Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tak jako každý fanda nějaké distribuce se samozřejmě hned po nainstalování nové verze začnu rozhlížet po té následující. Co bude nového, zda opraví některé stávající problémy a podobně.
Nicméně jako uživatel Ubuntu začínám být čímdál tím více zklamán. Nová verze "na ostří nože" Edgy Eft slibovala především co nejnovější verze softwaru, se zachováním určitého standardu stability a použitelnosti. Jenomže vyšel už Knot3 a přestože pravidelně pročítám Launchpad, oficiální fóra, blogy i oznámení, nepřišlo mi, že by připravovaný Edgy přinášel nějaké revoluční novinky. Vzal jsem proto všechna oznámení a sepsal si novinky pěkně na hromadu.
Pokud výsledek dosti zjednoduším - kromě povýšení balíčku na verze z aktuálního Debianu je tu samozřejmě nový, řekněme zvláštní motiv vzhledu, vylepšení podbory pro speciální tlačítka přenosných počítačů, jistá zlepšení správy napájení, a moderní náhrada klasického initu - upstart. "Super nových" verzí významnějších programů je jen málo (Firefox, Python...) a zpravidla se jedná o méně důležité aplikace, navíc jen pro jedno grafické prostředí (třeba Speedcrunch)
Že je zde jen málo podstatnějších vylepšení systému je samozřejmé - nicméně kde jsou ty supermoderní verze? Příklad za všechny - K3b je již nějakou dobu v pre 1.0 verzi. Tak jak je možné, že po zmrazení hlavních verzí je v Edgym pořád bugfix 0.12.x. A tak je to se všemi zajímavými balíčky. Některé, byť zpravidla méně významné balíčky, jsou na tom dokonce podobně, jako nešťastný growisofs z Dapperu - tj. jsou použity starší verze, než byli aktuální v době vydání minulé verze Ubuntu.
Je samozřejmé, že s tak krátkým vývojovým cyklem šesti měsíců (tentokráte kvůli Dapperu ještě kratším), není možné udělat nějaké ohromné změny oproti předchozí verzi. Nicméně to, co bylo zatím provedeno, bych s jistou nadsázkou označil za pouhou aktualizaci, nikoliv novou verzi. Zvláště ne takovou, jaká byla s velkou slávou plánována. Že je někde chyba, dá se poznat i z dosti radikálního zkrácení potvzených plánů na Launchpadu, z niž navíc mnoho těch nejslibnějších je odloženo.
Poslední měsíc má být věnován především dokončování překladů a vyladění, takže bych už žádné "dramatické" změny nečekal. Edgy Eft proto bude jistě kvalitní distribucí s novějším softwarem, ale žádný "trhák". Mnoho uživatelů proto určitě zůstane raději u dlouhodobě podporovaného Dappera s využitím případných balíčků z Backportů.
Tiskni
Sdílej:
Tak to doporučuji shlédnout následující "vyblinkaný" Kubuntu v akci:
https://wiki.ubuntu.com/EdgyEft/Knot3/KubuntuPředchozí varianty byli ještě podstatně horší. Vzhled, i když jde upravit třemi kliknutími, dělá hodně. Nechápu, jak to, že Ubuntu, Edubuntu i Xubuntu jsou vždycky docela pěkné a Kubuntu to odnese.
(když sem ho instaloval kamarádce... musel sem to hned změnit aspoň na PlatikPoužívám dekoraci Vista).