Zítra proběhne jednodenní online konference InstallFest 2021. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, workshopů a také stánků. Dění lze sledovat na Twitteru.
Byla vydána nová verze 6.5 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Nedávno byly aktualizovány také knihovny nábytku.
Nové verze webových prohlížečů Firefox a Chrome byly vydávány každých 6 týdnů. Vývojářům Firefoxu se nelíbilo, že Chrome bude mít vždy větší číslo verze, proto se rozhodli vydávat nové verze Firefoxu každé 4 týdny. Aktuální stav: Firefox 86 byl vydán v 8. týdnu a Chrome 89 v 9 týdnu letošního roku. V kterém týdnu bude mít Firefox větší číslo verze než Chrome?
… více »Thom Holwerda popisuje na OSnews pracovní stanici Raptor Blackbird Secure Desktop (architektura POWER9) a své zkušenosti s ní včetně provozu desktopových aplikací.
Byla vydána nová verze 1.54 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.54 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Check Point zveřejnil report, podle kterého NSA v roce 2013 vytvořila exploit pro operační systém MS Windows. Exploit sloužil k lokální eskalaci práv. O rok později tento exploit ukradli hackeři z Číny. Až po dvou letech byl exploit zveřejněn a Microsoft vydal aktualizaci. Jinými slovy, celé téma se točí o tom, jak NSA zřejmě přispěla ke globálnímu snížení kybernetické bezpečnosti. Celý příběh podrobně naleznete na checkpoint.com.
Framework Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací byl vydán ve verzi 2 a související programovací jazyk Dart (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.12. Proběhla online konference Flutter Engage. Videozáznam je k dispozici na YouTube. Canonical zde oznámil (Twitter, YouTube), že Flutter je výchozí volba pro vývoj nových aplikací pro Ubuntu.
Společnost AMD na YouTube představila novou grafickou kartu AMD Radeon RX 6700 XT postavenou na architektuře RDNA 2. V prodeji bude od 18. března. Její cena byla stanovena na 479 dolarů.
Uživatelsky přívětivý shell fish byl vydán ve verzi 3.2.0 Vylepšuje uživatelské rozhraní (doplňování, práce s historií úprav textu aj.), přidává napovídání argumentů dalších aplikací, zjednodušuje syntaxi (expanze rozsahů), opravuje chyby.
Steam Link je nově dostupný také pro 64bitový x86 Linux. Streamovat hry z výkonného počítače s nainstalovanou službou Steam lze tedy vedle telefonu, tabletu nebo televize i do počítače s Linuxem. Instalovat Steam Link lze z Flathubu. Od prosince 2018 je k dispozici Steam Link pro Raspberry Pi.
Zde bych rád zanechal své poznatky ze své linuxové praxe z důvodu své krátkodobé paměti. Většinou v okamžiku rozchození problému je vše jasné, ale uběhne nějaký ten pátek a ... jak jsem to vlastně tenkrát nastavoval? A to se pak poznámky hodí :-).
Upozorňuji, že nejsem žádný guru, s linuxem teprve začínám a snažím se zde popsat to, s čím jsem si kdysi, nebo i nyní, nevěděl rady. Rád uvítám poučné a kontruktivní připomínky.
K nám do vsi se blíží a snad i dorazí , připojení k internetu přes wifi. V současnosti mám jen GPRS a to není žádná velká sláva. Jako hardware pro připojení používám PCMCI GPRS kartu Globetrotter. Funguje to, ale externí anténka ke kartě by byla vhodná, občas spojení padá. BTS (T-mobile) mám hrozně daleko a za kopcem
. Notebook je Compaq nc 6120 a na něm XP, ale i Mandriva 2005LE.
Tak jsem si konečně poprvé v životě koupil zbrusu nový monitor. Je to od AOC typ HT731 (17"). Není to žádný technický zázrak, ale řekl bych, že zobrazuje velmi pěkně. Má ultraplochou obrazovku a díky propracovanému OSD menu jdou s obrazem na stínítku dělat hotová kouzla. Umožňuje maximální rozlišení 1600x1200 při 75 Hz. Doporučené je 1024x768 při 85 Hz. A k tomu to rozlišení jsem se rozhodl donutit i X server v MDK 10.0 .
Něco na úvod. GPRS je, řekl bych, z nouze ctnost. Před několika měsíci jsem se rozloučil se službami našeho milovaného Českého Telecomu. Proč? To by asi bylo na samostatný článek. Ale jedním z důvodů je nesolidnost této firmy řešit problémy zákazníků. Jako jeden z mnoha, žijících mimo město, jsem byl odkázán na dial-up. Rychlost připojení neustále klesala a klesala. Zdálo se mi to divné a když jsem se přesvědčil, že chyba není u mne, jal jsem volati již výše zmiňovaný Telecom.
Jak zprovoznit packet rádio v Mandrake 10.0? Předpokládám, že máme počítač s funkčním portem a s nainstalovaným operačním systémem Linux, funkční modem Baycom a radioamatérskou stanici, schopnou dávat slušný nezkreslený NF signál. Proč jsem v předešlé větě zdůraznil ta slova? Neboť z vlastní zkušenosti mám poznatek takový, že v 90 % případů byl při zprovozňování problém v hardware. Ovšem většina si vyvodila závěr - v Linuxu to nechodí. Ovšem opak je pravdou.
Začnu snad tím, co je to vlastně protokol DAMA v síti amatérského paketového rádia. Jde o druh komunikace mezi naší stanicí (OK1XYZ) a nódem (např. OK0ND). Ta probíhá tak, že naše stanice vyšle požadavek k navázání spojení. Nód si stanici zapamatuje a udržuje s ní komunikaci v režimu master(OK0ND) a slave(OK1XYZ).