Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Někdo soudí, že to sníží šance programu OpenOffice.org a dalších podobných. To se skutečně může stát. Ale nevidím v tom až takový problém - používání otevřených formátů je mnohem důležitější než to, prostřednictvím jakých programů se s těmito formáty pracuje.NO, hlavne aby to nedopadlo tak, ze po masivnim rozsireni MSOffice s podporou ODF a totalnim vytlacenim OOo pak MS do dalsi verze zahrne uz jenom read-only verzi pro ODF s radou, prevedte dokumenty do naseho vlastniho binarniho formatu (pripadne OOXML, uvidime, jak dlouho se MS Office bude drzet OOXML jako standardu). No a v dalsi verzi uz zadne podpora ODF opet nebude a protoze bude OOo zase mimo hru, budeme tam, kde jsme.
(kdyz jsme u toho Common-u - tak i programator firmy Aegis s.r.o )Svět je malý. A zvlášť český IT svět
2) znacny problem je neschopnost komunikovat mezi jednotlivymi programy v opensource pomoci stejneho formatu.Zarnym prikladem budiz SVG. Format s obrovskym potencialem, ale zalozit na nem nejaky rozumny workflow, napr. treba pro tiskarinu a DTP, s pouzitim open source SW je nemozne.
7) Ne jenom kancelarsky balik hyba trhem. Ohledne MS Office bych videl jako tahouna i MS Sharepoint. Nebo i integraci s Visual Studiem.Ja mam pocit, ze existuje neco podobneho SharePointu, co je schopne se rozumne integrovat s OOo... ale jisty si nejsem
9) dalsi velky prusvih: Microsoft uvolnil specifikace formatu a komunikace. To je fajn. Ale pokud chcete nektere specifikace pouzivat v komercnim prostredi, tak platite. Na hrani doma je to fajn, ale Vy se poterbujete v hodne pripadech dostat dal.Pokud vim, tak specifikace OOXML, XPS i starych binarnich veci nekladou zadna omezeni na (ne)komercnost.
Vcelku chapu S.Balmera, jak tancil a kricel developers,developers,..... Castecne je to saskarna pro marketing, ale castecne pravda.No videl jsem tu Ballmerovu saskarnu na VSE v Praze. Mlatil tam prazdnou slamu, placal kraviny o tom, jak "v roce 2018 se budeme divat zpet na 2008 a divit se jak to bylo primitivni" a podobne. Absolutne nic novyho, uroven jak dva ajtici u piva. Ale ty lidi tam jak mu viseli na rtech, uplne blbe mi z toho bylo a zaroven jsem se musel tlemit... On vi jak pracovat s lidma asi. Akorat na me to nejak nefunguje
Zarnym prikladem budiz SVG. Format s obrovskym potencialem, ale zalozit na nem nejaky rozumny workflow, napr. treba pro tiskarinu a DTP, s pouzitim open source SW je nemozne.Hlavní oblast použití SVG vidím na webu. Aspoň zatím.
Pokud vim, tak specifikace OOXML, XPS i starych binarnich veci nekladou zadna omezeni na (ne)komercnost.OOXML a XPS žádná omezení nemají, u starých binárních formátů si tím nejsem tak úplně jistý.
Ale ty lidi tam jak mu viseli na rtech, uplne blbe mi z toho bylo a zaroven jsem se musel tlemit... On vi jak pracovat s lidma asi.Tohle mají oba Stevové (Ballmer a Jobs) společné
Hlavní oblast použití SVG vidím na webu. Aspoň zatím.Ale je to skoda. SVG by tech vyuziti mohlo mit mnohem vice, kdyby treba Scribus byl schopen nejak rozumne importovat grafiku z Inkscape (nevim ci chyba to je, ale pouzitelne to neni)
Tohle mají oba Stevové (Ballmer a Jobs) společnéNo tak ale Jobs ma alespon trochu charisma a umi se chovat na verejnosti... i kdyz taky vi co rict
Tiskni
Sdílej: