Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak jako každý fanda nějaké distribuce se samozřejmě hned po nainstalování nové verze začnu rozhlížet po té následující. Co bude nového, zda opraví některé stávající problémy a podobně.
Nicméně jako uživatel Ubuntu začínám být čímdál tím více zklamán. Nová verze "na ostří nože" Edgy Eft slibovala především co nejnovější verze softwaru, se zachováním určitého standardu stability a použitelnosti. Jenomže vyšel už Knot3 a přestože pravidelně pročítám Launchpad, oficiální fóra, blogy i oznámení, nepřišlo mi, že by připravovaný Edgy přinášel nějaké revoluční novinky. Vzal jsem proto všechna oznámení a sepsal si novinky pěkně na hromadu.
Pokud výsledek dosti zjednoduším - kromě povýšení balíčku na verze z aktuálního Debianu je tu samozřejmě nový, řekněme zvláštní motiv vzhledu, vylepšení podbory pro speciální tlačítka přenosných počítačů, jistá zlepšení správy napájení, a moderní náhrada klasického initu - upstart. "Super nových" verzí významnějších programů je jen málo (Firefox, Python...) a zpravidla se jedná o méně důležité aplikace, navíc jen pro jedno grafické prostředí (třeba Speedcrunch)
Že je zde jen málo podstatnějších vylepšení systému je samozřejmé - nicméně kde jsou ty supermoderní verze? Příklad za všechny - K3b je již nějakou dobu v pre 1.0 verzi. Tak jak je možné, že po zmrazení hlavních verzí je v Edgym pořád bugfix 0.12.x. A tak je to se všemi zajímavými balíčky. Některé, byť zpravidla méně významné balíčky, jsou na tom dokonce podobně, jako nešťastný growisofs z Dapperu - tj. jsou použity starší verze, než byli aktuální v době vydání minulé verze Ubuntu.
Je samozřejmé, že s tak krátkým vývojovým cyklem šesti měsíců (tentokráte kvůli Dapperu ještě kratším), není možné udělat nějaké ohromné změny oproti předchozí verzi. Nicméně to, co bylo zatím provedeno, bych s jistou nadsázkou označil za pouhou aktualizaci, nikoliv novou verzi. Zvláště ne takovou, jaká byla s velkou slávou plánována. Že je někde chyba, dá se poznat i z dosti radikálního zkrácení potvzených plánů na Launchpadu, z niž navíc mnoho těch nejslibnějších je odloženo.
Poslední měsíc má být věnován především dokončování překladů a vyladění, takže bych už žádné "dramatické" změny nečekal. Edgy Eft proto bude jistě kvalitní distribucí s novějším softwarem, ale žádný "trhák". Mnoho uživatelů proto určitě zůstane raději u dlouhodobě podporovaného Dappera s využitím případných balíčků z Backportů.
Tiskni
Sdílej:
Tak to doporučuji shlédnout následující "vyblinkaný" Kubuntu v akci:
https://wiki.ubuntu.com/EdgyEft/Knot3/KubuntuPředchozí varianty byli ještě podstatně horší. Vzhled, i když jde upravit třemi kliknutími, dělá hodně. Nechápu, jak to, že Ubuntu, Edubuntu i Xubuntu jsou vždycky docela pěkné a Kubuntu to odnese.
(když sem ho instaloval kamarádce... musel sem to hned změnit aspoň na PlatikPoužívám dekoraci Vista).