Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
Rad by som tu s vami urobil taku malu statistiku.
Kazdy napiste rebricek 3 Extensions, ktore pre vas maju najvacsiu hodnotu z osobneho a pracovneho pohladu. Myslim, ze sa dozvieme zaujimave veci :)
Tak zacnem ja:
Osobne:
Pracovne (webdeveloper)
Celkovo mam aktivnych 30 Extensions a aktivne pouzivam minimalne 20, takze som mal dost tazky vyber. Ale Scrapbook vyhrava vo vsetkych smeroch.
Uz tak 8 hodin hladam nieco schopne nahradit w2k3 terminal server, ale komplexne neuspesne. Tak pome otestovat tu silu komunity:
V tejto windowsami zaplavenej firme, je oddnes prisny zakaz akokolvek poskodit, ohovorit slovom ci cinom svate meno Linux. Dnes nam zachranil 200GB dat.
Robim si LFS a teraz si citam co to vsetko vlastne instalujem.
false - does nothing, unsuccessfully
hehe, to sa mi tiez niekedy podari, nic nerobit a aj to zle :)
V praci je velmi vyuzivany uctovy system MoneyS3. Ked sme ho mali na kadzom pocitaci zvlast s centralnym uloziskom suborov tak to bolo hrozne pomale. (A to bola vtedy este siet na P2P, sama W98.) Tak sme po doporuceni od technikov Money kupili W2k3 a 8 terminalovych licencii. 27 tisic to stalo! Kurna!
Dnes som zaregistroval oznamenie ze Mozila Suite je ukoncena a nastupcom bude Seamonkey. Tato sprava ma velmi zaujala pretoze mozillu pouzivam uz velmi dlho a tazko som prechadzal na firefox (az mnozstvo developerskych rozsireni ma zlakalo).
A tak som hned stiahol alfa verziu a ideme skusat :).