Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Marx mluvil o novém snad lepším vyhledávání, které prý existuje. Ano, existuje, můžete ho (když jede, třeba pravě teď') vidět na adrese
http://www.linux.cz/cgi-bin/show_mail/linux
http://www.linux.cz/cgi-bin/show_mail/sendmail
.... apod.
Plně se hlásím k odpovědnosti za to, že projekt není dotažen. Prostě nemám čas.
Jsem ale připraven udělat si nejaký čas na 'předávání', pokud by se našly osoby, které by v projektu chtěly pokračovat.
Je potřebná znalost jazyka C, C++, hodí se vědět, co je to flex, fastcgi.
Můj kód používá další projekty třeba GMime řady 1, fsatools pana Daciuka, finlib Pavla Rychlého (FI MU), ajku Radka Sedláčka (ex. FI MU, nyní Siemens), pro zpracování jazyka se používají data, která nejsou free, program běží na linux.cz, který má přísné správce.... Takže je nutná jistá schopnost se domluvit.
Navíc je veškerý software použitý ve verzích, které jsou už překonány, takže prvním krokem by asi měl být veliký úklid....
Pokud máte seriózní zájem, napište mi na adresu: martin at solnet tečka cz.
o linuxu se toho napsalo hodne. ale dost toho neni videt. hodne je toho zastrceno na webech, kde se o to nikdo nestara. ll.cz, penguin.cz, reboot.cz(mrtev). zbytecne se pak opisuje a vymysli, neco co jiz existuje a staci to lehce priopravit na tuto dobu.Obavam se, ze to neni tak snadne, jak si predstavujes. Nemuzeme z ciziho serveru jen tak vzit jejich clanek a vydat jej u nas.
odmenovani za clanky. chtelo by to, aby se nejak odlisovalo odmenovani za clanky a to vsude. muze byt fixni cena za clanek, ale pokud je mene popularni, tak to nikdo nebude publikovat. dobre, za odbornejsi a mene ctenejsi clanek mene penez, ale at se to autorovi alespon troch poplati. chapu, ze zijeme z reklamy, ale tudy cesta nevede. muzu tady publikovat o control centru, ale k cemu to povede. za cas zjistite, ze je to stejne nepouzitelne a ma to jenom ctenost.Bohuzel pri sebevetsi snaze nejsem schopen pochopit, co jsi tim chtel rici. Prosim, nez neco napises, rozmysli si, co chces sdelit. Tohle vazne nema hlavu/patu
vcelku mi chybi neco ve stylu PR a clanku dohromady. neco, kde mas zaroven reklamu a urcite vrstvy ctenaru si najdou sve.Snažíme se na abíčku přinášet obsah i touto formou. Možná to není tolik vidět, protože tento způsob by IMHO neměl být na prvním místě (to by se moc nedostalo na články pro začátečníky apod.), ale vlaštovky tu jsou. A myslím, že čtenáři to dovedou ocenit -- i když v tom je třeba cítit trochu reklamy; přesto nejde o tupou kampaň, ale o smysluplný obsah. Např.: Vyberte si svůj Red Hat
\\add odborne clanky s mensi ctenostiŘekl bych, že o takové články tu není nouze. Sice rádi odměníme velmi úspěšný článek i trochu nadstandardně, ale to rozhodně neznamená, že články, které jsou buď hodně odborné nebo jenom pro úzkou skupinu uživatelů, bychom odmítali. Samozřejmě, že velká čtenost u nich není, ale to ještě neznamená, že bychom je nechtěli platit... Aktuální ukázkou je např. Rukověť baliče RPM
odmena se muze pohybovat v zavislosti na ctenosti. ale aby bylo placeno i to, co se mene cte. at jiz treba symbolicky. ale to zavisi na konkretnim portalu a jeho strategii.
Tiskni
Sdílej: