Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
byl použit nestandardní zdroj s vyšší účinnostíHmmm, takže jde skutečně o naprosto běžný počítač
Všechny mnou uváděné údaje o spotřebě jsou skutečně naměřené wattmetrem, což doporučuji i vám.A umí ten wattmetr správně měřit spínané zdroje? Pokud ne (což je případ většiny běžných levných wattmetrů), budou výsledky dost zkreslené.
Těch 6,5 W je diskutabilních a záleží to na okolnostech a samozřejmě na značce routeru.Značku a typ jsem uvedl, zmíněná spotřeba je z technické specifikace výrobce. Neměřil jsem to a ani nemám čím to změřit (musel bych si odpovídající wattmetr někde půjčit).
Měřil jsem schválně jeden PC s Celeronem 266 MHz a bere cca 16 W, což je srovnatelné s routerem!To bych chtěl tedy vidět. To bylo zase nějaké superpřesné měření wattmetrem od conrada, co? Jenom pro sronávní, takovu spotřebu má tak notebook, pokud zrovna nic moc nedělá. A to bez započítání ztrát na zdroji.
Navic nevim, cemu rikas plnohodnotny pocitac.Asi jsem nepoužil nejvhodnější termín. Myslel jsem klasický "stolní" počítač s běžnou deskou (např. micro-ATX), běžným procesorem a běžnými paměťovými moduly. Prostě nic optimalizovaného na spotřebu.
Na druhou stranu.... podobne vykonnej zdroj bych umel sehnat.... takovej, co by zral stejne jako ten tvuj uzasnej router :D. (Priznavam, byl by to router, akoratze bych si na nem mohl pustit ten jabber, web, databazi apod.).To samozřejmě není problém. A svůj router nepovažuji za úžasný, nýbrž za plnící to, co od něj požaduji.
Jasne.... kdyz si koupim hw router, za par let se to srovna. Ale pokud bych na nem chtel jeste rozjet tohle vsecko.... tak jednak budu muset koupit jeste nejakej disk.... a jednak s tim budu mit vic prace :) (a cas jsou penize, ne?).Já jsem ovšem psal o tom, že mít jako domácí router je to luxus. Na typickém domácím routeru neběží tohle všechno, požadavky na něj kladené bývají mnohem nižší. A typický uživatel není linuxák, který si tam chce rozjet první poslední, nýbrž BFU vyžadující fungování základních služeb. Dokonce i já, ač se považuji za linuxáka, radši používám "krabičku" (přesněji řečeno dvě, ale to má zase jiné důvody), přestože by mě jedna nebo dvě stovky za elektřinu příliš netrápily a dokonce tu mám i nevyužitou mašinu, na které by to mohlo běžet.
zrychleni nacitani stranek je vskutku obrovskeTakové problémy jsem řešil v době trvalého připojení přes GPRS (dnes je většina DNS dotazů zodpovězena do 50 ms). Dnes načítání stránek brzdí něco úplně jiného - především reklama, a to hlavně flashová, a zadruhé JS/AJAX chrlení, které je dnes už na každé druhé stránce.
na abc je ještě únosnéPokud to ovšem není to padající listí od výrobce nepříliš dobrých aut
Tiskni
Sdílej: