Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
OOXML je zla vec a o tom se nemluvi...To me zas pripadne, ze se OOXML kritizuje tak moc, ze se zapomina na vlastni rady... Kdyz zadam do Googlu "opendocument", tak bych rad videl mnohem vice vyvojarskych komunit, tutorialu, for, ebooku, examplu... ted jsou v popredi spise propagandisticke weby.
Ale cy mi urcite chybi, je odkaz "Chci pouzivat".Dobrý nápad. Budu o tom silně uvažovat.
Ovsem pro netechniky bych vklidu vyhodil zminky o zalozeni na XML apod, to je matouci a uplne zbytecne.Je to tam jen ve velmi malé míře. Spíš mi jde o to, že se o XML píše na každém sloupu a všichni říkají, jak je to moderní. Takže důvod byl tento.
- sekce pro vyvojareSe sekcí pro vývojáře nepočítám. Pro ně by bylo lepší vytvořit samostatný web a měl by ho dělat někdo, kdo tomu formátu skutečně rozumí (což já nejsem). Sem bych to netahal, protože buď by tam toho bylo málo, nebo by se web podstatně proměnil (obsažností této části), což není cílem.
- cleneni firmy na korporatni prostredi a jine (male a stredni firmy)Tohle členění je dnes v módě (u bank apod.), ale nejsem příliš přesvědčen, že je lepší než mít celou firemní oblast pohromadě. Značná část informací je pak duplicitní (a buď se kopíruje nebo formuluje dvakrát), a leckdo musí stejně procházet obojí a je z toho zmatený.
No ja bych se primlouval za to, by krom seznamu aplikaci byl i seznam knihoven rozdeleny podle programovacich jazyku. Myslim, ze kdyz se nahodny ctenar (manager) muze dozvedet, ze kazdy jazyk ma nejakou ODF knihovnu, tak mu to rekne, ze krom pouzivani ODF v office by to mohli pouzivat i pro generovani dokumentu treba z intranetu. Jen prehled, nic vic, ale take nic min- sekce pro vyvojareSe sekcí pro vývojáře nepočítám. Pro ně by bylo lepší vytvořit samostatný web a měl by ho dělat někdo, kdo tomu formátu skutečně rozumí (což já nejsem). Sem bych to netahal, protože buď by tam toho bylo málo, nebo by se web podstatně proměnil (obsažností této části), což není cílem.
Dal jsem to do zpráviček.Tady.
Jen takový neprioritní návrh na vylepšení... Někdo zručný by mohl vylepšit přechod mezi těmi fotografiemi v hlavičce.Já vím, ty přechody nejsou úplně nejkvalitnější. S jejich vylepšením počítám (podobně jako s ještě dalším vylepšením grafiky). Ale nemohu to přenechat někomu jinému, porušil bych licenci k těm fotkám (je "per seat").
...a kdyz OASIS co nejrychleji vyresi neduhy ODF (u nekterych se bojim, ze uz vyresit moc nepujdou), bude to fajn.ake su tie neduhy? a ktore sa nedaju vyriesit?
Vždyť tam není žádnej soubor v ODFDobrá připomínka, díky
Kdysi tu někdo psal o tom, že součástí testů ECDL je snad i test na OpenOffice(?), to by možná stálo za zmínku nebo jestli existujou ňáký jiný certifikáty na oo, nějaký ekvivalent toho, co má MS.Ano, někdo tu kdysi psal o tom, že něco takového řeší. Tedy pro ECDL, o nějakých speciálních certifikátech pro OOo nevím.
V části "Co je ODF" chybí ve 2. odstavci adresa v odkazu na EK.Opravím
Pěkně udělané. Budu na to odkazovat zákazníky.
Snad bys jen mohl změnit pořadí těch případových studií a dát do předu známější věci (třeba Vídeňský magistrát nebo Peugeot). Brazilská banka nebo Makedonská škola na český management asi moc nezapůsobí a důležité je to co je na začátku, dál to spousta lidí ani nečte.
Snad bys jen mohl změnit pořadí těch případových studií a dát do předu známější věci (třeba Vídeňský magistrát nebo Peugeot). Brazilská banka nebo Makedonská škola na český management asi moc nezapůsobí a důležité je to co je na začátku, dál to spousta lidí ani nečte.To je pravda. Zatím jsem to nijak explicitně neřadil, pořadí je takové, v jakém to vznikalo.
Tiskni
Sdílej: