Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Pamatuji doby, kdy jsem jako dítko slintal nad 486kami v ESCOMu, kam jsme se po škole chodili dívat, jak zaměstnanci hrajou DUNU 2. Takový stroj stál tehdy velmi mnoho peněz, což si dítko základní školou povinné dovolit nemohlo - kde bych já vzal peníze, kapesné jsem ani nedostával
Dnes mám doma solidní stroj na práci i zábavu, nedávno jsem si koupil starší notebook (PIII 800MHz + 256MB RAM) jen tak na práci mimo domov (nebo u televize v obyváku, hezky bezdrátově) a mám tu i staší miditower PIII 600MHz s 384MB ECC RAM, pak nějaký miditower AMD K6-2 300MHz s 320MB RAM a jako poslední (a z těch mých počítačů i nejstarší) tu je nějaký desktop Celeron 266MHz se 128MB RAM. Popravdě, už mi to doma zavazí, IP adresy od providera dávno došly a já pro tolik strojů nemám využití a každý zapínám, jen když něco potřebuju...
Přemýšlím, že z PIII udělám pokusný CentOS (ten provozujeme v práci na serveru a já bych do něj rád pronikl), notebook nechám buď Windows (licenci samozřejmě mám) nebo možná (K|X)UBUNTU. No a co teď s těma mýma 2 nejpomalejšíma? Jeden by mohl jít sloužit na chalupu jako základna pro staré DOS hry jako DOOM 2, DOOM 1, MK, Shadow Warrior, DUKE NUKEM 3D, Warcraft 2 apod. U druhého (AMD K6-2) bych mohl prodat alespoň paměti (SDRAM) a vnitřnosti si nechat a case (už jsem jej pěkně hnusný a špinavý koupil, bez bočnic a předního krytu - něco jako terminátor bez kůže) bych vyhodil...
Co byste udělali Vy? Řešili jste někdy podobné dilema, kam s ním? Nejsem typ člověka, co má srdce něco vyhazovat, něco co mu bylo kdysi milé. Ale zase se mi nechce zavřít to někam do sklepa, když třeba někdo jiný pro to může mít využití... A na Aukru o podobné stroje zájem moc není.
Tiskni
Sdílej:
Dřív jsem si to taky myslel, ale už si tak jistý nejsem.Tak třeba já jedu na ramce získané tímto způsobem
... že zadarmo věnuji devatenáctku monitor v perfektním stavu ...U monitorů je to horší, stěží jsem unes jednu 17" a 19" by se mě už nevešla na stůl
Ten inzerát si pamatuju ... kdybyste nebydlel 250 km od Brna, určitě bych se ozval :o)