Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V minulých dnech se tady hovořilo o Jabberu, co umí, k čemu se dá použít atd. Jednou z možností využití je také hlášení problémů ve webových aplikacích. Používám takové řešení pro PHP aplikace, a příslušný mikroskript nyní dávám k dispozici.
Při provozu webových aplikací (i tě nejjednodušších, založených většinou na PHP) někdy nastane situace, že něco nefunguje, jak má. Nelze se připojit na databázi, nelze přečíst nebo zapsat nějaký soubor, kvůli špatně ošetřenému vstupu něco spadne, nějaký útočník se usilovně snaží vloupat do aplikace apod. Tehdy se hodí nějaká metoda rychlého sdělení, že něco není v pořádku.
Běžně se používá informování e-mailem. To je sice dobrá věc, ale někdy nemá dostatečnou rychlost nebo účinnost. Např. v situacích, kdy člověku chodí větší množství mailů a čte je dávkově, může řešení neodkladného problému nabrat slušné zpoždění.
Lepší řešení přináší instant messaging, a to právě proto, že je instant, tedy rychlý. Pokud je příjemce on-line, dostane hlášení o problému nejpozději v řádu vteřin. Zvlášť vhodnou technologií je - díky své otevřenosti - XMPP. Stačí si najít vhodnou implementaci v potřebném jazyce a použít ji pro daný účel.
Pro hlášení problémů v PHP (hlavně ohledně komunikace s databázemi) používám velice jednoduchý skript, který umí poslat zprávu na určenou adresu sítě Jabber. Skript pro svoji činnost využívá třídu Class.Jabber.PHP (k dispozici pod GNU GPL) od Nathana Fritze a dalších lidí. Třída toho umí mnohem víc, prakticky celou základní klientskou funkcionalitu. V kódu třídy se sice momentálně nacházejí nějaké chybky (mám v plánu je nahlásit), ale i tak je dobře použitelná. Možná někde existuje něco lepšího pro XMPP v PHP, zatím o tom ale nevím.
Kdo má zájem, nechť si třídu i můj miniaturní skript stáhne, případně upraví k obrazu svému (aby to např. posílalo do chatroomu). Snad je ze zdrojáku vše dostatečně patrné. Nejlepší je kombinovat toto jabberské hlášení s e-mailovým - s tím, že po Jabberu půjde jen stručná hláška, kdežto v mailu budou podrobnější informace.
UPDATE: Kdo narazil na problémy s fungováním přes jabber.cz, nechť použije opravenou verzi třídy - je v balíku se skriptem.
Tiskni
Sdílej: