Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Při psaní článku o PIM aplikaci Mulberry mě napadlo, že by nebylo úplně od věci trochu připomenout ovoce, jehož název tento program nese.
Moruše (anglicky mulberry, německy Maulbeere, latinsky morum) je vynikající ovoce většinou tmavě červené barvy (existují i jinak zbarvené druhy). Vzhledově i chuťově připomíná ostružiny, je ale sladší a aromatičtější. Šťáva výrazně barví (a jako barvivo se dřív používala). Moruše roste na stromě (morušovníku), případně na keři.
Moruše se dají jíst tak, jak jsou, nebo je lze používat všude tam, kde se používají maliny a ostružiny. Kromě všemožných sladkých jídel (koláče, dorty, zmrzlina apod.) a nápojů z nich lze též vyrobit výborný destilát (aspoň podle toho, co vím z doslechu - bohužel jsem zatím neměl příležitost ochutnat). Moruše jsou velice zdravé, kromě obvyklých látek obsažených v ovoci (včetně vitamínu C) obsahují také resveratrol, známý svou přítomností v červeném víně.
Jedinou negativní vlastností moruší je, že se s nimi člověk setká jen zřídka. V tuto chvíli vím pouze o dvou stromech, což je pohříchu málo. Údajně bývaly kdysi morušovníky podstatně rozšířenější, ale z neznámých důvodů zmizely. Proto, kdyby někdo uvažoval, jaký ovocný strom si zasadit na zahradě, doporučuji právě tento. Zpočátku roste velice rychle a začíná brzy (během několika let) plodit. Stojí to za to, když už se člověk morušemi přesytí, lze je prodávat. O zájemce určitě nebude nouze.
Ještě jednu zajímavost: Morušovník bílý, známý jako potrava bource morušového, je rostlinou s absolutně nejrychlejšími pohyby. Pyl z květů dokáže vystřelovat do okolí rychlostí přes 500 km/h.
Tiskni
Sdílej:
Pyl z květů dokáže vystřelovat do okolí rychlostí přes 500 km/h.A to se to ještě počítá mezi rosltiny? Si to pořídím místo děla.
Jestli je destilát tak dobrý jako víno z moruší, tak to může být opravdu mňamka.