Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Někdo soudí, že to sníží šance programu OpenOffice.org a dalších podobných. To se skutečně může stát. Ale nevidím v tom až takový problém - používání otevřených formátů je mnohem důležitější než to, prostřednictvím jakých programů se s těmito formáty pracuje.NO, hlavne aby to nedopadlo tak, ze po masivnim rozsireni MSOffice s podporou ODF a totalnim vytlacenim OOo pak MS do dalsi verze zahrne uz jenom read-only verzi pro ODF s radou, prevedte dokumenty do naseho vlastniho binarniho formatu (pripadne OOXML, uvidime, jak dlouho se MS Office bude drzet OOXML jako standardu). No a v dalsi verzi uz zadne podpora ODF opet nebude a protoze bude OOo zase mimo hru, budeme tam, kde jsme.
(kdyz jsme u toho Common-u - tak i programator firmy Aegis s.r.o )Svět je malý. A zvlášť český IT svět
2) znacny problem je neschopnost komunikovat mezi jednotlivymi programy v opensource pomoci stejneho formatu.Zarnym prikladem budiz SVG. Format s obrovskym potencialem, ale zalozit na nem nejaky rozumny workflow, napr. treba pro tiskarinu a DTP, s pouzitim open source SW je nemozne.
7) Ne jenom kancelarsky balik hyba trhem. Ohledne MS Office bych videl jako tahouna i MS Sharepoint. Nebo i integraci s Visual Studiem.Ja mam pocit, ze existuje neco podobneho SharePointu, co je schopne se rozumne integrovat s OOo... ale jisty si nejsem
9) dalsi velky prusvih: Microsoft uvolnil specifikace formatu a komunikace. To je fajn. Ale pokud chcete nektere specifikace pouzivat v komercnim prostredi, tak platite. Na hrani doma je to fajn, ale Vy se poterbujete v hodne pripadech dostat dal.Pokud vim, tak specifikace OOXML, XPS i starych binarnich veci nekladou zadna omezeni na (ne)komercnost.
Vcelku chapu S.Balmera, jak tancil a kricel developers,developers,..... Castecne je to saskarna pro marketing, ale castecne pravda.No videl jsem tu Ballmerovu saskarnu na VSE v Praze. Mlatil tam prazdnou slamu, placal kraviny o tom, jak "v roce 2018 se budeme divat zpet na 2008 a divit se jak to bylo primitivni" a podobne. Absolutne nic novyho, uroven jak dva ajtici u piva. Ale ty lidi tam jak mu viseli na rtech, uplne blbe mi z toho bylo a zaroven jsem se musel tlemit... On vi jak pracovat s lidma asi. Akorat na me to nejak nefunguje
Zarnym prikladem budiz SVG. Format s obrovskym potencialem, ale zalozit na nem nejaky rozumny workflow, napr. treba pro tiskarinu a DTP, s pouzitim open source SW je nemozne.Hlavní oblast použití SVG vidím na webu. Aspoň zatím.
Pokud vim, tak specifikace OOXML, XPS i starych binarnich veci nekladou zadna omezeni na (ne)komercnost.OOXML a XPS žádná omezení nemají, u starých binárních formátů si tím nejsem tak úplně jistý.
Ale ty lidi tam jak mu viseli na rtech, uplne blbe mi z toho bylo a zaroven jsem se musel tlemit... On vi jak pracovat s lidma asi.Tohle mají oba Stevové (Ballmer a Jobs) společné
Hlavní oblast použití SVG vidím na webu. Aspoň zatím.Ale je to skoda. SVG by tech vyuziti mohlo mit mnohem vice, kdyby treba Scribus byl schopen nejak rozumne importovat grafiku z Inkscape (nevim ci chyba to je, ale pouzitelne to neni)
Tohle mají oba Stevové (Ballmer a Jobs) společnéNo tak ale Jobs ma alespon trochu charisma a umi se chovat na verejnosti... i kdyz taky vi co rict
Tiskni
Sdílej: