V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Přiznám se, že jsem dneska řešil dva celkem banální problémy - ani za nic se mi nedařila instalace Debianu v QEMU, neustále to vytuhávalo a já nevěděl proč. Musel jsem instalaci vždycky killnout a začít znovu. A když spadl i Squid, napadlo mne konečně mrknout do logů, kde pár (obecných) chybových hlášek bylo, ale ta nejzásadnější byla o tom, že došlo (!) místo na disku. Tak to by mne ani ve snu nenapadlo. Takže jsem uklidil bordel a přesunul, co přesunout šlo a najednou jela instalace jako víno! Hurá, že bych se konečně mohl vrhnout na poznávání Debianu, který jedni milují a druzí nenávidí? Já jsem zapřísáhlý Slackwarista, jen tak mimochodem.
Druhý problém, to už bylo zajímavější. Rozjel jsem si virtualizovaný CentOS a Debian, každý na vlastní IP, oba systémy byly na síti viditelné a samotná instalace (nejčastěji netinstall) proběhla po síti také OK. Když jsem je měl spuštěny spolu, tak se sít chovala dost podivně a ztrácely se pakety. :( Pustil jsem z jiné stanice na oba stroje ping a sledoval. Když odpovídal jeden, druhý měl s odpovědí problémy a naopak. Wtf? Že by chybka v ručně napsaném firewallu hostujícho serveru? Ani po nastavení výchozí politiky v iptables na ACCEPT se problém neodstranil a připojení na tyhle stroje bylo prostě dost problémové. Napadá někoho, čím by to mohlo být?
Tiskni
Sdílej:
libvirt
bez virt-install
mi přijde takový málo užitečný. Takovýten virsh
toho moc neumí kromě spuštění textového editoru s otevřeným XML a virt-manager
neumí prakticky vůbec nic. Přesto již byl vymyšlen nový projekt, který nebude tak „složitý“ jako chromý virt-manager
jménem Gnome Boxes.
Jakmile máš jednu VM, už ti stačí to XML kopírovat a upravit pár hodnotObvykle potřebuju vytvořit hromadu virtuálů pro testování podle zadaných pravidel. Zatím jediný způsob, který to zvládá jakž takž automatizovaně je právě
virt-install
. Upravovat XML lze, ale není ani dobře zdokumentované, ani to není tak pohodlné jako virt-install
za
předpokladu, že nepotřebuju parametry virtuálu za běhu už měnit. Což je v případě experimentů předpoklad lehce splnitelný.
Upravovat XML lze, ale není ani dobře zdokumentované, ani to není tak pohodlné jako virt-install
Ano, další z mnoha "výhod" XML. Hyper-VNepoužívám a nebyl předmětem diskuze.
Obvykle potřebuju vytvořit hromadu virtuálů pro testování podle zadaných pravidel.Vygenerovat si ta XML a pustit na ně
virsh create
? Ale jak říkám - virt-install neznám, takže nevím, jestli by ti to stačilo.
ale není ani dobře zdokumentovanéTohle ti není dost dobré?
Vygenerovat si ta XML a pustit na ně virsh create ? Ale jak říkám - virt-install neznám, takže nevím, jestli by ti to stačilo.Stačilo. Jako nouzovka. Ale proč bych si přidělával práci.
Tohle ti není dost dobré?Není.