Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Jsou to přibližně 2 roky, co mi k mé spokojenosti věrně sloužil starší Celeron 266MHz se Slackwarem jako brána do netu a současně jako pokusný vývojářský server. Až do teď. Doma byly furt námitky, kolik že to žere elektřiny a kdo to má platit a taky že to furt vrčí ve skříni (disk byl vážně docela hlučný). No jelikož se má zase zdražovat el. energie a vůbec vše, tak jsem se rozhodl k radikálnímu řešení - server vypnout a jako NATovací router si pořídit nějakou tu malou krabičku za pár šupů. A tak se i stalo a teď tu na mě vesele bliká 3COM 3CR860-95, tak jsem zvědavý, jak to s ním půjde...
Jasné mi ale je, že nikdy už to nebude takové, jako když jsem si na tom starém stroji rozjel a napsal vše, co jsem zrovna potřeboval a měl pak radost jako dítě, že vše funguje, jak chci... Pokud ale krabička nesplní má očekávání, půjde z domu a starý ale dobrý Celeron 266MHz se Slackwarem půjde naopak zpět... do skříně
Tiskni
Sdílej:
byl použit nestandardní zdroj s vyšší účinnostíHmmm, takže jde skutečně o naprosto běžný počítač
Všechny mnou uváděné údaje o spotřebě jsou skutečně naměřené wattmetrem, což doporučuji i vám.A umí ten wattmetr správně měřit spínané zdroje? Pokud ne (což je případ většiny běžných levných wattmetrů), budou výsledky dost zkreslené.
Těch 6,5 W je diskutabilních a záleží to na okolnostech a samozřejmě na značce routeru.Značku a typ jsem uvedl, zmíněná spotřeba je z technické specifikace výrobce. Neměřil jsem to a ani nemám čím to změřit (musel bych si odpovídající wattmetr někde půjčit).
Měřil jsem schválně jeden PC s Celeronem 266 MHz a bere cca 16 W, což je srovnatelné s routerem!To bych chtěl tedy vidět. To bylo zase nějaké superpřesné měření wattmetrem od conrada, co? Jenom pro sronávní, takovu spotřebu má tak notebook, pokud zrovna nic moc nedělá. A to bez započítání ztrát na zdroji.
Navic nevim, cemu rikas plnohodnotny pocitac.Asi jsem nepoužil nejvhodnější termín. Myslel jsem klasický "stolní" počítač s běžnou deskou (např. micro-ATX), běžným procesorem a běžnými paměťovými moduly. Prostě nic optimalizovaného na spotřebu.
Na druhou stranu.... podobne vykonnej zdroj bych umel sehnat.... takovej, co by zral stejne jako ten tvuj uzasnej router :D. (Priznavam, byl by to router, akoratze bych si na nem mohl pustit ten jabber, web, databazi apod.).To samozřejmě není problém. A svůj router nepovažuji za úžasný, nýbrž za plnící to, co od něj požaduji.
Jasne.... kdyz si koupim hw router, za par let se to srovna. Ale pokud bych na nem chtel jeste rozjet tohle vsecko.... tak jednak budu muset koupit jeste nejakej disk.... a jednak s tim budu mit vic prace :) (a cas jsou penize, ne?).Já jsem ovšem psal o tom, že mít jako domácí router je to luxus. Na typickém domácím routeru neběží tohle všechno, požadavky na něj kladené bývají mnohem nižší. A typický uživatel není linuxák, který si tam chce rozjet první poslední, nýbrž BFU vyžadující fungování základních služeb. Dokonce i já, ač se považuji za linuxáka, radši používám "krabičku" (přesněji řečeno dvě, ale to má zase jiné důvody), přestože by mě jedna nebo dvě stovky za elektřinu příliš netrápily a dokonce tu mám i nevyužitou mašinu, na které by to mohlo běžet.
zrychleni nacitani stranek je vskutku obrovskeTakové problémy jsem řešil v době trvalého připojení přes GPRS (dnes je většina DNS dotazů zodpovězena do 50 ms). Dnes načítání stránek brzdí něco úplně jiného - především reklama, a to hlavně flashová, a zadruhé JS/AJAX chrlení, které je dnes už na každé druhé stránce.
na abc je ještě únosnéPokud to ovšem není to padající listí od výrobce nepříliš dobrých aut