Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Zde bych rád zanechal své poznatky ze své linuxové praxe z důvodu své krátkodobé paměti. Většinou v okamžiku rozchození problému je vše jasné, ale uběhne nějaký ten pátek a ... jak jsem to vlastně tenkrát nastavoval? A to se pak poznámky hodí :-).
Upozorňuji, že nejsem žádný guru, s linuxem teprve začínám a snažím se zde popsat to, s čím jsem si kdysi, nebo i nyní, nevěděl rady. Rád uvítám poučné a kontruktivní připomínky.
K nám do vsi se blíží a snad i dorazí , připojení k internetu přes wifi. V současnosti mám jen GPRS a to není žádná velká sláva. Jako hardware pro připojení používám PCMCI GPRS kartu Globetrotter. Funguje to, ale externí anténka ke kartě by byla vhodná, občas spojení padá. BTS (T-mobile) mám hrozně daleko a za kopcem
. Notebook je Compaq nc 6120 a na něm XP, ale i Mandriva 2005LE.
V Mandrivě je GPRS karta detekována a nahrán modul ovladače. Přes KPPP jsem nakonfiguroval připojení. Vytáčení funguje, PC se přihlásí do sítě, projdou nějaká data, je přiřazena IP adresa, ale internet nejde a nepřišel jsem na to, proč (DNS mám zapsané). Tak jsem odkázán na XP .
Ale, jak jsem výše uvedl, čekám blízký příchod internetu via wifi. Tak jsem si (v předstihu) pořídil wifi hardware. Ovislink 5460AP. Je to novinka, nástupce Ovislinku 1120AP, ale řekl bych, že nastavení je jednodušší, menu promyšlenější a konečně měří rozumně úroveň přijímaného signálu (0 nic, 100 max. signálu). Navíc má 2MB flash, 16 MB DRAM a umí 802.11g (54Mbps). No a co zatím s ním? Přeci ho nenechám zahálet . Tak jsem dostal nápad. Nasdílím si GPRS připojení v notebooku ke svému stolnímu PC, kde mám jen Linux. Jak jinak než via wifi. Notebook má totiž zabudovanou wifi, ale jen s možností interní antény. No za chvíli jsem se proklínal, za ten nápad.
Nastavit spojení mezi wifi hw problém nebyl. Stačí nastavit v Ovisu režim Client a Ad hoc. Pak zadat ssid, to musí být stejné na obou wifinách a stejný kanál. Rychlost je nastavena na Auto. Obě zařízení hlásila Conected, takže vše O.K.. Nyní ještě rozchodit TCP/IP a sdílení. No, to už tak jednoduché nebylo. Na NB i PC jsem nastavil statické IP adresy. Ping z PC na NB a nic. Proč? Za chvíli nalézám jádro problému, firewall. Vypínám. Hle, ping prochází. Tak běžím do místnosti vedle a zkouším ping z NB na PC. Nic. Jak je to možné? Napadá mne stejný problém, firewall. Taky že ano. Vypínám a ping prochází z obou stran, sláva.
Ještě nastavit sdílení k internetu. Na netu jsem již o tom několikrát četl, jaká je to "brnkačka". Tak jsem na NB v Síťových připojeních, ve vlastnostech gprs připojení objevil v Upřesnit Sdílení k internetu. Zde jsem si vybral Bezdrátové připojení. Objevila se hláška, že bla, bla a bude nastavena IP adresa 192.168.0.1. No dobrá tedy, změním si IP adresu v PC, to není problém. Pingy z PC na NB a zpět fungují. DNS servery na PC mám nastaveny. Internet stále nechodí . Zkouším všechno možné. Pak mne napadá, zda IP wifi v NB nebude gateway pro PC. Měním opět TCP/IP parametry. Jako gateway zadávám oněch 192.168.0.1. Nedočkavě (po několikáte již), vpisuji do prohlížeče www.abclinuxu.cz a hle, žádná ošklivá hláška. Stránka se načítá, já vítězím .
Ještě si nastavím email klienta a kopete (icq, jabber), vše už běží na první nakopnutí .-). Vypínám PC na NB a odcházím unaven, ale šťastný, spát.
Je mi jasné, že pro někoho je to záležitost několika minut, já si s tím hrál mnohem déle. Ale alespoň jsem se zase něčemu přiučil a příště to bude lepší .
Tiskni
Sdílej:
ip link set eth0 down
Jde to i bez ohnutí… :-)
iptables
?
Ztěžuje to hledání cílů k útoku. Je to doplněk k zabezpečení, ...
Aha, to by mě zajímalo proč při scanování nmapem zapínám volbu Don't ping.