MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Zde bych rád zanechal své poznatky ze své linuxové praxe z důvodu své krátkodobé paměti. Většinou v okamžiku rozchození problému je vše jasné, ale uběhne nějaký ten pátek a ... jak jsem to vlastně tenkrát nastavoval? A to se pak poznámky hodí :-).
Upozorňuji, že nejsem žádný guru, s linuxem teprve začínám a snažím se zde popsat to, s čím jsem si kdysi, nebo i nyní, nevěděl rady. Rád uvítám poučné a kontruktivní připomínky.
K nám do vsi se blíží a snad i dorazí , připojení k internetu přes wifi. V současnosti mám jen GPRS a to není žádná velká sláva. Jako hardware pro připojení používám PCMCI GPRS kartu Globetrotter. Funguje to, ale externí anténka ke kartě by byla vhodná, občas spojení padá. BTS (T-mobile) mám hrozně daleko a za kopcem
. Notebook je Compaq nc 6120 a na něm XP, ale i Mandriva 2005LE.
V Mandrivě je GPRS karta detekována a nahrán modul ovladače. Přes KPPP jsem nakonfiguroval připojení. Vytáčení funguje, PC se přihlásí do sítě, projdou nějaká data, je přiřazena IP adresa, ale internet nejde a nepřišel jsem na to, proč (DNS mám zapsané). Tak jsem odkázán na XP .
Ale, jak jsem výše uvedl, čekám blízký příchod internetu via wifi. Tak jsem si (v předstihu) pořídil wifi hardware. Ovislink 5460AP. Je to novinka, nástupce Ovislinku 1120AP, ale řekl bych, že nastavení je jednodušší, menu promyšlenější a konečně měří rozumně úroveň přijímaného signálu (0 nic, 100 max. signálu). Navíc má 2MB flash, 16 MB DRAM a umí 802.11g (54Mbps). No a co zatím s ním? Přeci ho nenechám zahálet . Tak jsem dostal nápad. Nasdílím si GPRS připojení v notebooku ke svému stolnímu PC, kde mám jen Linux. Jak jinak než via wifi. Notebook má totiž zabudovanou wifi, ale jen s možností interní antény. No za chvíli jsem se proklínal, za ten nápad.
Nastavit spojení mezi wifi hw problém nebyl. Stačí nastavit v Ovisu režim Client a Ad hoc. Pak zadat ssid, to musí být stejné na obou wifinách a stejný kanál. Rychlost je nastavena na Auto. Obě zařízení hlásila Conected, takže vše O.K.. Nyní ještě rozchodit TCP/IP a sdílení. No, to už tak jednoduché nebylo. Na NB i PC jsem nastavil statické IP adresy. Ping z PC na NB a nic. Proč? Za chvíli nalézám jádro problému, firewall. Vypínám. Hle, ping prochází. Tak běžím do místnosti vedle a zkouším ping z NB na PC. Nic. Jak je to možné? Napadá mne stejný problém, firewall. Taky že ano. Vypínám a ping prochází z obou stran, sláva.
Ještě nastavit sdílení k internetu. Na netu jsem již o tom několikrát četl, jaká je to "brnkačka". Tak jsem na NB v Síťových připojeních, ve vlastnostech gprs připojení objevil v Upřesnit Sdílení k internetu. Zde jsem si vybral Bezdrátové připojení. Objevila se hláška, že bla, bla a bude nastavena IP adresa 192.168.0.1. No dobrá tedy, změním si IP adresu v PC, to není problém. Pingy z PC na NB a zpět fungují. DNS servery na PC mám nastaveny. Internet stále nechodí . Zkouším všechno možné. Pak mne napadá, zda IP wifi v NB nebude gateway pro PC. Měním opět TCP/IP parametry. Jako gateway zadávám oněch 192.168.0.1. Nedočkavě (po několikáte již), vpisuji do prohlížeče www.abclinuxu.cz a hle, žádná ošklivá hláška. Stránka se načítá, já vítězím .
Ještě si nastavím email klienta a kopete (icq, jabber), vše už běží na první nakopnutí .-). Vypínám PC na NB a odcházím unaven, ale šťastný, spát.
Je mi jasné, že pro někoho je to záležitost několika minut, já si s tím hrál mnohem déle. Ale alespoň jsem se zase něčemu přiučil a příště to bude lepší .
Tiskni
Sdílej:
ip link set eth0 down
Jde to i bez ohnutí… :-)
iptables
?
Ztěžuje to hledání cílů k útoku. Je to doplněk k zabezpečení, ...
Aha, to by mě zajímalo proč při scanování nmapem zapínám volbu Don't ping.