Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Miguel de Icaza, zakladatel projektu GNOME před časem oznámil, že definitivně končí s Linuxem. Teď ale sám přiznal, že to bylo nerozumné rozhodnutí, protože Linux má v některých oblastech velký potenciál.
Asi jen málo lidí, kteří se kdy pohybovali v oblasti svobodného softwaru, má tak kontroverzní pověst jako Miguel de Icaza. Ačkoli stál u zrodu projektu GNOME, tedy jednoho ze dvou nejznámějších desktopových prostředí, a podílel se i na řadě jiných FOSS projektů, některé jeho postoje a činy vyvolali v komunitě velkou nelibost.
Patří mezi ně hlavně velká příchylnost k technologím Microsoftu (.NET, OpenXML atd.) a jejich zatahování do linuxového prostředí (implementace Mono). Miguel de Icaza "proslul" také tím, že vlastně nikdy Linuxu na desktopu až tak moc nefandil a čím dál víc se posouval směrem k systému Mac OS X, až u něj zakotvil natrvalo a oznámil, že s Linuxem definitivně končí.
Teď ovšem nastal zásadní zvrat. Miguel sdělil, že svůj poněkud "unáhlený" linuxový konec přehodnotil a že přece jen Linux bude zase používat. Přesvědčila ho hlavně nová filosofie Ubuntu, v jejímž rámci bude stejný systém (jen s přizpůsobeným GUI) k dispozici na celé škále přístrojů, od telefonů, přes tablety, netbooky, notebooky až po klasické stolní počítače s velkým monitorem. Vyvstává tedy otázka: Čeho všeho se ještě od tohoto bezesporu zajímavého člověka (jehož mimochodem RMS označil za zrádce komunity FOSS) dočkáme?
Tiskni
Sdílej:
Nobelova cena za ekonomii pro Richarda StallmanaVolové… oba dva.