Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Je to malý (nebo i větší) kousek pečiva, většinou přibližně válcovitého tvaru, oválného půdorysu a eliptický v příčném řezu. Vyrábí se z odpalovaného těsta, obvykle se po upečení prokrojí a dovnitř se dá náplň různého druhu. Brioška. Skvost, který zmizel kdesi v propadlišti dějin, ačkoli je to velká škoda.
Mám ještě v živé paměti, jak jsme v 80. letech chodili na briošky do bistra na dolním konci Václaváku (naproti přes pasáž je prodávali k odnesení s sebou - už se nepamatuji, jak se to tam tehdy jmenovalo). Bylo to pravděpodobně jediné místo v celé ČSSR, kde něco takového mívali.
V 90. letech zaniklo bistro i prodejna. Bohužel nevím o žádném pekaři nebo firmě, kde by briošky vyráběli. A co hůř, minimálně 9 lidí z 10 absolutně neví, o co se jedná. Proto se ani nedivím, že když se na ně někde v pekařství zeptám, dozvím se, že jsem první, kdo by o ně měl zájem.
Zkrátka, briošky jsou prakticky zapomenuty, přestože se jedná o tak znamenité pečivo. Proto bych se chtěl touto cestou zeptat, jestli někdo neví o někom, kdo by je vyráběl. Nebo aspoň, jestli se tu nenajdou další zájemci o briošky (při větším zájmu by je určitě někdo začal vyrábět).
Tiskni
Sdílej:
Jo, ty se koupit u nás dají, jsou levnější než Opavia a mně taky víc chutnaj.
Briošky bys koupil v malých rodinných pekárnách. Těch je v Praze dost. A to bistro na dolním konci Václaváku byla nejspíš Koruna, ne ?
Jo, vím. Teď je tam Baťa a knihy. V těch malých pekárnách se poptám. Jedna je od Hlaváku co bys kamenem. Pak dám vědět.