V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Kdo sleduje Freshmeat, možná si všiml, že jsem v minulých dnech vydal nové verze produktů inotify-cxx a incron. Změny jsou značné, doufám že všechny k lepšímu.
Jen stručně pro ty, kdo nevědí, o co jde: inotify-cxx je C++ rozhraní k technologii (přesněji řečeno systémovým voláním) inotify. incron je pak obdoba klasického cronu (tedy spouštění naplánovaných úloh), ovšem místo podle časových period se řídí událostmi v souborovém systému (k čemuž využívá inotify skrze inotify-cxx).
Vzhledem k tomu, že první verze byly šity hodně horkou jehlou, že se vyjasnily některé věci ohledně použití, a také že se objevily některé zvláštní požadavky, jsou nové verze dost zásadně přepracované. Nyní přináším přehled toho, co se změnilo.
Aktuální verze je 0.3.1 (od verze 0.3.0 se liší opravou chybného chování pro hodnotu EWOULDBLOCK
v neblokujícím režimu).
InotifyException
- obsahuje textovou zprávu, kód chyby a ukazatel na objekt, kde byla výjimka vyhozena). I když to přináší dodatečnou režii, je taková obsluha chyb mnohem příjemnější a flexibilnější, proto jsem se rozhodl jít touto cestou.
inotify_event
ze třídy InotifyEvent
.GetData()
.
WaitForEvents()
. Nyní lze jak přepnout do neblokujícího režimu, tak také získat souborový deskriptor a ten použít třeba ve funkci poll()
. Režimy lze samozřejmě přepínat i pomocí fcntl()
, ale použití SetNonBlock()
je jednodušší a chyby se hlásí výjimkami.
Aktuální verze je 0.2.0.
InotifyException
, využívá se neblokující režim atd.
wait()
nemá v handleru signálu co pohledávat, je více než jasné. Bylo to dočasné řešení a zde se již nevyskytuje. Ukončené zombie procesy se sbírají voláním z hlavní smyčky.
IN_NO_LOOP
(číselný ekvivalent není) do masky v řádku tabulky.
To by bylo pro tuto chvíli všechno. Doufám, že se obojí podaří co nejdříve dotáhnout do stabilních verzí. Dávám si termín to konce roku, ale lepší by to bylo samozřejmě dřív - nedávno jsem totiž zaznamenal, že incron už někdo balíčkuje pro SuSE Linux, takže by nebylo od věci, aby to skutečně fungovalo. Samozřejmě i nadále platí, že za náměty a připomínky budu velice vděčný.
Tiskni
Sdílej:
program-<verze>.tar.bz2
, abych mohl napsat ebuildy? Teda ne že by to bez toho nešlo, ale snad chápeš - stahovalo by to ve všech verzích ebuildu furt ze stejný URL ... to není dobrý.
inotify-syscalls.h
? Nikde to nemám /300GB/distfiles/svn-src/amarok/amarok/src/inotify/inotify-syscalls.h
inotify.h
a inotify-syscalls.h
) stažených odsud. Upřímně řečeno, nechápu, proč to dodnes není v GNU LIBC # g++ inotify-cxx.cpp -I. ./inotify-syscalls.h: In function ‘int inotify_init()’: ./inotify-syscalls.h:46: error: ‘int inotify_init()’ was declared ‘extern’ and later ‘static’ /usr/include/gentoo-multilib/amd64/sys/inotify.h:80: error: previous declaration of ‘int inotify_init()’ ./inotify-syscalls.h: At global scope: ./inotify-syscalls.h:51: error: ‘__u32’ has not been declared ./inotify-syscalls.h:56: error: ‘__u32’ has not been declaredDneska mám den... ale fakt v README nic není a Makefile tam taky není...
In file included from inotify-cxx.cpp:27: inotify-cxx.h:35: error: stray ‘##’ in program inotify-cxx.h:35: error: expected constructor, destructor, or type conversion before ‘<’ token inotify-cxx.h:136: error: ‘InotifyWatch’ has not been declared inotify-cxx.h:235: error: ISO C++ forbids declaration of ‘InotifyWatch’ with no type inotify-cxx.h:235: error: ‘InotifyWatch’ declared as an ‘inline’ field inotify-cxx.h:235: error: expected ‘;’ before ‘*’ token inotify-cxx.h:245: error: expected `;' before ‘static’ inotify-cxx.h:264: error: ISO C++ forbids declaration of ‘InotifyWatch’ with no type inotify-cxx.h:264: error: expected ‘;’ before ‘*’ token inotify-cxx.h: In constructor ‘InotifyEvent::InotifyEvent()’: inotify-cxx.h:125: error: ‘m_pWatch’ was not declared in this scope inotify-cxx.h: In constructor ‘InotifyEvent::InotifyEvent(const inotify_event*, int*)’: inotify-cxx.h:145: error: ‘m_pWatch’ was not declared in this scope inotify-cxx.h:148: error: ‘m_pWatch’ was not declared in this scope inotify-cxx.cpp: In member function ‘int32_t InotifyEvent::GetDescriptor() const’: inotify-cxx.cpp:40: error: ‘m_pWatch’ was not declared in this scope inotify-cxx.cpp: In member function ‘void Inotify::WaitForEvents(bool)’: inotify-cxx.cpp:261: error: no matching function for call to ‘InotifyEvent::InotifyEvent(inotify_event*&, InotifyWatch*&)’ inotify-cxx.h:136: note: candidates are: InotifyEvent::InotifyEvent(const inotify_event*, int*) inotify-cxx.h:121: note: InotifyEvent::InotifyEvent() inotify-cxx.h:115: note: InotifyEvent::InotifyEvent(const InotifyEvent&)
g++ -shared -o libinotifycxx.so inotify-cxx.cppproběhne to hladce. Jak vypadá ten tvůj inotify.h? Není v něm už totéž, co je jinak v inotify-syscalls.h? Jinak ještě technická poznámka: inotify-cxx není určeno k samostatné kompilaci. Lze z toho samozřejmě udělat malou knihovnu, ale počítal jsem především s přímým použitím (jako třeba v programu incron).
