Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Z dlouhé chvíle jsem včera Googlem vyhledával magickou formulku Vytvořeno pomocí phpsysinfo a sledoval, jaké že systémy nám o sobě chtějí něco prozradit.
Pamatuji doby, kdy jsem jako dítko slintal nad 486kami v ESCOMu, kam jsme se po škole chodili dívat, jak zaměstnanci hrajou DUNU 2. Takový stroj stál tehdy velmi mnoho peněz, což si dítko základní školou povinné dovolit nemohlo - kde bych já vzal peníze, kapesné jsem ani nedostával
Bohužel azbuku vůbec neovládám, tak budu věřit kamarádovi, co mi ukázal link na "prý" nějaké ruské serverovny a síťová zapojení.
Před mnoha a mnoha lety, kdy jsem mohl akorát tak slintat nad kamarádovým PC386 a sám si mohl maximálně zahrát na klonu NINTENDO NES, ve kterém jsem měl vestavěny hry jako ROCKMAN nebo CONTRA, jsem na některé pouti narazil na jeden povedený herní automat, na něhož název jsem si po letech ne a ne vzpomenout...
Přiznám se bez mučení, že mám rád černý humor. I ten opravdu hodně černý, proto asi nebude nic divného, že jsem velký fanda webu www.kartinki.cz (dříve www.kompost.cz - jak já se nasmál třeba u GAI PROJEKTU, který vřele doporučuji všem).
Před nějakým časem jsem si řekl, že ten muj deskop je nějaký ukrutně pomalý. Hry sice nehraju (Quake III, MOHAA, webgame.cz.. na to nepotřebuju kdo ví jaké železo), spíše brouzdám po netu a občas něco naprogramuju (php+mysql), při tom poslouchám online rádio... Jenže po chvilce brouzdání je firefox (s něco přes dvacítkou pluginů) až nepříjemně líný...
Tak jsem přišel z práce - dělal jsem přesčas a zítra to bude stejné a ještě mnohem horší... Možná potom napíšu, na čem v práci (bohužel) musím dělat :-(
Člověk pak přijde domů z práce (kde jsem mimochodem ve zkušební době), unavený a rozhodně nemá chuť zase zapínat počítač. Asi to vypnu, skočím do postele a pokročím dále v další kapitole knihy Postfix: kompletní průvodce - na to se po celém dni těším jako malé dítě - hlavně když to nemusím studovat z obrazovky počítače :-)
Mizím...
Jsou to přibližně 2 roky, co mi k mé spokojenosti věrně sloužil starší Celeron 266MHz se Slackwarem jako brána do netu a současně jako pokusný vývojářský server. Až do teď. Doma byly furt námitky, kolik že to žere elektřiny a kdo to má platit a taky že to furt vrčí ve skříni (disk byl vážně docela hlučný). No jelikož se má zase zdražovat el. energie a vůbec vše, tak jsem se rozhodl k radikálnímu řešení - server vypnout a jako NATovací router si pořídit nějakou tu malou krabičku za pár šupů. A tak se i stalo a teď tu na mě vesele bliká 3COM 3CR860-95, tak jsem zvědavý, jak to s ním půjde...