Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Navzdory předpovědím o tom, že si spammeři „vytvoří rezistenci“ vůči greylistingu, zůstává tato metoda vysoce účinnou a je schopna zastavit více než 95 % spamu.
Je to téměř na den přesně 5 let, co jsem napsal svůj blogpost Chvála greylistingu. Uplynula tedy dostatečně dlouhá doba na bilancování zkušeností s tím, jak je greylisting účinný a jaké komplikace případně přináší.
Zaprvé, navzdory předpovědím neklesla jeho účinnost. Naopak spíše ještě o něco vzrostla, co se týká zahraničního spamu. Ten český (který bohužel v posledních měsících nabral na síle) to typicky nezastaví, protože je posílán přes legitimní poštovní servery. Světový spam proudí v drtivé míře přes botnety složené z napadených počítačů, kdy spammer přes takový počítač prožene masivní dávku spamu a pak ho opustí. To na jednu stranu komplikuje ochranu pomocí blacklistů, ale současně zvyšuje účinnost greylistingu.
Je samozřejmě třeba podotknout, že se greylisting nestal nijak masově používaným, proto spammeři zřejmě neměli a nemají tendenci se jím zabývat. To ale zase přináší konkurenční výhodu těm, kdo greylisting nabízejí a umožňují tak kvalitnější ochranu před spamem.
Co se týká negativ greylistingu, tak mohu konstatovat dvě věci: jednak většinou nepřinášejí potíže, a také se s nimi lze docela úspěšně vyrovnat. Co se týká toho prvního, lze problémy rozdělit na zpoždění zpráv (po počátečním dočasném odepření) a na hrozbu nedoručení (při špatné konfiguraci odchozího serveru, případně u některých poolů).
Zpoždění má medián okolo 10 minut, přičemž ochranná lhůta je nastavena na 2 minuty. Jen výjimečně přijde zpráva později než za hodinu. Za celých 5 let jsem se nesetkal s tím, že by nějaká zpráva nebyla doručena vůbec.
A nyní k tomu „vyrovnání se s problémy“. Jednak je samozřejmě možné greylisting vypnout (pro doménu nebo cílovou adresu), ale to je spíš takové „z deště pod okap“, protože sice se odstraní problémy greylistingu, ale zase stoupne objem spamu. Za celá léta jsem se nesetkal s tím, že by měl někdo o vypnutí zájem.
Druhým řešením je databáze legitimních serverů. Taková databáze je výborná věc, protože umožňuje, aby se drtivá většina legitimního provozu zcela vyhnula greylistingu, a to i pro dosud neznámé odesílatele a příjemce. Základní sadu obsahuje již instalační balíček programu Postgrey, nicméně hlavní databázi (ve které již nyní jsou všechny servery a pooly, přes které běžně přicházejí legitimní zprávy) jsem implementoval na úrovni Postfixu, takže ani nedojde k tomu, že by do hry zasahoval Postgrey.
Mohu tedy konstatovat, že greylisting zůstává i nadále vysoce účinnou metodou boje proti spamu a při troše úsilí se ani nijak negativně nedotýká drtivé většiny legitimního poštovního provozu. Jedinou nepříjemností je, že nezasahuje proti českému spamu, který se velmi rozmáhá. Tam je ale zase možnost bonzovat...
Tiskni
Sdílej:
Nejhorší je, že některé webhostingové společnosti to tiše tolerují, hlavně když jim zákazník platí (raději nebudu jmenovat).Takže se pak mohou snadno dostat na blacklisty a nechodí od nich zprávy (jiných zákazníků) tam, kde se tyto blacklisty používají k přímému blokování.
Stejně tak využití blacklistů jako spamcop a jiné.Je ale lepší jen přidělovat trestné body, ne přímo blokovat. Na takový blacklist se totiž klidně dostane například Seznam a pak by přestaly chodit zprávy od téměř půlky uživatelů českého Internetu.
Ahoj,
jak se máš? Tak už jsem myslela že k moři letos nepojedu, ale za 1 990,- Kč to už zvládnu
, protože jsem našla snad ty nejlevnější letenky. hrozně se těším, mrkni na to: http://nizkecenyletenek.shorturl.cz
petra.havlickova@o2vyhledavani.cz
, předmět: Ahoj
Ahoj,
tady si můžeš založit Facebook e-shop o kterém jsem ti říkala, oslovíš chytře až 3 000 000 Čechů !
Je to hotové za 5 minut a můžeš prodávat, super věc: http://www.facebook-obchod.cz
A pokud nemáš e-shop, tak dělají i Facebook stránky: http://www.facebook-stranka.cz
Toto obchodní sdělení Vám bylo zasláno na základě Vámi vyplněného formuláře - Pokud si nepřejete získávat naše informační zprávy, prosím, klikněte ZDE.
lenulinka468@o2vyhledavani.cz
, předmět: Čauky 