Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Zde bych rád zanechal své poznatky ze své linuxové praxe z důvodu své krátkodobé paměti. Většinou v okamžiku rozchození problému je vše jasné, ale uběhne nějaký ten pátek a ... jak jsem to vlastně tenkrát nastavoval? A to se pak poznámky hodí :-).
Upozorňuji, že nejsem žádný guru, s linuxem teprve začínám a snažím se zde popsat to, s čím jsem si kdysi, nebo i nyní, nevěděl rady. Rád uvítám poučné a kontruktivní připomínky.
Jak zprovoznit packet rádio v Mandrake 10.0? Předpokládám, že máme počítač s funkčním portem a s nainstalovaným operačním systémem Linux, funkční modem Baycom a radioamatérskou stanici, schopnou dávat slušný nezkreslený NF signál. Proč jsem v předešlé větě zdůraznil ta slova? Neboť z vlastní zkušenosti mám poznatek takový, že v 90 % případů byl při zprovozňování problém v hardware. Ovšem většina si vyvodila závěr - v Linuxu to nechodí. Ovšem opak je pravdou.
Ale dál. Je potřeba nainstalovat několik rpm balíčků. Jedná se o: ax25-apps, ax25-tools, libax25_0 a libax25_0-devel. Při instalaci těchto balíčků jsem nenarazil na žádný problém. Po nainstalování těchto balíčků je třeba vytvořit důležitý soubor axports. Ten umístíme do adresáře /etc/ax25. V souboru axports napíšeme jeden důležitý řádek:
vhf OK1XYZ-15 1200 255 2 144.825MHz Na tento řádek se dotazují ostatní programy. Dále zkontrolujeme, zda je nainstalovaný balíček setserial, pokud ne, doinstalujeme. Protože je už vše nainstalované, zbývá si vytvořit spouštěcí script pro zavedení modulů a spuštění provozu ax25. Zde je můj a mám ho uložen v domovském adresáři.(je to pro modem Baycom a port PC com1). Script nazveme třeba startax25, napíšem ho například v programu kwrite a spouštíme v konzoli jako root: sh startax25.
#!/bin/sh
setserial /dev/ttyS0 uart none
modprobe hdlcdrv
modprobe baycom_ser_fdx mode="ser12*" iobase=0x3f8 irq=4
sethdlc -i bcsf0 -a txd 190
ifconfig bcsf0 hw ax25 OK1TEB-15 192.168.66.1 up
sleep 2
echo 2 > /proc/sys/net/ax25/bcsf0/protocol #aktivace DAMA
echo 3600 > /proc/sys/net/ax25/bcsf0/dama_slave_timeout
exit 0
Nyní již stačí spustit nějaký terminálový program a připojit se k paketovému nódu. Pokud ještě zatím žádný nemáme, vyzkoušejte v konzoli tento. Jedná se o jednu z utilit z nainstalovaných balíčků. Je to program call. Do řádku stačí zapsat (nemusíme být root): call vhf ok0xy a dáme enter. Pokud je vše v pořádku, dojde k připojení na nód OK0XY - pochopitelně zadáme správný volací znak. Ještě předtím bych však doporučil zjistit funkčnost příjmu dat utilitou listen, nutno jako root. Po zadání příkazu listen se v konzoli začnou zobrazovat přijaté rámce. Tím si ověříme celkovou funkčnost systému.
O terminálových programech někdy později.
Tiskni
Sdílej: