Byla vydána nová verze 1.12.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace.
V Redisu byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická zranitelnost CVE-2025-49844 s CVSS 10.0 (RCE, vzdálené spouštění kódu).
Ministr a vicepremiér pro digitalizaci Marian Jurečka dnes oznámil, že přijme rezignaci ředitele Digitální a informační agentury Martina Mesršmída, a to k 23. říjnu 2025. Mesršmíd nabídl svou funkci během minulého víkendu, kdy se DIA potýkala s problémy eDokladů, které některým občanům znepříjemnily využití možnosti prokázat se digitální občankou u volebních komisí při volbách do Poslanecké sněmovny.
Společnost Meta představila OpenZL. Jedná se o open source framework pro kompresi dat s ohledem na jejich formát. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Google postupně zpřístupňuje českým uživatelům Režim AI (AI Mode), tj. nový režim vyhledávání založený na umělé inteligenci. Režim AI nabízí pokročilé uvažování, multimodalitu a možnost prozkoumat jakékoliv téma do hloubky pomocí dodatečných dotazů a užitečných odkazů na weby.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.14.0. Podrobný přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Bylo oznámeno, že Qualcomm kupuje Arduino. Současně byla představena nová deska Arduino UNO Q se dvěma čipy: MPU Qualcomm Dragonwing QRB2210, na kterém může běžet Linux, a MCU STM32U585 a vývojové prostředí Arduino App Lab.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.14.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Byla vydána nová stabilní verze 6.10 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Webový prohlížeč Windows Internet Explorer 7 masivně mizí z počítačů a je nahrazován novější verzí 8. Je to dobře, verze 7 byla v podstatě nedodělek - i když vyšla po tolika letech od verze 6, obsahovala mnoho starých chyb, které byly definitivně odstraněny až ve verzi 8.
Po dlouhém spánku Microsoftu, kdy nevyšla žádná verze prohlížeče Internet Explorer, která by nahradila zastaralou a bugovitou verzi 6, jsme se dočkali verze 7. Ta sice přinášela chybějící funkcionalitu (např. tabbed browsing) a opravovala některé chyby, nicméně plno chyb a nedostatků zůstalo.
Podíl IE 7 stoupal pomalu, nakonec dosáhl ani na 33 % a už se vydal směrem dolů. A tento pokles nastal ještě dříve, než vyšla verze 8. Stály za ním především další prohlížeče (hlavně Google Chrome), ale i záhadný krátkodobý návrat verze 6. Po startu verze 8 (18. týden 2009) se IE 7 začal mohutně propadat a dnes už nemá ani 21 %. Naopak verze 8 již dosáhla stejného podílu jako má obstarožní šestka.
Informace je to jednoznačně pozitivní, protože osmá verze je již velmi kompatibilní se standardy a doporučeními, takže lze v zásadě vyvíjet jednu verzi webu a ta bude fungovat ve všem. Momentálně bylo často potřeba držet tři verze (IE 6, IE 7 a všechno ostatní), v budoucnu už to nebude potřeba. Takže ještě by bylo dobré, aby vymizel starý IE 6 (což se bohužel asi hned tak nestane) a život bude hned snazší.
Uvedené informace jsou založeny na měřeních serveru TOPlist. Platí tedy jen pro stránky zaregistrované na tomto serveru a jen pro interpretaci podle použité metodiky.
Tiskni
Sdílej:
Já bych to interpoloval polynomem - ten by obsáhl všechny body a tím pádem by byl daleko průkaznější.
No ja vdecim IE7 za to, ze k nam na fakultu pronikl firefox. Po prechodu z IE6 na 7 se totiz stalo brouzdani prakticky nemoznym (siiiiiiiilene pomale) [1] a to prinutilo (spolu s vyhruzkami smrti) adminy natahnout firefox
[1] Pokud nekomu prijde, ze tam je moc "i" rtak ja si myslim, ze je jich tam stale jeste malo.
IE6 zmizi az pro nej prestanete optimalizocat weby. Misto stazeni vocasu a vyhoveni zakaznikovi rikejte, pro IE6 nebudu optimalizovat a basta!