Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) na Twitteru oznámila, že analytické nástroje na Portálu občana a dalších webech na Portálu veřejné správy byly nahrazeny nástrojem Matomo (Wikipedie).
GitHub změnil výchozí kompresi u automaticky generovaných .tar.gz archivů a tím změnil jejich hashe. I když GitHub u těchto automaticky generovaných archivů negarantuje stejné hashe, celá řada projektů s tím počítá a proto nastaly problémy. GitHub se dočasně vrátil k původní kompresi.
Byla vydána nová verze 0.54 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Z novinek vývojáři zdůrazňují podporu procesorů ARM na Linuxu. Unvanquished lze instalovat také z Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.19 svobodné náhrady proprietárních BIOSů a UEFI coreboot (Wikipedie). Na seznamu podporovaných desek přibylo 16 desek. Odstraněno bylo 30 desek.
Do 23. ledna bylo možné připomínkovat Akt o kybernetické odolnosti – nová pravidla kybernetické bezpečnosti pro digitální produkty a podpůrné služby, novou iniciativu Evropské komise. Na možná nebezpečí pro open source upozornila Open Source Initiative nebo Eclipse Foundation.
Vyšla nová verze 10.7 desktopového prostředí Budgie. Zatím stále vychází z GNOME, ale nově používá např. vlastní backend nabídky a spouštěče aplikací. Vůbec přepracovaná nabídka také nyní podporuje přepínání hybridních GPU nebo možnost nastavení osobní uživatelské nabídky,…
Závažná zranitelnost ohrožuje více než 100 modelů tiskáren Lexmark (pdf). Společnost Lexmark vydala bezpečnostní záplatu firmwaru. Opravovaná zranitelnost může vést ke vzdálenému spuštění libovolného kódu (CVSSv3 9.0).
Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.
Byla vydána verze 1.67.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Občas najdu, jako asi každý, na některém webu závažné chyby. Zpravidla se jedná o nekorektní zobrazování pod alternativními prohlížeči, zastaralost obsahu, nefunkční odkazy a pod.
Pokud se jedná o web, na kterém my z nějakého důvodu záleží, najdu webmastera a pošlu mu zprávičku, popisující chybu. Dělám to pořád, naprosto naivně nepoučen zkušenostmi.
Jaký myslíte, že je výsledek? 90 procent mailů zůstane bez odpovědi, ale také bez opravy zmíněných problémů. 9 procent wm my odepíše, že je to nezajímá. Za několik let byli na můj podnět opraveny 3 stránky a odstraněno 5 drobných chyb. Zaplaťpánbůh alespoň zato.
Čas od času mě ale opravdu mrzí. Všimli jste si, jak vypadají přímé odkazy ze stránky linux.cz, kterou snad každý BFU zkusí jako první odrazný můstek? Jo, už několik let jsou stránky beze změn. Většina informací je dnes naprosto neplatných a mnoho odkazů nefunguje. Zkoušel jsem najít někoho, kdo má nyní stránky na starosti. Postupně jsem obeslal všechny možné webmastery a nic. Ticho po pěšině. Že bych se netrefil? Že by si toho sami nebyli vědomi? Že by nebyli schopni si tuto informaci předat? Nebo nemají čas ani mi odepsat, že mají mnoho práce a že se to do pár týdnů/měsíců/let změní?
Je tak těžké, tuto situaci napravit? Alespoň provizorně? Nebo nahradit rovnou celé stránky třeba stránkami Proč Linux?. U arogantních wemasterů zlobícího portálu MPSV mě toto chování nepřekvapuje, ale CZLUG?
Tiskni
Sdílej:
%s/ my / mi /g
Zájmeno já skloňujeme:
já, mě (mne), mně (mi), mě (mne), - , mně, mnou.
My (s tvrdým i) je naproti tomu množné číslo od já.