Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Zde bych rád zanechal své poznatky ze své linuxové praxe z důvodu své krátkodobé paměti. Většinou v okamžiku rozchození problému je vše jasné, ale uběhne nějaký ten pátek a ... jak jsem to vlastně tenkrát nastavoval? A to se pak poznámky hodí :-).
Upozorňuji, že nejsem žádný guru, s linuxem teprve začínám a snažím se zde popsat to, s čím jsem si kdysi, nebo i nyní, nevěděl rady. Rád uvítám poučné a kontruktivní připomínky.
Něco na úvod. GPRS je, řekl bych, z nouze ctnost. Před několika měsíci jsem se rozloučil se službami našeho milovaného Českého Telecomu. Proč? To by asi bylo na samostatný článek. Ale jedním z důvodů je nesolidnost této firmy řešit problémy zákazníků. Jako jeden z mnoha, žijících mimo město, jsem byl odkázán na dial-up. Rychlost připojení neustále klesala a klesala. Zdálo se mi to divné a když jsem se přesvědčil, že chyba není u mne, jal jsem volati již výše zmiňovaný Telecom.
Nebudu zde rozebírat, o čem jsme hovořili, jen malý výňatek. Na mou argumentaci, že čím je připojení pomalejší, tak o to více je pro mne dražší, mi paní odpověděla:"Co by jste nechtěl, vždyť je to dial-up." Na mou další otázku, zda je průměrná rychlost stahování dat 2,6 kB/s v pořádku paní odpověděla, že si mám pořídit isdn. Na to jsem už reagoval tak, že nejsem milionář a ukončil jsem takto konstruktivně vedený rozhovor.
No ale už dost pláče, vzal jsem si radu od paní z Telecomu k srdci a službu jsem změnil. Ovšem nejprve jsem zrušil s Telecomem smlouvu a Telecom přišel o dalšího ze zákazníků. Rozhodl jsem se proto zkusit GPRS. Výběr padl na Eurotel, který bohužel v současné době vlastní Telecom. V mé lokalitě má nejlepší pokrytí a ceny za připojení na internet via GPRS nejsou tak rozdílné od cen konkurenčních. No jo, ale jaký telefon si pořídit? Tu otázku jsem rozřešil během hodinky. Za googloval jsem, porovnával jsem a nakonec v síti výběru uvízl mobilní telefon Motorola C250. GPRS 4+1. Mobil je levný (léto 2004 byl za 2500,- s DPH, nyní lze zakoupit ještě laciněji). Vestavěný usb modem. Tyto věci rozhodli. Nákup přes internet byl rychlý a kvalitní. Přepravní služba PPL sice zboží dopravila s menším zpožděním, ale za to se řádně omluvila. Budiž jí tedy odpuštěno.
Ještě byla ve vzduchu otázka, jakým způsobem propojím mobil s PC. Na mobilu je malý usb konektor (5 pinů). Zašel jsem tedy do prodejny s PC komponenty a překvapivě jsem hned odcházel s usb kabelem za 89,- Kč. Není tedy vůbec třeba utrácet za jakési originál kabely v cenách 400,- až 1000,- Kč!!
Nyní již zůstalo u otázky, co na to Mandrake. Ten se k tomu postavil velmi statečně. Zde na stránkách abclinuxu jsem pochytal pár know-how a za chvíli bylo po všem. Jak tedy na to?
Z CD doinstaluji balíček KPPP. To je asi nejdůležitější. Dále propojím mobilní telefon s PC usb kabelem. Mandrake zareaguje tím, že spustí modul cdc-acm. Můžu zkontrolovat, zda je mobil připojen: /dev/usb/acm/0. Pokud tomu tak je, jako root vytvořím symbolický link, odkazující na toto zařízení příkazem: ln -s /dev/usb/acm/0 /dev/modem.Tím je systém připraven ke konfiguraci připojení.
Nyní spustím KPPP a jdu konfigurovat bez průvodce. Nastavím jen 3 věci. Za prvé je to Přidat telefonní číslo. To je u Eurotelu *99***1#. Za druhé v nastavení modemu doplním jako druhý inicializační řetězec následující: AT+CGDCONT=1,"ip","gointernet". Za třetí u modemu nastavím rychlost spojení na 115 200 kb/s. Zkoušel jsem nastavit menší i větší rychlost, fungovali všechny.
A to je vše. Nyní stačí malý lehký klik na místě, kde je napsáno Připojit se a ono to skutečně připojí. Uživatelského jména a hesla není třeba, může se zadat cokoli.
Co se týče zkušeností s provozem GPRS, uvedu následující poznatky. Nemám přímou viditelnost na BTS Eurotelu. Vzdálenost od BTS ke mě je 3,6 km. Mobil je v místnosti. Download je 4,5 kB/s až 5 kB/s a je jedno, jaká je doba. Testoval jsem to i ve tři ráno, ve všední dny, ve svátek, rychlost je stále stejná. Cena 1kB = 0,06 Kč u GO je docela silná káva. Za 1 MB je to již 60 Kč, tedy finančně náročné. A že načíst 1 MB je otázkou otevření pár webových stránek (některých), nemusím zde nijak zdůrazňovat. Asi se to vyplatí na služby jako icq nebo jabber apod., zde je přenos dat zanedbatelný. Pro surf to ale není. Proto jsem si aktivoval na GO službu Eurotel Data Nonstop. Zde záleží na úhlu pohledu. Někomu se to zdá laciné a výhodné. Někomu, třeba mě, se to zdá dost drahé. Ale díky alespoň za to. Na http://rychlost.cz jsem si každodenně ověřoval rychlost připojení i tímto způsobem. U mne to vychází od 34 kb/s do 38 kb/s. Tedy nic moc za ty peníze.
Tak tolik vše okolo gprs a připojení k internetu v Linuxu.
Dodatek: zjistil jsem, že při připojení usb modemu se občas stane, že se, mě z neznámého důvodu, modul cdc-acm nespustí. Zatím nevím proč, ale řeším to tím, že tento modul spustím ručně. Jako root zadám: modprobe cdc-acm. Ale aby jsem to nemusel zadávat po každé ručně, dopsal jsem tento příkaz na konec startovacího scriptu: /etc/rc.d/rc.local. Takže pokud by to zlobilo, jde to řešit takto.
Tiskni
Sdílej: