Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tak jako každý fanda nějaké distribuce se samozřejmě hned po nainstalování nové verze začnu rozhlížet po té následující. Co bude nového, zda opraví některé stávající problémy a podobně.
Nicméně jako uživatel Ubuntu začínám být čímdál tím více zklamán. Nová verze "na ostří nože" Edgy Eft slibovala především co nejnovější verze softwaru, se zachováním určitého standardu stability a použitelnosti. Jenomže vyšel už Knot3 a přestože pravidelně pročítám Launchpad, oficiální fóra, blogy i oznámení, nepřišlo mi, že by připravovaný Edgy přinášel nějaké revoluční novinky. Vzal jsem proto všechna oznámení a sepsal si novinky pěkně na hromadu.
Pokud výsledek dosti zjednoduším - kromě povýšení balíčku na verze z aktuálního Debianu je tu samozřejmě nový, řekněme zvláštní motiv vzhledu, vylepšení podbory pro speciální tlačítka přenosných počítačů, jistá zlepšení správy napájení, a moderní náhrada klasického initu - upstart. "Super nových" verzí významnějších programů je jen málo (Firefox, Python...) a zpravidla se jedná o méně důležité aplikace, navíc jen pro jedno grafické prostředí (třeba Speedcrunch)
Že je zde jen málo podstatnějších vylepšení systému je samozřejmé - nicméně kde jsou ty supermoderní verze? Příklad za všechny - K3b je již nějakou dobu v pre 1.0 verzi. Tak jak je možné, že po zmrazení hlavních verzí je v Edgym pořád bugfix 0.12.x. A tak je to se všemi zajímavými balíčky. Některé, byť zpravidla méně významné balíčky, jsou na tom dokonce podobně, jako nešťastný growisofs z Dapperu - tj. jsou použity starší verze, než byli aktuální v době vydání minulé verze Ubuntu.
Je samozřejmé, že s tak krátkým vývojovým cyklem šesti měsíců (tentokráte kvůli Dapperu ještě kratším), není možné udělat nějaké ohromné změny oproti předchozí verzi. Nicméně to, co bylo zatím provedeno, bych s jistou nadsázkou označil za pouhou aktualizaci, nikoliv novou verzi. Zvláště ne takovou, jaká byla s velkou slávou plánována. Že je někde chyba, dá se poznat i z dosti radikálního zkrácení potvzených plánů na Launchpadu, z niž navíc mnoho těch nejslibnějších je odloženo.
Poslední měsíc má být věnován především dokončování překladů a vyladění, takže bych už žádné "dramatické" změny nečekal. Edgy Eft proto bude jistě kvalitní distribucí s novějším softwarem, ale žádný "trhák". Mnoho uživatelů proto určitě zůstane raději u dlouhodobě podporovaného Dappera s využitím případných balíčků z Backportů.
Tiskni
Sdílej:
Tak to doporučuji shlédnout následující "vyblinkaný" Kubuntu v akci:
https://wiki.ubuntu.com/EdgyEft/Knot3/KubuntuPředchozí varianty byli ještě podstatně horší. Vzhled, i když jde upravit třemi kliknutími, dělá hodně. Nechápu, jak to, že Ubuntu, Edubuntu i Xubuntu jsou vždycky docela pěkné a Kubuntu to odnese.
(když sem ho instaloval kamarádce... musel sem to hned změnit aspoň na PlatikPoužívám dekoraci Vista).