Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Z dlouhé chvíle jsem včera Googlem vyhledával magickou formulku Vytvořeno pomocí phpsysinfo a sledoval, jaké že systémy nám o sobě chtějí něco prozradit.
Pamatuji doby, kdy jsem jako dítko slintal nad 486kami v ESCOMu, kam jsme se po škole chodili dívat, jak zaměstnanci hrajou DUNU 2. Takový stroj stál tehdy velmi mnoho peněz, což si dítko základní školou povinné dovolit nemohlo - kde bych já vzal peníze, kapesné jsem ani nedostával
Bohužel azbuku vůbec neovládám, tak budu věřit kamarádovi, co mi ukázal link na "prý" nějaké ruské serverovny a síťová zapojení.
Před mnoha a mnoha lety, kdy jsem mohl akorát tak slintat nad kamarádovým PC386 a sám si mohl maximálně zahrát na klonu NINTENDO NES, ve kterém jsem měl vestavěny hry jako ROCKMAN nebo CONTRA, jsem na některé pouti narazil na jeden povedený herní automat, na něhož název jsem si po letech ne a ne vzpomenout...
Přiznám se bez mučení, že mám rád černý humor. I ten opravdu hodně černý, proto asi nebude nic divného, že jsem velký fanda webu www.kartinki.cz (dříve www.kompost.cz - jak já se nasmál třeba u GAI PROJEKTU, který vřele doporučuji všem).
Před nějakým časem jsem si řekl, že ten muj deskop je nějaký ukrutně pomalý. Hry sice nehraju (Quake III, MOHAA, webgame.cz.. na to nepotřebuju kdo ví jaké železo), spíše brouzdám po netu a občas něco naprogramuju (php+mysql), při tom poslouchám online rádio... Jenže po chvilce brouzdání je firefox (s něco přes dvacítkou pluginů) až nepříjemně líný...
Tak jsem přišel z práce - dělal jsem přesčas a zítra to bude stejné a ještě mnohem horší... Možná potom napíšu, na čem v práci (bohužel) musím dělat :-(
Člověk pak přijde domů z práce (kde jsem mimochodem ve zkušební době), unavený a rozhodně nemá chuť zase zapínat počítač. Asi to vypnu, skočím do postele a pokročím dále v další kapitole knihy Postfix: kompletní průvodce - na to se po celém dni těším jako malé dítě - hlavně když to nemusím studovat z obrazovky počítače :-)
Mizím...
Jsou to přibližně 2 roky, co mi k mé spokojenosti věrně sloužil starší Celeron 266MHz se Slackwarem jako brána do netu a současně jako pokusný vývojářský server. Až do teď. Doma byly furt námitky, kolik že to žere elektřiny a kdo to má platit a taky že to furt vrčí ve skříni (disk byl vážně docela hlučný). No jelikož se má zase zdražovat el. energie a vůbec vše, tak jsem se rozhodl k radikálnímu řešení - server vypnout a jako NATovací router si pořídit nějakou tu malou krabičku za pár šupů. A tak se i stalo a teď tu na mě vesele bliká 3COM 3CR860-95, tak jsem zvědavý, jak to s ním půjde...