Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Přiznám se, že jsem dneska řešil dva celkem banální problémy - ani za nic se mi nedařila instalace Debianu v QEMU, neustále to vytuhávalo a já nevěděl proč. Musel jsem instalaci vždycky killnout a začít znovu. A když spadl i Squid, napadlo mne konečně mrknout do logů, kde pár (obecných) chybových hlášek bylo, ale ta nejzásadnější byla o tom, že došlo (!) místo na disku. Tak to by mne ani ve snu nenapadlo. Takže jsem uklidil bordel a přesunul, co přesunout šlo a najednou jela instalace jako víno! Hurá, že bych se konečně mohl vrhnout na poznávání Debianu, který jedni milují a druzí nenávidí? Já jsem zapřísáhlý Slackwarista, jen tak mimochodem.
Druhý problém, to už bylo zajímavější. Rozjel jsem si virtualizovaný CentOS a Debian, každý na vlastní IP, oba systémy byly na síti viditelné a samotná instalace (nejčastěji netinstall) proběhla po síti také OK. Když jsem je měl spuštěny spolu, tak se sít chovala dost podivně a ztrácely se pakety. :( Pustil jsem z jiné stanice na oba stroje ping a sledoval. Když odpovídal jeden, druhý měl s odpovědí problémy a naopak. Wtf? Že by chybka v ručně napsaném firewallu hostujícho serveru? Ani po nastavení výchozí politiky v iptables na ACCEPT se problém neodstranil a připojení na tyhle stroje bylo prostě dost problémové. Napadá někoho, čím by to mohlo být?
Tiskni
Sdílej:
libvirt
bez virt-install
mi přijde takový málo užitečný. Takovýten virsh
toho moc neumí kromě spuštění textového editoru s otevřeným XML a virt-manager
neumí prakticky vůbec nic. Přesto již byl vymyšlen nový projekt, který nebude tak „složitý“ jako chromý virt-manager
jménem Gnome Boxes.
Jakmile máš jednu VM, už ti stačí to XML kopírovat a upravit pár hodnotObvykle potřebuju vytvořit hromadu virtuálů pro testování podle zadaných pravidel. Zatím jediný způsob, který to zvládá jakž takž automatizovaně je právě
virt-install
. Upravovat XML lze, ale není ani dobře zdokumentované, ani to není tak pohodlné jako virt-install
za
předpokladu, že nepotřebuju parametry virtuálu za běhu už měnit. Což je v případě experimentů předpoklad lehce splnitelný.
Upravovat XML lze, ale není ani dobře zdokumentované, ani to není tak pohodlné jako virt-install
Ano, další z mnoha "výhod" XML. Hyper-VNepoužívám a nebyl předmětem diskuze.
Obvykle potřebuju vytvořit hromadu virtuálů pro testování podle zadaných pravidel.Vygenerovat si ta XML a pustit na ně
virsh create
? Ale jak říkám - virt-install neznám, takže nevím, jestli by ti to stačilo.
ale není ani dobře zdokumentovanéTohle ti není dost dobré?
Vygenerovat si ta XML a pustit na ně virsh create ? Ale jak říkám - virt-install neznám, takže nevím, jestli by ti to stačilo.Stačilo. Jako nouzovka. Ale proč bych si přidělával práci.
Tohle ti není dost dobré?Není.