Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Miguel de Icaza, zakladatel projektu GNOME před časem oznámil, že definitivně končí s Linuxem. Teď ale sám přiznal, že to bylo nerozumné rozhodnutí, protože Linux má v některých oblastech velký potenciál.
Asi jen málo lidí, kteří se kdy pohybovali v oblasti svobodného softwaru, má tak kontroverzní pověst jako Miguel de Icaza. Ačkoli stál u zrodu projektu GNOME, tedy jednoho ze dvou nejznámějších desktopových prostředí, a podílel se i na řadě jiných FOSS projektů, některé jeho postoje a činy vyvolali v komunitě velkou nelibost.
Patří mezi ně hlavně velká příchylnost k technologím Microsoftu (.NET, OpenXML atd.) a jejich zatahování do linuxového prostředí (implementace Mono). Miguel de Icaza "proslul" také tím, že vlastně nikdy Linuxu na desktopu až tak moc nefandil a čím dál víc se posouval směrem k systému Mac OS X, až u něj zakotvil natrvalo a oznámil, že s Linuxem definitivně končí.
Teď ovšem nastal zásadní zvrat. Miguel sdělil, že svůj poněkud "unáhlený" linuxový konec přehodnotil a že přece jen Linux bude zase používat. Přesvědčila ho hlavně nová filosofie Ubuntu, v jejímž rámci bude stejný systém (jen s přizpůsobeným GUI) k dispozici na celé škále přístrojů, od telefonů, přes tablety, netbooky, notebooky až po klasické stolní počítače s velkým monitorem. Vyvstává tedy otázka: Čeho všeho se ještě od tohoto bezesporu zajímavého člověka (jehož mimochodem RMS označil za zrádce komunity FOSS) dočkáme?
Tiskni
Sdílej:
Nobelova cena za ekonomii pro Richarda StallmanaVolové… oba dva.