Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
V tejto windowsami zaplavenej firme, je oddnes prisny zakaz akokolvek poskodit, ohovorit slovom ci cinom svate meno Linux. Dnes nam zachranil 200GB dat.
Pribeh:
Pred mesiacom nas windows server 2000 mal zlu naladu a povedal si, ze si ju zlepsi a znici si registry. Najzabavnejsie na to bolo ze to urobil 3 dni pred velkou akciou ktoru sme tu mali mat ked urcite nemam cas ho preinstalovat. Vdaka bohu som mam este druhy server ktory automaticky prevzal vsetky nutne role od DNS k Active Directory. Hlavny server som pozliepal aby fungoval aspon ako file server a prezili sme celu akciu.
Vcera sa akcia skoncila a tak som hned vsetko zalohoval na 300GB externy maxtor. Data som otestoval ci su v poriadku.
Dnes rano som odstranil vsetky particie na servri, znova vytvoril, a nainstaloval win. Pripojil som hardisk a chcel som vsetko nakopirovat spat ked tu na moje prekvapenie zahlasil ze nie je formatovany! Tak som skusil WinXP, a nic. Skusil som svoje ubuntu, dmesg hlasilo ze to nie je fat. To uz mi nebolo najlepsie!
Nainstaloval som si testdist, a vdaka pozehnaniu svateho Linuxu testdisk bez problemov detekoval particiu a s traslavymi rukami som stlacil write to disk.
Data su obnovene. Kopiruju sa naspat na server, a moje srdce patri linuxu :).
Dakujem Linus!
Dakujem Christophe Grenier (tvorca testdisku)!
Tiskni
Sdílej: