Mikrokontroléry RP2350A a RP2350B jsou již volně v prodeji. Představeny byly v srpnu loňského roku společně s Raspberry Pi Pico 2.
GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Je mi jasné, že na tomto serveru jsou ochranné známky oblíbené zhruba stejně jako patenty. Nicméně si myslím, že by se někomu mohly hodit zkušenosti s tím, jak se ochranná známka registruje.
Disclaimer: Každému doporučuji, aby se při registraci ochranné známky obrátil na právníka (nejlépe právníka patentového, který se na tuto oblast práva specializuje). Bude to sice stát nějaké peníze, ale člověk pak nemusí detailně studovat zákony a trápit se tím, že možná někde udělal nějakou chybu. Nicméně i bez právníka to není složitý postup, stačí si dávat pozor na nejdůležitější věci. V této souvislosti se však vzdávám jakékoli odpovědnosti za případné škody vzniklé otrockou aplikací informací, které zde uvádím. Vše je bez záruky. Popis se týká pouze registrace pro Česko.
Asi každý, kdo podniká nebo nějak jinak veřejně představuje nějaký produkt (výrobek, službu apod.), chce mít tento produkt nějak pojmenovaný. Totéž se týká i názvu firmy. Na tom, jak název vznikne a jak vypadá, až tolik nezáleží - jde o to, aby byl jedinečný, charakterizoval firmu nebo produkt a napomáhal propagaci. Ke stejnému účelu slouží i grafická, případně trojrozměrná loga.
Použitý název či logo jsou do určité míry chráněné "samy od sebe", už prostě tím, že je někdo používá. Problém je však v tom, že při případných sporech (někdo začne používat totéž nebo něco podobného, ať už způsobem parazitování nebo poškozování) se práva k takovým značkám obtížně prokazují.
Proto existuje možnost registrace ochranné známky. Registrací získává majitel ochranné známky právo na její výhradní použití (pro oblasti, pro které je známka registrovaná - viz dále) a požívá zákonné právo na ochranu této známky. Současně je ale povinen za využití tohoto práva platit příslušným úřadům (tam, kde je známka registrována - u nás je to Úřad průmyslového vlastnictví) a má současně i povinnost známku používat (ještě se o tom zmíním).
Před samotnou registrací si zájemce musí samozřejmě zvolit, co si chce registrovat. Existuje několik kategorií - známka slovní (obyčejný text), slovní grafická (graficky ztvárněný text), obrazová (logo), kombinovaná (logo + text), prostorová (3D objekt) a tvořená pouze barvou (pozor - i pouhá barva může být ochrannou známkou; pamatuji si už i jeden vyhraný spor!).
Pro volbu platí poměrně jednoduchá pravidla. Známka nesmí být shodná s již zaregistrovanou známkou (pro stejné produkty - viz dále), musí být odlišující (nesmí se jednat o obecné označení, například "hořické trubičky"), nesmí být klamavá (např. ohledně zeměpisného původu) a nesmí obsahovat zakázané symboly (podrobnosti uvádí zákon; jedná se například o náboženské nebo olympijské symboly).
Ohledně případné shody s jinou existující známkou je důležité, že známku lze zaregistrovat, pokud je starší známka zaregistrována pro jiné produkty. Takto může vedle sebe existovat stejná známka pro různé produkty (např. Tatra pro auta, mléko, žiletky a překližku), aniž by to vadilo. Je ale lepší volit úplně odlišnou známku, aby nenastaly případné spory ohledně parazitování na pověsti apod.
Pokud už se člověk neobrátí na právníka a zařizuje si všechno sám, má dvě možnosti - buď si nechat udělat rešerši (ať už od právníka nebo přímo od ÚPV), anebo to risknout a jít rovnou na registraci. Rešerše stojí nějaké peníze, ale umožňuje ověřit si, že zvolená známka splňuje všechna kritéria a nemělo by se pak stát, že bude registrace neúspěšná a správní poplatek propadne.
Pokud rešerše dopadla úspěšně nebo se člověk rozhodne ji vynechat, začíná registrace vyplněním registračního formuláře (na papíře nebo elektronicky). Tam se uvedou údaje o vlastníkovi známky, o známce samotné a také seznam produktů, pro které se známka registruje.
Seznam produktů je důležitý ze dvou důvodů. Jednak určuje, pro které produkty (výrobky a služby) bude známka platit, ale také se od něj odvozuje výše správního poplatku za registraci a pozdější obnovování registrace. Produkty jsou členěny do tříd (je jich celkem 45) - v základní výši poplatku (5000 Kč) je registrace do tří tříd, každá další třída je 500 Kč navíc.
Registrace známky pro určité produkty znamená právo na používání známky na tyto produkty, ale současně i povinnost ji používat. Kdo známku po dobu 5 let nepoužívá, může o ni přijít (pro ty produkty, pro které ji nepoužívá). Dále, pokud úřad přijde na to, že pro některé produkty má stejnou známku zaregistrovánu někdo jiný, pro tyto produkty ji nezaregistruje. Je dobré pořádně promyslet, co bude potřeba, aby toho nebylo málo (něco zůstane nechráněné) nebo moc (vyšší poplatek a současně hrozba odebrání pro nepoužívání).
Po odeslání registračního formuláře na ÚPV přidělí úřad přihlášce číslo a odešle o tom oznámení. Pak je třeba zaplatit správní poplatek - po jeho zaplacení se teprve rozběhne samotný proces registrace.
Proces začíná tzv. formálním průzkumem, tedy vyhodnocením správnosti přihlášky z hlediska uvedení všech náležitostí ve správné podobě. Pokud je něco špatně, úřad přihlášku vrátí k opravě a doplnění.
Další fází je věcný průzkum, kdy už úřad zkoumá známku jako takovou, tedy možnost její registrace s ohledem na zákonná pravidla. Úřad omezí rozsah platnosti známky, pokud tato nemá pro určité produkty rozlišovací schopnost nebo pro ně existuje dříve zaregistrovaná ochranná známka.
Projde-li známka aspoň pro některé produkty úspěšně věcným průzkumem, je zveřejněna. Od této chvíle začíná běžet lhůta 3 měsíce pro podávání námitek. Námitky mohou podávat jen osoby uvedené v zákoně (typicky vlastníci starších ochranných známek) a podávání je zpoplatněno. O námitkách probíhá zvláštní řízení. Kromě námitek lze podávat i připomínky (ty může podávat kdokoliv), ale o nich se řízení nekoná, pouze je posuzuje úřad.
Pokud vše proběhne úspěšně (tj. nikdo nepodá námitky ani připomínky, případně podány jsou, ale skončí zamítnutím), je ochranná známka zapsána do rejstříku.
Celý proces registrace (od podání přihlášky) lze sledovat na webu ÚPV. Je tam vidět, v jakém stavu se registrace právě nachází a který úředník ji zpracovává.
Registrace ochranné známka platí 10 let od podání přihlášky (nikoli od zapsání do rejstříku!). Pak je potřeba ji obnovit, jinak propadne a může si ji zaregistrovat někdo jiný. Za obnovení se platí poplatek.
K užívání ochranné známky jinou osobou je potřeba, aby k tomu vlastník poskytl licenci - ta se povinně zapisuje do rejstříku. O poskytnutí licence musí některé ze smluvních stran poskytnout informace úřadu (formou podle vyhlášky).
Tiskni
Sdílej:
Tak mi dneska poprvé došlo, co to znamená to AIKENA na cos' přišel? Tak schválně:
A na cos' přišel?Na 4.
Mohl bys pls i takto napsat jak je to s patentovanim?Nemohl, protože s tím nemám žádné zkušenosti. Až si úspěšně přihlásím nějaký patent, rád o tom napíšu