Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Zde bych rád zanechal své poznatky ze své linuxové praxe z důvodu své krátkodobé paměti. Většinou v okamžiku rozchození problému je vše jasné, ale uběhne nějaký ten pátek a ... jak jsem to vlastně tenkrát nastavoval? A to se pak poznámky hodí :-).
Upozorňuji, že nejsem žádný guru, s linuxem teprve začínám a snažím se zde popsat to, s čím jsem si kdysi, nebo i nyní, nevěděl rady. Rád uvítám poučné a kontruktivní připomínky.
K nám do vsi se blíží a snad i dorazí , připojení k internetu přes wifi. V současnosti mám jen GPRS a to není žádná velká sláva. Jako hardware pro připojení používám PCMCI GPRS kartu Globetrotter. Funguje to, ale externí anténka ke kartě by byla vhodná, občas spojení padá. BTS (T-mobile) mám hrozně daleko a za kopcem
. Notebook je Compaq nc 6120 a na něm XP, ale i Mandriva 2005LE.
V Mandrivě je GPRS karta detekována a nahrán modul ovladače. Přes KPPP jsem nakonfiguroval připojení. Vytáčení funguje, PC se přihlásí do sítě, projdou nějaká data, je přiřazena IP adresa, ale internet nejde a nepřišel jsem na to, proč (DNS mám zapsané). Tak jsem odkázán na XP .
Ale, jak jsem výše uvedl, čekám blízký příchod internetu via wifi. Tak jsem si (v předstihu) pořídil wifi hardware. Ovislink 5460AP. Je to novinka, nástupce Ovislinku 1120AP, ale řekl bych, že nastavení je jednodušší, menu promyšlenější a konečně měří rozumně úroveň přijímaného signálu (0 nic, 100 max. signálu). Navíc má 2MB flash, 16 MB DRAM a umí 802.11g (54Mbps). No a co zatím s ním? Přeci ho nenechám zahálet . Tak jsem dostal nápad. Nasdílím si GPRS připojení v notebooku ke svému stolnímu PC, kde mám jen Linux. Jak jinak než via wifi. Notebook má totiž zabudovanou wifi, ale jen s možností interní antény. No za chvíli jsem se proklínal, za ten nápad.
Nastavit spojení mezi wifi hw problém nebyl. Stačí nastavit v Ovisu režim Client a Ad hoc. Pak zadat ssid, to musí být stejné na obou wifinách a stejný kanál. Rychlost je nastavena na Auto. Obě zařízení hlásila Conected, takže vše O.K.. Nyní ještě rozchodit TCP/IP a sdílení. No, to už tak jednoduché nebylo. Na NB i PC jsem nastavil statické IP adresy. Ping z PC na NB a nic. Proč? Za chvíli nalézám jádro problému, firewall. Vypínám. Hle, ping prochází. Tak běžím do místnosti vedle a zkouším ping z NB na PC. Nic. Jak je to možné? Napadá mne stejný problém, firewall. Taky že ano. Vypínám a ping prochází z obou stran, sláva.
Ještě nastavit sdílení k internetu. Na netu jsem již o tom několikrát četl, jaká je to "brnkačka". Tak jsem na NB v Síťových připojeních, ve vlastnostech gprs připojení objevil v Upřesnit Sdílení k internetu. Zde jsem si vybral Bezdrátové připojení. Objevila se hláška, že bla, bla a bude nastavena IP adresa 192.168.0.1. No dobrá tedy, změním si IP adresu v PC, to není problém. Pingy z PC na NB a zpět fungují. DNS servery na PC mám nastaveny. Internet stále nechodí . Zkouším všechno možné. Pak mne napadá, zda IP wifi v NB nebude gateway pro PC. Měním opět TCP/IP parametry. Jako gateway zadávám oněch 192.168.0.1. Nedočkavě (po několikáte již), vpisuji do prohlížeče www.abclinuxu.cz a hle, žádná ošklivá hláška. Stránka se načítá, já vítězím .
Ještě si nastavím email klienta a kopete (icq, jabber), vše už běží na první nakopnutí .-). Vypínám PC na NB a odcházím unaven, ale šťastný, spát.
Je mi jasné, že pro někoho je to záležitost několika minut, já si s tím hrál mnohem déle. Ale alespoň jsem se zase něčemu přiučil a příště to bude lepší .
Tiskni
Sdílej:
ip link set eth0 down
Jde to i bez ohnutí… :-)
iptables
?
Ztěžuje to hledání cílů k útoku. Je to doplněk k zabezpečení, ...
Aha, to by mě zajímalo proč při scanování nmapem zapínám volbu Don't ping.