Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Při psaní článku o PIM aplikaci Mulberry mě napadlo, že by nebylo úplně od věci trochu připomenout ovoce, jehož název tento program nese.
Moruše (anglicky mulberry, německy Maulbeere, latinsky morum) je vynikající ovoce většinou tmavě červené barvy (existují i jinak zbarvené druhy). Vzhledově i chuťově připomíná ostružiny, je ale sladší a aromatičtější. Šťáva výrazně barví (a jako barvivo se dřív používala). Moruše roste na stromě (morušovníku), případně na keři.
Moruše se dají jíst tak, jak jsou, nebo je lze používat všude tam, kde se používají maliny a ostružiny. Kromě všemožných sladkých jídel (koláče, dorty, zmrzlina apod.) a nápojů z nich lze též vyrobit výborný destilát (aspoň podle toho, co vím z doslechu - bohužel jsem zatím neměl příležitost ochutnat). Moruše jsou velice zdravé, kromě obvyklých látek obsažených v ovoci (včetně vitamínu C) obsahují také resveratrol, známý svou přítomností v červeném víně.
Jedinou negativní vlastností moruší je, že se s nimi člověk setká jen zřídka. V tuto chvíli vím pouze o dvou stromech, což je pohříchu málo. Údajně bývaly kdysi morušovníky podstatně rozšířenější, ale z neznámých důvodů zmizely. Proto, kdyby někdo uvažoval, jaký ovocný strom si zasadit na zahradě, doporučuji právě tento. Zpočátku roste velice rychle a začíná brzy (během několika let) plodit. Stojí to za to, když už se člověk morušemi přesytí, lze je prodávat. O zájemce určitě nebude nouze.
Ještě jednu zajímavost: Morušovník bílý, známý jako potrava bource morušového, je rostlinou s absolutně nejrychlejšími pohyby. Pyl z květů dokáže vystřelovat do okolí rychlostí přes 500 km/h.
Tiskni
Sdílej:
Pyl z květů dokáže vystřelovat do okolí rychlostí přes 500 km/h.A to se to ještě počítá mezi rosltiny? Si to pořídím místo děla.
Jestli je destilát tak dobrý jako víno z moruší, tak to může být opravdu mňamka.