Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Zde bych rád zanechal své poznatky ze své linuxové praxe z důvodu své krátkodobé paměti. Většinou v okamžiku rozchození problému je vše jasné, ale uběhne nějaký ten pátek a ... jak jsem to vlastně tenkrát nastavoval? A to se pak poznámky hodí :-).
Upozorňuji, že nejsem žádný guru, s linuxem teprve začínám a snažím se zde popsat to, s čím jsem si kdysi, nebo i nyní, nevěděl rady. Rád uvítám poučné a kontruktivní připomínky.
K nám do vsi se blíží a snad i dorazí , připojení k internetu přes wifi. V současnosti mám jen GPRS a to není žádná velká sláva. Jako hardware pro připojení používám PCMCI GPRS kartu Globetrotter. Funguje to, ale externí anténka ke kartě by byla vhodná, občas spojení padá. BTS (T-mobile) mám hrozně daleko a za kopcem
. Notebook je Compaq nc 6120 a na něm XP, ale i Mandriva 2005LE.
Tak jsem si konečně poprvé v životě koupil zbrusu nový monitor. Je to od AOC typ HT731 (17"). Není to žádný technický zázrak, ale řekl bych, že zobrazuje velmi pěkně. Má ultraplochou obrazovku a díky propracovanému OSD menu jdou s obrazem na stínítku dělat hotová kouzla. Umožňuje maximální rozlišení 1600x1200 při 75 Hz. Doporučené je 1024x768 při 85 Hz. A k tomu to rozlišení jsem se rozhodl donutit i X server v MDK 10.0 .
Něco na úvod. GPRS je, řekl bych, z nouze ctnost. Před několika měsíci jsem se rozloučil se službami našeho milovaného Českého Telecomu. Proč? To by asi bylo na samostatný článek. Ale jedním z důvodů je nesolidnost této firmy řešit problémy zákazníků. Jako jeden z mnoha, žijících mimo město, jsem byl odkázán na dial-up. Rychlost připojení neustále klesala a klesala. Zdálo se mi to divné a když jsem se přesvědčil, že chyba není u mne, jal jsem volati již výše zmiňovaný Telecom.
Jak zprovoznit packet rádio v Mandrake 10.0? Předpokládám, že máme počítač s funkčním portem a s nainstalovaným operačním systémem Linux, funkční modem Baycom a radioamatérskou stanici, schopnou dávat slušný nezkreslený NF signál. Proč jsem v předešlé větě zdůraznil ta slova? Neboť z vlastní zkušenosti mám poznatek takový, že v 90 % případů byl při zprovozňování problém v hardware. Ovšem většina si vyvodila závěr - v Linuxu to nechodí. Ovšem opak je pravdou.
Začnu snad tím, co je to vlastně protokol DAMA v síti amatérského paketového rádia. Jde o druh komunikace mezi naší stanicí (OK1XYZ) a nódem (např. OK0ND). Ta probíhá tak, že naše stanice vyšle požadavek k navázání spojení. Nód si stanici zapamatuje a udržuje s ní komunikaci v režimu master(OK0ND) a slave(OK1XYZ).