Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Miguel de Icaza, zakladatel projektu GNOME před časem oznámil, že definitivně končí s Linuxem. Teď ale sám přiznal, že to bylo nerozumné rozhodnutí, protože Linux má v některých oblastech velký potenciál.
Asi jen málo lidí, kteří se kdy pohybovali v oblasti svobodného softwaru, má tak kontroverzní pověst jako Miguel de Icaza. Ačkoli stál u zrodu projektu GNOME, tedy jednoho ze dvou nejznámějších desktopových prostředí, a podílel se i na řadě jiných FOSS projektů, některé jeho postoje a činy vyvolali v komunitě velkou nelibost.
Patří mezi ně hlavně velká příchylnost k technologím Microsoftu (.NET, OpenXML atd.) a jejich zatahování do linuxového prostředí (implementace Mono). Miguel de Icaza "proslul" také tím, že vlastně nikdy Linuxu na desktopu až tak moc nefandil a čím dál víc se posouval směrem k systému Mac OS X, až u něj zakotvil natrvalo a oznámil, že s Linuxem definitivně končí.
Teď ovšem nastal zásadní zvrat. Miguel sdělil, že svůj poněkud "unáhlený" linuxový konec přehodnotil a že přece jen Linux bude zase používat. Přesvědčila ho hlavně nová filosofie Ubuntu, v jejímž rámci bude stejný systém (jen s přizpůsobeným GUI) k dispozici na celé škále přístrojů, od telefonů, přes tablety, netbooky, notebooky až po klasické stolní počítače s velkým monitorem. Vyvstává tedy otázka: Čeho všeho se ještě od tohoto bezesporu zajímavého člověka (jehož mimochodem RMS označil za zrádce komunity FOSS) dočkáme?
Tiskni
Sdílej:
Nobelova cena za ekonomii pro Richarda StallmanaVolové… oba dva.