Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Berkeley Humanoid Lite (Onshape, GitHub) je open source humanoidní robot. V amerických cenách jej lze sestavit do 5000 dolarů.
Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Pokud to uznáte za vhodné a smysluplné, můžete připojit svůj hlas za lepší prodporu GNU/Linuxu ze strany VIA Technologies. Jedná se o zlepšení oficiálních ovladačů integrovaných grafických řešení VIA/S3G a jejich dokumentace.
http://www.petitiononline.com/vialinuxTak jako každý fanda nějaké distribuce se samozřejmě hned po nainstalování nové verze začnu rozhlížet po té následující. Co bude nového, zda opraví některé stávající problémy a podobně.
Já jsem v základu hrozný hnidopich, takže mi na přesných termínech velmi záleží, nicméně některá "oficiální" označení mi přijdou, řekněme, nešťastné.
Občas najdu, jako asi každý, na některém webu závažné chyby. Zpravidla se jedná o nekorektní zobrazování pod alternativními prohlížeči, zastaralost obsahu, nefunkční odkazy a pod.
Pokud se jedná o web, na kterém my z nějakého důvodu záleží, najdu webmastera a pošlu mu zprávičku, popisující chybu. Dělám to pořád, naprosto naivně nepoučen zkušenostmi.