Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Zde bych rád zanechal své poznatky ze své linuxové praxe z důvodu své krátkodobé paměti. Většinou v okamžiku rozchození problému je vše jasné, ale uběhne nějaký ten pátek a ... jak jsem to vlastně tenkrát nastavoval? A to se pak poznámky hodí :-).
Upozorňuji, že nejsem žádný guru, s linuxem teprve začínám a snažím se zde popsat to, s čím jsem si kdysi, nebo i nyní, nevěděl rady. Rád uvítám poučné a kontruktivní připomínky.
Začnu snad tím, co je to vlastně protokol DAMA v síti amatérského paketového rádia. Jde o druh komunikace mezi naší stanicí (OK1XYZ) a nódem (např. OK0ND). Ta probíhá tak, že naše stanice vyšle požadavek k navázání spojení. Nód si stanici zapamatuje a udržuje s ní komunikaci v režimu master(OK0ND) a slave(OK1XYZ).
V praxi to následně vypadá tak, že OK1XYZ odvysílá svůj rámec pouze za předpokladu, že jej k tomu OK0ND vyzve. Nedochází tak ke kolizím našich rámců s rámci vyslanými jinými uživateli. OK0ND si tak ostatní stanice řídí sama.
A jak to provedeme v Mandrake 10.0? Pravděpodobně to půjde tak nastavit i v jiných distribucích, ale mám to vyzkoušené zatím jen v této. Nejprve jsem měl strach, že podpora protokolu DAMA nebude v jádře zkompilovaná. Naštěstí byl strach zbytečný. Takže stačí protokol DAMA jen z aktivovat. To se provede nastavením dvou souborů:
/proc/sys/net/ax25/bcsf0/protocol a /proc/sys/net/ax25/bcsf0/dama_slave_timeout.
K tomu použijeme následující příkazy, zadáme jako root v konzoli:
echo "2" > /proc/sys/net/ax25/bcsf0/protocol
echo 3600 > /proc/sys/net/ax25/bcsf0/dama_slave_timeout
Toto nastavení však vydrží jen do prvního restartu či vypnutí PC. Proto je dobré příkazy zapsat do nějakého startovacího scriptu.
Pro celkový start ax25 a pro zavedení ovladače a nastavení modemu Baycom, mám vytvořen tento script:
#!/bin/shSoubor nazveme libovolně, např. startax25. Je třeba ho spouštět v konzoli jako root příkazem sh startax25. Script je napsán pro modem Baycom, který je připojen k PC via port com1. Parametr sethdlc txd je možno měnit. Jedná se o dobu, která uběhne mezi zaklíčováním stanice a odesláním dat. Obvykle se hodnota pohybuje od 150 do 250, hodnoty označují dobu v ms. Zadávají se vždy celé desítky ms.
Tolik mé poznámky ohledně nastavení DAMA. Teď už to snad nikdy nezapomenu, .
Tiskni
Sdílej: