Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Z dlouhé chvíle jsem včera Googlem vyhledával magickou formulku Vytvořeno pomocí phpsysinfo a sledoval, jaké že systémy nám o sobě chtějí něco prozradit.
Pamatuji doby, kdy jsem jako dítko slintal nad 486kami v ESCOMu, kam jsme se po škole chodili dívat, jak zaměstnanci hrajou DUNU 2. Takový stroj stál tehdy velmi mnoho peněz, což si dítko základní školou povinné dovolit nemohlo - kde bych já vzal peníze, kapesné jsem ani nedostával
Bohužel azbuku vůbec neovládám, tak budu věřit kamarádovi, co mi ukázal link na "prý" nějaké ruské serverovny a síťová zapojení.
Před mnoha a mnoha lety, kdy jsem mohl akorát tak slintat nad kamarádovým PC386 a sám si mohl maximálně zahrát na klonu NINTENDO NES, ve kterém jsem měl vestavěny hry jako ROCKMAN nebo CONTRA, jsem na některé pouti narazil na jeden povedený herní automat, na něhož název jsem si po letech ne a ne vzpomenout...
Přiznám se bez mučení, že mám rád černý humor. I ten opravdu hodně černý, proto asi nebude nic divného, že jsem velký fanda webu www.kartinki.cz (dříve www.kompost.cz - jak já se nasmál třeba u GAI PROJEKTU, který vřele doporučuji všem).
Před nějakým časem jsem si řekl, že ten muj deskop je nějaký ukrutně pomalý. Hry sice nehraju (Quake III, MOHAA, webgame.cz.. na to nepotřebuju kdo ví jaké železo), spíše brouzdám po netu a občas něco naprogramuju (php+mysql), při tom poslouchám online rádio... Jenže po chvilce brouzdání je firefox (s něco přes dvacítkou pluginů) až nepříjemně líný...
Tak jsem přišel z práce - dělal jsem přesčas a zítra to bude stejné a ještě mnohem horší... Možná potom napíšu, na čem v práci (bohužel) musím dělat :-(
Člověk pak přijde domů z práce (kde jsem mimochodem ve zkušební době), unavený a rozhodně nemá chuť zase zapínat počítač. Asi to vypnu, skočím do postele a pokročím dále v další kapitole knihy Postfix: kompletní průvodce - na to se po celém dni těším jako malé dítě - hlavně když to nemusím studovat z obrazovky počítače :-)
Mizím...
Jsou to přibližně 2 roky, co mi k mé spokojenosti věrně sloužil starší Celeron 266MHz se Slackwarem jako brána do netu a současně jako pokusný vývojářský server. Až do teď. Doma byly furt námitky, kolik že to žere elektřiny a kdo to má platit a taky že to furt vrčí ve skříni (disk byl vážně docela hlučný). No jelikož se má zase zdražovat el. energie a vůbec vše, tak jsem se rozhodl k radikálnímu řešení - server vypnout a jako NATovací router si pořídit nějakou tu malou krabičku za pár šupů. A tak se i stalo a teď tu na mě vesele bliká 3COM 3CR860-95, tak jsem zvědavý, jak to s ním půjde...