Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Z dlouhé chvíle jsem včera Googlem vyhledával magickou formulku Vytvořeno pomocí phpsysinfo a sledoval, jaké že systémy nám o sobě chtějí něco prozradit.
Vybíral jsem si pomalejší stroje, kterým zpracování stránky se statistikami phpsysinfo trvá nějaký čas (řádově sekundy). A hádejte, co se asi stane, když v prohlížeči zmáčknete rychle za sebou CTRL + R (Reload), řekněme jen 20x za sebou? Zkusil jsem si to i na lokální síti na svém pokusném serveru (PIII 600MHz), no na pár desítek minut byl můj stroj vyřazen z činnosti. Ani přes SSH se nedalo připojit. Load se dostal až na hodnotu 110. PHPSYSINFO je velmi nebezpečná zbraň proti pomalejším strojům a ideální nástroj na menší DoS - Denial of Service - odepření služby. Zabrouzdal jsem i mimo české luhy a háje a sledoval, jak se jeden francouzský (domácí) server odporoučel na dále než 1 hodinu Jiný zase (CPU AMD K6-2) přišel o svůj hezký uptime a restartoval se, možná tam byl nějaký watchdog. A to se, prosím pěkně, nemusíte ani moc snažit. Stačí jen pár reloadů stránky... Perlička byl nějaký polský (vědecký?) server, který běžěl na nějakém slabém PPC procesoru. Ten vyhnil tak, že správce ihned zasáhl, jakmile se k serveru dostal a adresář s phpsysinfo urychleně smazal...
Nebyl to z mé strany pokus o žádný DoS, jen jsem zkusil na pár strojích, jak mocnou zbraní tento nástroj je. Mé doporučení: PHPSYSINFO, pokud běží zejména na pomalém serveru, rozhodně nezpřístupňovat široké veřejnosti.
Tiskni
Sdílej:
register_globals
pomocí volání fce. extract() na superglobální pole ($_GET, $_POST
...).
Je to "prasárna jako prase", nicméně funguje (resp. nesetkal jsem se s případem, kdy by nefungovala) a dá se i u nejsložitějších případů aplikovat v řádu minut, zatímco ruční procházení zdrojáků by zabralo hodiny a ještě by se muselo vše otestovat, protože někteří programátoři jsou schopní psát velmi kreativne (tj. tak, že by se v tom ani prase nevyznalo).
Ano, bylo by mnohem čistější projít ručně kód, analyzovat použité proměnné a vše podle potřeby opravit, ale to pokud zadavatel počítá, že oprava bude "přepsání pář řádků" a za víc nezpalatí, je použití prasárny jediné řešení.
Amatér si může dovolit zahodit celý kód a napsat to znova. Profesionál musí udržovat prasárny v chodu, dokud se vedení nerozhodne, že prásárna je už opravdu neudržovatelná, načež je zahozena a nahrazena něčím, z čehož se v důsledku Murphyho zákonu průběhem času určitě stane ještě větší prasárna než ta předtím ...
Amatéři prasí z neznalosti a neschopnosti, ale jen profesionál je se schopen spáchat opravdu gigantickou prasárnu, protože tam, kde by amatér už dávno odpadl, on pokračovat musí.Jak už jsem nejednou říkal, již vícekrát jsem viděl neuvěřitelně prasácký kód psaný amatéry. Pro některé z těchto lahůdek bych neváhal použít termín "opravdu gigantická prasárna"
explorer.exe
??? (HINT: úplně dole v Process Status)