Btw. už jsi někdy slyšel o céčkové konstrukci switch ?
Hezkej wrappřík. Pár řádků kódu a jakou to udělá radostPrávě
Btw. už jsi někdy slyšel o céčkové konstrukci switch ?Tyhle řeči mám nejradši
nedari se mi zaregistrovat do bug tracking systemuV čem je problém? Teď jsem to zkoušel, funguje to.
mohl by v distribucnim archivu byt na nejvyssi urovni adresar incron-verze a az v nem samotny program?Ano, mohl, měl by, a chtěl jsem to tak udělat. Jen na to pokaždé zapomenu
muj useradd nezna parametr -M, takze make install selze. co by to melo delat?Parametr zakáže vytvořit domovský adresář. Možná to není standardní věc, i když to v manuálu není zmíněno.
proc se vlastne vyrabi ten incron uzivatel, kdyz pak demon bezi pod rootem?Démon s tímto uživatelem nepracuje. Ten je jen pro manipulační program (incrontab). Vlastníkem tabulek je právě uživatel incron. Program incrontab má nastaveno SUID, takže uživatel získá přístup ke své tabulce. Editace ale probíhá na dočasné kopii, před spuštěním editoru se efektivní práva přepnou na reálného uživatele, aby uživatel neměl přístup k cizím tabulkám. U klasického cronu (program crontab) je to podobné, ale crontab běží pod rootem. Toto jsem nechtěl připustit, proto vytvářím speciálního uživatele.
je mozne monitorovat adresar i s podadresari?inotify toto bohužel neumožňuje. Je to dáno tím, že se monitoruje inode, takže to, co se děje někde níž, už nelze zachytit. Na úrovni incronu by to šlo emulovat sledováním každého podadresáře zvlášť, ovšem na základě jediného pravidla. Problém je ovšem s tím, že když bude sledovaných adresářů moc, narazí to na limit prostředků.
pokud pouziji pravidlo s IN_CREATE a nasledne znovu zedituji tabulku, tak incrond tise zemre. bez jakekoliv hlasky do logu/konzole.Na tohle se podívám, asi jde o nějakou chybu.
Parametr zakáže vytvořit domovský adresář. Možná to není standardní věc, i když to v manuálu není zmíněno.
useradd
(z shadow 4.0.18.1) v Gentoo standardně nevytváří domovský adresář, jen s -m
:
-m, --create-home create home directory for the new user account
CREATE_HOME yesTakže se adresáře standardně vytvářejí. V Gentoo je to možná jinak.
root amd64 ~ # grep 'CREATE_HOME' /etc/login.defs root amd64 ~ #Ué. Takže asi default
nedari se mi zaregistrovat do bug tracking systemu V čem je problém? Teď jsem to zkoušel, funguje to.nejspis v seznamu - nedosel mi potvrzovaci mejl. druha registrace s centrem uz prosla.
je mozne monitorovat adresar i s podadresari? inotify toto bohužel neumožňuje. Je to dáno tím, že se monitoruje inode, takže to, co se děje někde níž, už nelze zachytit. Na úrovni incronu by to šlo emulovat sledováním každého podadresáře zvlášť, ovšem na základě jediného pravidla. Problém je ovšem s tím, že když bude sledovaných adresářů moc, narazí to na limit prostředků.jen pro prehled: jake jsou ty limity?
pokud pouziji pravidlo s IN_CREATE a nasledne znovu zedituji tabulku, tak incrond tise zemre. bez jakekoliv hlasky do logu/konzole.male doplneni: IN_ACCESS a IN_MODIFY mi funguji, zbytek jsem nezkoumal. pokud do tabulky napisu uple blaboly, tak to projde - zadna hlaska/zadny pad.
nejspis v seznamu - nedosel mi potvrzovaci mejl. druha registrace s centrem uz prosla.Ano, skutečně. Podle logu to skončilo timeoutem. Ale stejně se to podařilo později předat serveru Seznamu.
jen pro prehled: jake jsou ty limity?Je to podle nastavení v /proc/sys/fs/inotify (resp. přes sysctl). Hodnota max_user_instances (default 128) říká, kolik file descriptorů smí uživatel max. otevřít. A hodnota max_user_watches potom, kolik watchů smí být na každém deskriptoru (default 8192). Takže celkové maximum je součinem těchto hodnot. Zase až tak málo to není, ale samozřejmě to žere paměť.
male doplneni: IN_ACCESS a IN_MODIFY mi funguji, zbytek jsem nezkoumal. pokud do tabulky napisu uple blaboly, tak to projde - zadna hlaska/zadny pad.Žádný obsah tabulky by neměl vyvolat pád. Co se týká formátu, když se nepodaří ani základní parsing (získání 3 součástí), řádek se ignoruje. Pokud je něco blbě v masce, ignoruje se příslušná nesmyslná část.