Byla vydána nová verze 9.14 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Přidána byla podpora Orange Pi 5 Ultra a Orange Pi 5 Compute Module. V katalogu softwaru přibyl GZDoom.
Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Občas najdu, jako asi každý, na některém webu závažné chyby. Zpravidla se jedná o nekorektní zobrazování pod alternativními prohlížeči, zastaralost obsahu, nefunkční odkazy a pod.
Pokud se jedná o web, na kterém my z nějakého důvodu záleží, najdu webmastera a pošlu mu zprávičku, popisující chybu. Dělám to pořád, naprosto naivně nepoučen zkušenostmi.
Jaký myslíte, že je výsledek? 90 procent mailů zůstane bez odpovědi, ale také bez opravy zmíněných problémů. 9 procent wm my odepíše, že je to nezajímá. Za několik let byli na můj podnět opraveny 3 stránky a odstraněno 5 drobných chyb. Zaplaťpánbůh alespoň zato.
Čas od času mě ale opravdu mrzí. Všimli jste si, jak vypadají přímé odkazy ze stránky linux.cz, kterou snad každý BFU zkusí jako první odrazný můstek? Jo, už několik let jsou stránky beze změn. Většina informací je dnes naprosto neplatných a mnoho odkazů nefunguje. Zkoušel jsem najít někoho, kdo má nyní stránky na starosti. Postupně jsem obeslal všechny možné webmastery a nic. Ticho po pěšině. Že bych se netrefil? Že by si toho sami nebyli vědomi? Že by nebyli schopni si tuto informaci předat? Nebo nemají čas ani mi odepsat, že mají mnoho práce a že se to do pár týdnů/měsíců/let změní?
Je tak těžké, tuto situaci napravit? Alespoň provizorně? Nebo nahradit rovnou celé stránky třeba stránkami Proč Linux?. U arogantních wemasterů zlobícího portálu MPSV mě toto chování nepřekvapuje, ale CZLUG?
Tiskni
Sdílej:
%s/ my / mi /g
Zájmeno já skloňujeme:
já, mě (mne), mně (mi), mě (mne), - , mně, mnou.
My (s tvrdým i) je naproti tomu množné číslo od já.