Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Příspěvek Michala Kubečka v diskusi u blogu Prečo nepoužívam KDE mě inspiroval k úvaze o tom, jak se vyjadřovat o práci na počítači (nebo s počítačem?). Slovních tvarů se vždy vyskytuje více, a jde o to, jak to souvisí s přístupem toho, kdo to řekl či napsal, k danému objektu.
"Pod Linuxem mi to funguje výborně." "Na Linuxu jsem to nerozchodil." "Při své práci s Linuxem používám..." "V Linuxu se to programuje jinak."
Všechno výše uvedené věty mají jedno společné - totiž že autor dává do souvislosti nějakou činnost (práci) s nějakým objektem, zde tedy s operačním systémem Linux. Nyní se pokusím o rozbor hlubšího smyslu jednotlivých tvarů, pokud tam tento smysl lze hledat:
Nevím, zda skuteční autoři takových výroků mají opravdu takové pocity (u sebe jsem nic takového nepozoroval, jakékoli moje vyjadřování ohledně SW bylo z tohoto pohledu zcela neutrální), ale každopádně by to mohlo nějak souviset s tím, jaký postoj řečníci/pisatelé v danou chvíli zaujímají.
Tiskni
Sdílej:
Každopádně celé to sloveso je mi tak nějak podivně cizí...Ale ale, příznaky časného stadia lachtaní nemoci
Já někdy pracuji o hladu
.
libc, libpthread...
) a jeden (můj) uživatelský program. Proto ten "Linux" je zcela na místě, protože z toho "GNU" tam toho moc není