Článek na Libre Arts představuje open source prohlížeč a převodník 3D CAD souborů Mayo.
Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) na Twitteru oznámila, že analytické nástroje na Portálu občana a dalších webech na Portálu veřejné správy byly nahrazeny nástrojem Matomo (Wikipedie).
GitHub změnil výchozí kompresi u automaticky generovaných .tar.gz archivů a tím změnil jejich hashe. I když GitHub u těchto automaticky generovaných archivů negarantuje stejné hashe, celá řada projektů s tím počítá a proto nastaly problémy. GitHub se dočasně vrátil k původní kompresi.
Byla vydána nová verze 0.54 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Z novinek vývojáři zdůrazňují podporu procesorů ARM na Linuxu. Unvanquished lze instalovat také z Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.19 svobodné náhrady proprietárních BIOSů a UEFI coreboot (Wikipedie). Na seznamu podporovaných desek přibylo 16 desek. Odstraněno bylo 30 desek.
Do 23. ledna bylo možné připomínkovat Akt o kybernetické odolnosti – nová pravidla kybernetické bezpečnosti pro digitální produkty a podpůrné služby, novou iniciativu Evropské komise. Na možná nebezpečí pro open source upozornila Open Source Initiative nebo Eclipse Foundation.
Vyšla nová verze 10.7 desktopového prostředí Budgie. Zatím stále vychází z GNOME, ale nově používá např. vlastní backend nabídky a spouštěče aplikací. Vůbec přepracovaná nabídka také nyní podporuje přepínání hybridních GPU nebo možnost nastavení osobní uživatelské nabídky,…
Závažná zranitelnost ohrožuje více než 100 modelů tiskáren Lexmark (pdf). Společnost Lexmark vydala bezpečnostní záplatu firmwaru. Opravovaná zranitelnost může vést ke vzdálenému spuštění libovolného kódu (CVSSv3 9.0).
Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.
Byla vydána verze 1.67.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Tak jako každý fanda nějaké distribuce se samozřejmě hned po nainstalování nové verze začnu rozhlížet po té následující. Co bude nového, zda opraví některé stávající problémy a podobně.
Nicméně jako uživatel Ubuntu začínám být čímdál tím více zklamán. Nová verze "na ostří nože" Edgy Eft slibovala především co nejnovější verze softwaru, se zachováním určitého standardu stability a použitelnosti. Jenomže vyšel už Knot3 a přestože pravidelně pročítám Launchpad, oficiální fóra, blogy i oznámení, nepřišlo mi, že by připravovaný Edgy přinášel nějaké revoluční novinky. Vzal jsem proto všechna oznámení a sepsal si novinky pěkně na hromadu.
Pokud výsledek dosti zjednoduším - kromě povýšení balíčku na verze z aktuálního Debianu je tu samozřejmě nový, řekněme zvláštní motiv vzhledu, vylepšení podbory pro speciální tlačítka přenosných počítačů, jistá zlepšení správy napájení, a moderní náhrada klasického initu - upstart. "Super nových" verzí významnějších programů je jen málo (Firefox, Python...) a zpravidla se jedná o méně důležité aplikace, navíc jen pro jedno grafické prostředí (třeba Speedcrunch)
Že je zde jen málo podstatnějších vylepšení systému je samozřejmé - nicméně kde jsou ty supermoderní verze? Příklad za všechny - K3b je již nějakou dobu v pre 1.0 verzi. Tak jak je možné, že po zmrazení hlavních verzí je v Edgym pořád bugfix 0.12.x. A tak je to se všemi zajímavými balíčky. Některé, byť zpravidla méně významné balíčky, jsou na tom dokonce podobně, jako nešťastný growisofs z Dapperu - tj. jsou použity starší verze, než byli aktuální v době vydání minulé verze Ubuntu.
Je samozřejmé, že s tak krátkým vývojovým cyklem šesti měsíců (tentokráte kvůli Dapperu ještě kratším), není možné udělat nějaké ohromné změny oproti předchozí verzi. Nicméně to, co bylo zatím provedeno, bych s jistou nadsázkou označil za pouhou aktualizaci, nikoliv novou verzi. Zvláště ne takovou, jaká byla s velkou slávou plánována. Že je někde chyba, dá se poznat i z dosti radikálního zkrácení potvzených plánů na Launchpadu, z niž navíc mnoho těch nejslibnějších je odloženo.
Poslední měsíc má být věnován především dokončování překladů a vyladění, takže bych už žádné "dramatické" změny nečekal. Edgy Eft proto bude jistě kvalitní distribucí s novějším softwarem, ale žádný "trhák". Mnoho uživatelů proto určitě zůstane raději u dlouhodobě podporovaného Dappera s využitím případných balíčků z Backportů.
Tiskni
Sdílej:
Tak to doporučuji shlédnout následující "vyblinkaný" Kubuntu v akci:
https://wiki.ubuntu.com/EdgyEft/Knot3/KubuntuPředchozí varianty byli ještě podstatně horší. Vzhled, i když jde upravit třemi kliknutími, dělá hodně. Nechápu, jak to, že Ubuntu, Edubuntu i Xubuntu jsou vždycky docela pěkné a Kubuntu to odnese.
(když sem ho instaloval kamarádce... musel sem to hned změnit aspoň na PlatikPoužívám dekoraci Vista).