Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V minulých dnech se tady hovořilo o Jabberu, co umí, k čemu se dá použít atd. Jednou z možností využití je také hlášení problémů ve webových aplikacích. Používám takové řešení pro PHP aplikace, a příslušný mikroskript nyní dávám k dispozici.
Při provozu webových aplikací (i tě nejjednodušších, založených většinou na PHP) někdy nastane situace, že něco nefunguje, jak má. Nelze se připojit na databázi, nelze přečíst nebo zapsat nějaký soubor, kvůli špatně ošetřenému vstupu něco spadne, nějaký útočník se usilovně snaží vloupat do aplikace apod. Tehdy se hodí nějaká metoda rychlého sdělení, že něco není v pořádku.
Běžně se používá informování e-mailem. To je sice dobrá věc, ale někdy nemá dostatečnou rychlost nebo účinnost. Např. v situacích, kdy člověku chodí větší množství mailů a čte je dávkově, může řešení neodkladného problému nabrat slušné zpoždění.
Lepší řešení přináší instant messaging, a to právě proto, že je instant, tedy rychlý. Pokud je příjemce on-line, dostane hlášení o problému nejpozději v řádu vteřin. Zvlášť vhodnou technologií je - díky své otevřenosti - XMPP. Stačí si najít vhodnou implementaci v potřebném jazyce a použít ji pro daný účel.
Pro hlášení problémů v PHP (hlavně ohledně komunikace s databázemi) používám velice jednoduchý skript, který umí poslat zprávu na určenou adresu sítě Jabber. Skript pro svoji činnost využívá třídu Class.Jabber.PHP (k dispozici pod GNU GPL) od Nathana Fritze a dalších lidí. Třída toho umí mnohem víc, prakticky celou základní klientskou funkcionalitu. V kódu třídy se sice momentálně nacházejí nějaké chybky (mám v plánu je nahlásit), ale i tak je dobře použitelná. Možná někde existuje něco lepšího pro XMPP v PHP, zatím o tom ale nevím.
Kdo má zájem, nechť si třídu i můj miniaturní skript stáhne, případně upraví k obrazu svému (aby to např. posílalo do chatroomu). Snad je ze zdrojáku vše dostatečně patrné. Nejlepší je kombinovat toto jabberské hlášení s e-mailovým - s tím, že po Jabberu půjde jen stručná hláška, kdežto v mailu budou podrobnější informace.
UPDATE: Kdo narazil na problémy s fungováním přes jabber.cz, nechť použije opravenou verzi třídy - je v balíku se skriptem.
Tiskni
Sdílej: