Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V minulých dnech se tady hovořilo o Jabberu, co umí, k čemu se dá použít atd. Jednou z možností využití je také hlášení problémů ve webových aplikacích. Používám takové řešení pro PHP aplikace, a příslušný mikroskript nyní dávám k dispozici.
Při provozu webových aplikací (i tě nejjednodušších, založených většinou na PHP) někdy nastane situace, že něco nefunguje, jak má. Nelze se připojit na databázi, nelze přečíst nebo zapsat nějaký soubor, kvůli špatně ošetřenému vstupu něco spadne, nějaký útočník se usilovně snaží vloupat do aplikace apod. Tehdy se hodí nějaká metoda rychlého sdělení, že něco není v pořádku.
Běžně se používá informování e-mailem. To je sice dobrá věc, ale někdy nemá dostatečnou rychlost nebo účinnost. Např. v situacích, kdy člověku chodí větší množství mailů a čte je dávkově, může řešení neodkladného problému nabrat slušné zpoždění.
Lepší řešení přináší instant messaging, a to právě proto, že je instant, tedy rychlý. Pokud je příjemce on-line, dostane hlášení o problému nejpozději v řádu vteřin. Zvlášť vhodnou technologií je - díky své otevřenosti - XMPP. Stačí si najít vhodnou implementaci v potřebném jazyce a použít ji pro daný účel.
Pro hlášení problémů v PHP (hlavně ohledně komunikace s databázemi) používám velice jednoduchý skript, který umí poslat zprávu na určenou adresu sítě Jabber. Skript pro svoji činnost využívá třídu Class.Jabber.PHP (k dispozici pod GNU GPL) od Nathana Fritze a dalších lidí. Třída toho umí mnohem víc, prakticky celou základní klientskou funkcionalitu. V kódu třídy se sice momentálně nacházejí nějaké chybky (mám v plánu je nahlásit), ale i tak je dobře použitelná. Možná někde existuje něco lepšího pro XMPP v PHP, zatím o tom ale nevím.
Kdo má zájem, nechť si třídu i můj miniaturní skript stáhne, případně upraví k obrazu svému (aby to např. posílalo do chatroomu). Snad je ze zdrojáku vše dostatečně patrné. Nejlepší je kombinovat toto jabberské hlášení s e-mailovým - s tím, že po Jabberu půjde jen stručná hláška, kdežto v mailu budou podrobnější informace.
UPDATE: Kdo narazil na problémy s fungováním přes jabber.cz, nechť použije opravenou verzi třídy - je v balíku se skriptem.
Tiskni
Sdílej: