Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Nejen software člověka občas zlobí. Zlobí ho například i pavouci. Nějak se dostanou i tam, kde by je nikdo nečekal, a samozřejmě tam rychlostí blesku vyrobí pavučinu. Drzost některých pavouků skutečně nezná mezí.
Pavouci bývají většinou považováni za užitečné živočichy. Hubí mouchy a jinou odpornou havěť, kterou člověk rozhodně nemá v oblibě. Někdo navíc věří tomu, že pavouk nosí štěstí (podle některých legend ale jen v určitou denní dobu).
Opačný názor na pavouka bude mít ale ten, kdo si právě "naběhl" obličejem přímo do pavučiny (pavoučí vlákno je mimochodem velmi zajímavý materiál, jak pro svoji obrovskou pevnost, tak pro antiseptické vlastnosti a výtečnou schopnost zastavovat krvácení - ale to by vydalo na obsáhlý článek a teď to řešit nebudu). Pokud se tak stane v lese, vcelku na tom není nic divného. V přírodě se pavouci normálně vyskytují a proto je normální, že tam též staví své pavučiny.
Horší ale je, když se toto stane někde, kde by to člověk vůbec nečekal. Jde například vysypat odpadkový koš, a když se vrací zpět, v domovních dveřích ho do tváře udeří čerstvě vytvořená pavučina. Jiný pavouk zase vytvoří pavučinu mezi židlemi u stolu, aniž by si ho někdo všiml. Anebo se pavučina objeví přímo uvnitř počítače - bez ohledu na to, že tam pavouk chytí kulové a hlavně je velká otázka, jak se dostal dovnitř (když jen jeho tělo je asi třikrát větší než největší otvor nebo škvíra).
Vítězem v drzosti je u mě ale úplně jiný pavouk. A sice ten, který se mi nějakým způsobem dostal do auta a za jízdy stihl neskutečně rychle vystavět pavučinu mezi mojí nohou a řadicí pákou. Také ho za to stihla spravedlivá odměna - při své smrti vůbec netrpěl, měl to rychle za sebou.
Pokud by měl někdo zkušenosti s ještě drzejšími pavouky, sem s tím. Ať vidíme, jak si tak primitivní živočichové dělají legraci z "pána tvorstva".
Tiskni
Sdílej:
nepaci sa mi ten banner co tam masPak máš jen dvě možnosti - už do mého blogu nechodit a nebo se na banner nedívat (případně si ho ještě zablokovat). Ale mně se ten banner nelíbí taky, ale kvůli jeho grafické (ne)kvalitě. Někdy udělám lepší (a hlavně seženu lepší fotku)
ze najlepsi system na browsovanie... je to tendencne, manipulativne a koniec koncov aj nepravdiveNetvrdím "nejlepší systém na surfování" ale "nejlepší systém na bezpečné surfování". Tedy že s ním člověk nezíská jako bonus některou z uvedených havětí. A to je pravda.
Někdy udělám lepší (a hlavně seženu lepší fotku)jj, tahle fotka je jak z dovolený v bulharsku
jj, tahle fotka je jak z dovolený v bulharskuTa je z Flickru (jak je ostatně vidět z odkazu níže) a je pod licencí Creative Commons (bez zákazu modifikace). Proto se dala snadno k tomuto použít.
domluv se s nějakou kámoškouCož on není problém domluvit se na focení (takových fotek mám ostatně v počítači vícero, ale čistě soukromých). Problém je domluvit se na tom, abych to mohl zveřejnit
(pěstitelé jsou asi tvrdé nátury)jj, zvlášť "pěstitelé" celeru, mrkve a jiné kořenové zeleniny, "chovatelé" jim mohou jen mlčky závidět