Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Pamatuji doby, kdy jsem jako dítko slintal nad 486kami v ESCOMu, kam jsme se po škole chodili dívat, jak zaměstnanci hrajou DUNU 2. Takový stroj stál tehdy velmi mnoho peněz, což si dítko základní školou povinné dovolit nemohlo - kde bych já vzal peníze, kapesné jsem ani nedostával
Dnes mám doma solidní stroj na práci i zábavu, nedávno jsem si koupil starší notebook (PIII 800MHz + 256MB RAM) jen tak na práci mimo domov (nebo u televize v obyváku, hezky bezdrátově) a mám tu i staší miditower PIII 600MHz s 384MB ECC RAM, pak nějaký miditower AMD K6-2 300MHz s 320MB RAM a jako poslední (a z těch mých počítačů i nejstarší) tu je nějaký desktop Celeron 266MHz se 128MB RAM. Popravdě, už mi to doma zavazí, IP adresy od providera dávno došly a já pro tolik strojů nemám využití a každý zapínám, jen když něco potřebuju...
Přemýšlím, že z PIII udělám pokusný CentOS (ten provozujeme v práci na serveru a já bych do něj rád pronikl), notebook nechám buď Windows (licenci samozřejmě mám) nebo možná (K|X)UBUNTU. No a co teď s těma mýma 2 nejpomalejšíma? Jeden by mohl jít sloužit na chalupu jako základna pro staré DOS hry jako DOOM 2, DOOM 1, MK, Shadow Warrior, DUKE NUKEM 3D, Warcraft 2 apod. U druhého (AMD K6-2) bych mohl prodat alespoň paměti (SDRAM) a vnitřnosti si nechat a case (už jsem jej pěkně hnusný a špinavý koupil, bez bočnic a předního krytu - něco jako terminátor bez kůže) bych vyhodil...
Co byste udělali Vy? Řešili jste někdy podobné dilema, kam s ním? Nejsem typ člověka, co má srdce něco vyhazovat, něco co mu bylo kdysi milé. Ale zase se mi nechce zavřít to někam do sklepa, když třeba někdo jiný pro to může mít využití... A na Aukru o podobné stroje zájem moc není.
Tiskni
Sdílej:
Dřív jsem si to taky myslel, ale už si tak jistý nejsem.Tak třeba já jedu na ramce získané tímto způsobem
... že zadarmo věnuji devatenáctku monitor v perfektním stavu ...U monitorů je to horší, stěží jsem unes jednu 17" a 19" by se mě už nevešla na stůl
Ten inzerát si pamatuju ... kdybyste nebydlel 250 km od Brna, určitě bych se ozval :o)