Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Přidávali jste v poslední době do katalogu Seznamu nějaký odkaz? A přišel vám potvrzovací mail? Tak to buďte rádi - při trochu přísněji nastavené antispamové ochraně se může totiž stát, že bude tato zpráva považována za spam a doručena nebude (nebo ji klient hodí do koše).
Nedávno jsem přidával do katalogové části Seznamu odkaz na nové webové stránky. Po několika dnech mi přišlo potvrzení o zatřídění odkazu. Mozilla ho ovšem umístila do koše (podle nastaveného pravidla pro zacházení se spamem) - důvodem bylo to, že při antispamové kontrole dosáhlo skóre 5,11 (hranice pro označení v předmětu je nastavena na 5 bodů). To je už na první pohled divné, jak může taková seriózní zpráva nasbírat tolik bodů?
Zkoumání hlaviček samozřejmě odhalilo, kde soudruzi ze Seznamu udělali chybu. Pozitivní výsledek měly následující testy: DNS_FROM_RFC_ABUSE
, MSGID_FROM_MTA_ID
, NO_REAL_NAME
a SUBJ_ILLEGAL_CHARS
. Všechno to jsou věci, které by se rozhodně stávat neměly, podívejme se na ně důkladněji.
DNS_FROM_RFC_ABUSE
je test, který zjišťuje na serveru RFC-Ignorant.org, zda tam odesílající adresa není na seznamu hříšníků. A jak se každý může přesvědčit, Seznam hříšníkem je. Ignoruje hned dvě pravidla uložená RFC 2142 (samozřejmě v kombinaci s RFC 2821 a 2822), a to funkčnost schránek postmaster
a abuse
. Jinak řečeno, kdo bude chtít použít standardizovanou cestu pro hlášení problémů, ostrouhá (schválně jsem to zkusil, opravdu to nefunguje). Postmasterovská adresa nefunguje přinejmenším od roku 2002.
Pak je tu MSGID_FROM_MTA_ID
. To není až tak závažný problém (i když ho spamassassin standardně hodnotí poměrně velkým přídělem, v tomto případě to bylo 1,704 bodu), jde jen o vynechání identifikátoru zprávy. Rozhodně ale svědčí o tom, jakou "péči" u Seznamu věnují svému systému.
NO_REAL_NAME
svědčí o vynechání "reálného" jména v označení odesílatele. Opět nepodstatná věc, ale dokresluje situaci.
A konečně poslední pravidlo - SUBJ_ILLEGAL_CHARS
- znamená neplatné znaky v předmětu zprávy. Není divu, pokoušet se cpát české znaky do ISO 8859-1 může jen totální amatér, nebo ten, kdo na příjemce kašle. V tomto případě to ale bylo ještě horší, i přes quoted-printable zakódování se v předmětu vyskytly osmibitové znaky, které tam nemají co pohledávat.
Ihned po příchodu zprávy jsem uvedené skutečnosti ohlásil Seznamu na adresu, která byla ve zprávě uvedena. Nikdo se mi ani neobtěžoval odpovědět, natož aby dali věci do pořádku (tzn. třeba zprovoznili adresy postmaster a abuse, a následně požádali o odstranění). Seznam zjevně hřeší na svou pozici na trhu a dodržováním pravidel se netrápí.
Proto chci předem doporučit těm, kdo budou na Seznamu registrovat nějaký odkaz, aby ke komunikaci použili adresu, která není antispamově chráněna (aspoň ne tak, aby se zprávy zahazovaly) a v poštovním klientovi nastavili, aby jim zprávy od Seznamu předčasně nelikvidoval. Navíc, kdo má u Seznamu e-mailovou schránku a odesílá odtud poštu, automaticky tím získává určitý bodový příděl u antispamové kontroly (viz první test) - i když si to asi málokdo uvědomuje.
Tiskni
Sdílej:
.com
a .net
místo NXDOMAIN
vraceli IP adresu na svůj vyhledávací web.
postmaster@seznam.cz
, ještě by je přes tu adresu někdo otravoval helpdesk@seznam.cz
, velmi vážný argument… :-)
tady.je.technicka.podpora@seznam.cz
.... Např. blinkry na vnitřní straně světelTo s vámi souhlasím - „Proč bliká rovně když jede doleva?“
nebo použítí brzdového světla jako blinkruA tady zase ne. Má-li auto, které bliká brzdovým světlem, třetí brzdovku, tak je to čistě věc zvyku. Osobně jsem si na to zvyknul velmi rychle (cca týden) a pak mi připadaly v ČR ty oranžové blinkry divné... Další věc je, že se u nás dosud moc nerozšířila zadní světla z LED - na nich je to ještě přirozenější
(to navíc AFAIK výslovně odporuje dopravním předpisům).V tom nemůžu sloužit A k těm budíkům: co si tak matně pamatuju flamy z autorevue.cz a podobných, tak se diskutující dělili na 3 skupiny: na ty co to ani nevyzkoušeli a nadávali na to, ty, co to krátce vyzkoušeli a nadávali na to a konečně na ty, co tomu chvilku dali a neměnili by. Moje osobní spekulace je, že to mj. šetří náklady výrobcům, co něco vyváží do UK, AU nebo NZ, protože je mnohem více dílů společných pro obě varianty.