V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Někdo soudí, že to sníží šance programu OpenOffice.org a dalších podobných. To se skutečně může stát. Ale nevidím v tom až takový problém - používání otevřených formátů je mnohem důležitější než to, prostřednictvím jakých programů se s těmito formáty pracuje.NO, hlavne aby to nedopadlo tak, ze po masivnim rozsireni MSOffice s podporou ODF a totalnim vytlacenim OOo pak MS do dalsi verze zahrne uz jenom read-only verzi pro ODF s radou, prevedte dokumenty do naseho vlastniho binarniho formatu (pripadne OOXML, uvidime, jak dlouho se MS Office bude drzet OOXML jako standardu). No a v dalsi verzi uz zadne podpora ODF opet nebude a protoze bude OOo zase mimo hru, budeme tam, kde jsme.
(kdyz jsme u toho Common-u - tak i programator firmy Aegis s.r.o )Svět je malý. A zvlášť český IT svět
2) znacny problem je neschopnost komunikovat mezi jednotlivymi programy v opensource pomoci stejneho formatu.Zarnym prikladem budiz SVG. Format s obrovskym potencialem, ale zalozit na nem nejaky rozumny workflow, napr. treba pro tiskarinu a DTP, s pouzitim open source SW je nemozne.
7) Ne jenom kancelarsky balik hyba trhem. Ohledne MS Office bych videl jako tahouna i MS Sharepoint. Nebo i integraci s Visual Studiem.Ja mam pocit, ze existuje neco podobneho SharePointu, co je schopne se rozumne integrovat s OOo... ale jisty si nejsem
9) dalsi velky prusvih: Microsoft uvolnil specifikace formatu a komunikace. To je fajn. Ale pokud chcete nektere specifikace pouzivat v komercnim prostredi, tak platite. Na hrani doma je to fajn, ale Vy se poterbujete v hodne pripadech dostat dal.Pokud vim, tak specifikace OOXML, XPS i starych binarnich veci nekladou zadna omezeni na (ne)komercnost.
Vcelku chapu S.Balmera, jak tancil a kricel developers,developers,..... Castecne je to saskarna pro marketing, ale castecne pravda.No videl jsem tu Ballmerovu saskarnu na VSE v Praze. Mlatil tam prazdnou slamu, placal kraviny o tom, jak "v roce 2018 se budeme divat zpet na 2008 a divit se jak to bylo primitivni" a podobne. Absolutne nic novyho, uroven jak dva ajtici u piva. Ale ty lidi tam jak mu viseli na rtech, uplne blbe mi z toho bylo a zaroven jsem se musel tlemit... On vi jak pracovat s lidma asi. Akorat na me to nejak nefunguje
Zarnym prikladem budiz SVG. Format s obrovskym potencialem, ale zalozit na nem nejaky rozumny workflow, napr. treba pro tiskarinu a DTP, s pouzitim open source SW je nemozne.Hlavní oblast použití SVG vidím na webu. Aspoň zatím.
Pokud vim, tak specifikace OOXML, XPS i starych binarnich veci nekladou zadna omezeni na (ne)komercnost.OOXML a XPS žádná omezení nemají, u starých binárních formátů si tím nejsem tak úplně jistý.
Ale ty lidi tam jak mu viseli na rtech, uplne blbe mi z toho bylo a zaroven jsem se musel tlemit... On vi jak pracovat s lidma asi.Tohle mají oba Stevové (Ballmer a Jobs) společné
Hlavní oblast použití SVG vidím na webu. Aspoň zatím.Ale je to skoda. SVG by tech vyuziti mohlo mit mnohem vice, kdyby treba Scribus byl schopen nejak rozumne importovat grafiku z Inkscape (nevim ci chyba to je, ale pouzitelne to neni)
Tohle mají oba Stevové (Ballmer a Jobs) společnéNo tak ale Jobs ma alespon trochu charisma a umi se chovat na verejnosti... i kdyz taky vi co rict
Tiskni
Sdílej: