento formát pomůže. Důležitou součástí samozřejmě je, ukázat na skutečných příkladech, kdo a s jakým výsledkem formát používá.
Webové stránky jsou nyní v provozu, zatím by se dalo říct "zkušebním" - a to proto, že některé věci ještě nejsou úplně doladěny. Proto prosím každého, kdo by měl nějaký nápad, jak stránky zlepšit, aby ho vložil do diskuse. Stejně tak uvítám jakoukoli konstruktivní kritiku.
Nejdřív ale pár poznámek. Někdo si možná všimne určitého povědomého způsobu vyjadřování. To je záměr. Důvěrně známá mluva je lepší řešení, než vymýšlet něco, čeho by se uživatelé mohli zaleknout. Totéž se týká i zvoleného písma a barevnosti.
Dále si můžete všimnout, že se vyhýbám komparaci s OOXML a obecně rozsáhlejším informacím o tomto formátu. I to je záměr, protože v někom by pak mohl hlodat červíček pochybností o ODF, vzhledem k masáži Microsoftu. Také nijak zvlášť nezdůrazňuji používání svobodného softwaru (včetně OpenOffice.org), protože se mu určité skupiny lidí vyhýbají. Zaměřuji se čistě na samotný formát.
Co se týká námětů a připomínek, zajímají mě především tyto věci:
Děkuji všem, kdo svým příspěvkem pomohou podpořit rozšiřování formátu OpenDocument v Česku.
Tiskni
Sdílej:
OOXML je zla vec a o tom se nemluvi...To me zas pripadne, ze se OOXML kritizuje tak moc, ze se zapomina na vlastni rady... Kdyz zadam do Googlu "opendocument", tak bych rad videl mnohem vice vyvojarskych komunit, tutorialu, for, ebooku, examplu... ted jsou v popredi spise propagandisticke weby.
Ale cy mi urcite chybi, je odkaz "Chci pouzivat".Dobrý nápad. Budu o tom silně uvažovat.
Ovsem pro netechniky bych vklidu vyhodil zminky o zalozeni na XML apod, to je matouci a uplne zbytecne.Je to tam jen ve velmi malé míře. Spíš mi jde o to, že se o XML píše na každém sloupu a všichni říkají, jak je to moderní. Takže důvod byl tento.
- sekce pro vyvojareSe sekcí pro vývojáře nepočítám. Pro ně by bylo lepší vytvořit samostatný web a měl by ho dělat někdo, kdo tomu formátu skutečně rozumí (což já nejsem). Sem bych to netahal, protože buď by tam toho bylo málo, nebo by se web podstatně proměnil (obsažností této části), což není cílem.
- cleneni firmy na korporatni prostredi a jine (male a stredni firmy)Tohle členění je dnes v módě (u bank apod.), ale nejsem příliš přesvědčen, že je lepší než mít celou firemní oblast pohromadě. Značná část informací je pak duplicitní (a buď se kopíruje nebo formuluje dvakrát), a leckdo musí stejně procházet obojí a je z toho zmatený.
No ja bych se primlouval za to, by krom seznamu aplikaci byl i seznam knihoven rozdeleny podle programovacich jazyku. Myslim, ze kdyz se nahodny ctenar (manager) muze dozvedet, ze kazdy jazyk ma nejakou ODF knihovnu, tak mu to rekne, ze krom pouzivani ODF v office by to mohli pouzivat i pro generovani dokumentu treba z intranetu. Jen prehled, nic vic, ale take nic min- sekce pro vyvojareSe sekcí pro vývojáře nepočítám. Pro ně by bylo lepší vytvořit samostatný web a měl by ho dělat někdo, kdo tomu formátu skutečně rozumí (což já nejsem). Sem bych to netahal, protože buď by tam toho bylo málo, nebo by se web podstatně proměnil (obsažností této části), což není cílem.
Dal jsem to do zpráviček.Tady.
Jen takový neprioritní návrh na vylepšení... Někdo zručný by mohl vylepšit přechod mezi těmi fotografiemi v hlavičce.Já vím, ty přechody nejsou úplně nejkvalitnější. S jejich vylepšením počítám (podobně jako s ještě dalším vylepšením grafiky). Ale nemohu to přenechat někomu jinému, porušil bych licenci k těm fotkám (je "per seat").
...a kdyz OASIS co nejrychleji vyresi neduhy ODF (u nekterych se bojim, ze uz vyresit moc nepujdou), bude to fajn.ake su tie neduhy? a ktore sa nedaju vyriesit?
Vždyť tam není žádnej soubor v ODFDobrá připomínka, díky
Kdysi tu někdo psal o tom, že součástí testů ECDL je snad i test na OpenOffice(?), to by možná stálo za zmínku nebo jestli existujou ňáký jiný certifikáty na oo, nějaký ekvivalent toho, co má MS.Ano, někdo tu kdysi psal o tom, že něco takového řeší. Tedy pro ECDL, o nějakých speciálních certifikátech pro OOo nevím.
V části "Co je ODF" chybí ve 2. odstavci adresa v odkazu na EK.Opravím
Pěkně udělané. Budu na to odkazovat zákazníky.
Snad bys jen mohl změnit pořadí těch případových studií a dát do předu známější věci (třeba Vídeňský magistrát nebo Peugeot). Brazilská banka nebo Makedonská škola na český management asi moc nezapůsobí a důležité je to co je na začátku, dál to spousta lidí ani nečte.
Snad bys jen mohl změnit pořadí těch případových studií a dát do předu známější věci (třeba Vídeňský magistrát nebo Peugeot). Brazilská banka nebo Makedonská škola na český management asi moc nezapůsobí a důležité je to co je na začátku, dál to spousta lidí ani nečte.To je pravda. Zatím jsem to nijak explicitně neřadil, pořadí je takové, v jakém to vznikalo.