Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zde bych rád zanechal své poznatky ze své linuxové praxe z důvodu své krátkodobé paměti. Většinou v okamžiku rozchození problému je vše jasné, ale uběhne nějaký ten pátek a ... jak jsem to vlastně tenkrát nastavoval? A to se pak poznámky hodí :-).
Upozorňuji, že nejsem žádný guru, s linuxem teprve začínám a snažím se zde popsat to, s čím jsem si kdysi, nebo i nyní, nevěděl rady. Rád uvítám poučné a kontruktivní připomínky.
K nám do vsi se blíží a snad i dorazí , připojení k internetu přes wifi. V současnosti mám jen GPRS a to není žádná velká sláva. Jako hardware pro připojení používám PCMCI GPRS kartu Globetrotter. Funguje to, ale externí anténka ke kartě by byla vhodná, občas spojení padá. BTS (T-mobile) mám hrozně daleko a za kopcem
. Notebook je Compaq nc 6120 a na něm XP, ale i Mandriva 2005LE.
Tak jsem si konečně poprvé v životě koupil zbrusu nový monitor. Je to od AOC typ HT731 (17"). Není to žádný technický zázrak, ale řekl bych, že zobrazuje velmi pěkně. Má ultraplochou obrazovku a díky propracovanému OSD menu jdou s obrazem na stínítku dělat hotová kouzla. Umožňuje maximální rozlišení 1600x1200 při 75 Hz. Doporučené je 1024x768 při 85 Hz. A k tomu to rozlišení jsem se rozhodl donutit i X server v MDK 10.0 .
Něco na úvod. GPRS je, řekl bych, z nouze ctnost. Před několika měsíci jsem se rozloučil se službami našeho milovaného Českého Telecomu. Proč? To by asi bylo na samostatný článek. Ale jedním z důvodů je nesolidnost této firmy řešit problémy zákazníků. Jako jeden z mnoha, žijících mimo město, jsem byl odkázán na dial-up. Rychlost připojení neustále klesala a klesala. Zdálo se mi to divné a když jsem se přesvědčil, že chyba není u mne, jal jsem volati již výše zmiňovaný Telecom.
Jak zprovoznit packet rádio v Mandrake 10.0? Předpokládám, že máme počítač s funkčním portem a s nainstalovaným operačním systémem Linux, funkční modem Baycom a radioamatérskou stanici, schopnou dávat slušný nezkreslený NF signál. Proč jsem v předešlé větě zdůraznil ta slova? Neboť z vlastní zkušenosti mám poznatek takový, že v 90 % případů byl při zprovozňování problém v hardware. Ovšem většina si vyvodila závěr - v Linuxu to nechodí. Ovšem opak je pravdou.
Začnu snad tím, co je to vlastně protokol DAMA v síti amatérského paketového rádia. Jde o druh komunikace mezi naší stanicí (OK1XYZ) a nódem (např. OK0ND). Ta probíhá tak, že naše stanice vyšle požadavek k navázání spojení. Nód si stanici zapamatuje a udržuje s ní komunikaci v režimu master(OK0ND) a slave(OK1XYZ).