Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Jestlipak víte, kolik elektřiny u nás nyní pochází z fotovoltaických (solárních) elektráren? Pokud ne, čtěte dál. Ale už teď ve stručnosti říkám: docela dost!
V minulých dnech se hovořilo o tom, že v Německu byla v jednu chvíli ze slunečních elektráren pokryta skoro polovina spotřeby elektřiny v zemi. Ze zvědavosti jsem se tedy podíval, jak je to u nás, kde byla podpora těchto elektráren nejdřív nastavena velmi štědře, aby vláda následně s hrůzou zjistila, že elektrárny rostou jak houby po dešti a že v důsledku toho také pořádně naroste cena elektřiny.
Výsledky jsou docela překvapující. Čekal jsem, že se solární elektrárny v celkovém spektru výroby elektřiny projeví. Ale nečekal jsem, že se projeví tolik. Nebudu sem sypat tuny čísel, každý se může podívat sám. Uvedu jen pár těch nejzajímavějších.
V květnu roku 2010 se týdenní průměry výroby ve slunečních elektrárnách pohybovaly okolo 30 MW, tedy zhruba 0,3 % celkové výroby. Ovšem už o rok později - po vlně připojování fotovoltaiky - byly tyto průměry okolo 400 MW, tedy 13x vyšší! Pro srovnání, je to zhruba tolik, kolik činí instalovaný výkon elektrárny Prunéřov I (případně 80 % instalovaného výkonu jednoho bloku jaderné elektrárny Dukovany).
Podobná situace je i v letošním roce, zřejmě se v důsledku současného stavu (tj. především poklesu výkupních cen v kombinaci se zavedenou daní) už nové elektrárny nepřipojují. Jsou i další zajímavá čísla. Například v prosinci fotovoltaika skoro nic nevyrábí. Poslední měsíc loňského roku se výroba pohybovala jen okolo 50 MW. To se dá vcelku očekávat, ale zajímavé je i to, že v letních měsících 2011 nebyla výroba vyšší než v květnu.
Co se týká čtvrthodinových průměrů, letos v květnu se v některé dny dostaly i přes 1500 MW, což činilo někdy skoro 20 % celkové výroby elektřiny! Hranice 1 GW (odpovídající zhruba 9-13 %) pak padala celkem pravidelně, po většinu květnových dnů pak solární elektrárny dodávaly takovouto úroveň výkonu po dobu 7-8 hodin denně.
Takže co z toho plyne? V první řadě to, že sluneční energie je v dobrém i zlém dost významnou složkou našeho "energetického mixu". A zadruhé, a to považuji za docela pozitivní, že díky prakticky nulovému meziročnímu nárůstu výkonu z těchto elektráren by nemusel vzrůst poplatek na obnovitelné zdroje, který se promítá do ceny elektřiny.
Tiskni
Sdílej:
Jenom nevím, jestli se to na ceně vážně neprojeví...Vzhledem k tomu, že tu cenu stanovuje ERÚ, tak je to vážně otázka
rozvodná síť není na tento druh výroby elektřiny přizpůsobená (výkon velmi kolísá) a už teď je naše rozvodná síť docela dost zatížená kvůli větrníkům v Německu (je docela vtipný, že energie ze severu Německa jde na jih zrovna přes ČR a Polsko, protože Němci mají poněkud podminezovanou síť), tak je třeba ji modernizovat/posílit.S posilováním naší sítě se počítá tak jako tak a některé trasy už se budují. Jinak v Německu se staví dvě nová VVN vedení ze severu na jih, takže by to mělo přenášení německých problémů k nám významně omezit. Dalším plánem - ale je otázka, co z toho nakonec bude - je stavba transformátorových stanic na hranicích s Německem. To proto, aby byla možnost v krizové situaci snižovat přeshraniční toky. Dnes to nejde, jsme propojeni přímo.
Z toho plyne, že peníze se na tohle někde vzít musí a tohle je docela dobrá příležitostTohle opravdu závisí na ERÚ. Ovšem cenu tvoří několik složek a složka na obnovitelné zdroje energie by právě růst nemusela.
ono , je to i tak ekologicka .. bomba ... az dojede zivotnost panelu tak jejich likvidace nebude zrovna levna a nenarocna ...
Já trochu nechápu ten argument s tou baterií. Já mám zkušenosti, že když někdo vymění akumulátor, tak ho v Praze nechá na chodníku a neveze ho někam do sběrny (do velkoobjemového kontejneru se nesmí házet stejně tak jako do sběrné nádoby na elektroodpad). Ten akumulátor na chodníku do hodiny nějaký sběrač šlohne a za rohem kyselinu vyleje do kanálu a akumulátor rozmlátí (ve sběrně berou olovo ale akumulátor s kyselinou ne). Pak rozseparuje akumulátor tak, že vybere katody (čisté olovo) a rezavé anody (kysličník olovnatý) naháže do popelnice spolu s umělohmotnými zbytky akumulátoru (hromádka pak obvykle zbyde i na chodníku). Olovo pak velmi výhodně ve sběrně prodá. Tak o jaké snadné recyklaci autobaterií je řeč? Jsou i jiné zkušenosti?
Je to efektivní, vrací se prakticky všechno a za autobaterii ještě dostaneš zaplaceno, protože tyhle materiály jsou velmi dobře ceněné.jasně, dostaneš 20-50 Kč a nová stojí kolem litru super kšeft, když doprava na nejbližší místo, kde ti ji vykoupí, tě typicky vyjde významně víc než tu dvacku ...
poznámky k seznamu naprosto bezpečných technologií: * nebydlet v domě s podlahami vysypanými škvárou * nepít vodu ze studní poblíž skladu DDT v Lubech * nevdechovat eternitové tašky * za žádných okolností nevdechovat solární elektrárny
Nejsem si jistý, jak je to vypadá s výrobou v případě použití amorfního křemíku. Ale při výrobě klasických waferů a monokrystalických fotovoltaických panelů se používá kondenzace/krystalizace z plynu chlorsilan. V Rožnově pod Radhoštěm měli kvůli ohrožení zaměstnanců v provozech na výrobu monokrystalů plynové masky. Takže k zátěži prostředí dochází především při výrobě. Určitě v případě havárií a asi něco uteče i během běžného provozu. Množství energie vložené do výroby také není zanedbatelné. Co se týče likvidace panelů, tak pokud tam nejsou přidané těžké kovy, tak si myslím, že to bude inertní materiál a až na mechanické poranění střepy nebudou škodlivé.
Jinak čísla vypadají zajímavě, bohužel pro nespolehlivost zdroje je nutné mít na pracovních podmínkách najetou záložní kapacitu v podstatě o stejném výkonu, který solární panely dodají. Je tedy otázka, jestli udržování ekvivalentního výkonu "pod parou" neznamená větší ztráty, než je celkový zisk z panelů. Pokud bilance vychází jako celek pozitivně, tak by bylo rychle doplnit kapacitu přečerpávacích elektráren a začít utlumovat některé hnědouhelné. I tak ale přečerpávací elektrárny nemají šanci vykrývat více než denní výkyvy. Takže ta záloha musí stále být.
Je ovšem otázkou, jestli není celá bilance podvod. Slyšel jsem, že ve Španělsku některé fotovoltaické elektrárny dodávaly největší výkony v noci - vyplatilo se kupovat levný běžný proud a svítit na články a prodávat ho za více jak dvojnásobek. Nebo možná většina šla takovým jednoduchým bypassem.
Takže zatím nejsem o užitečnosti fotovoltaiky připojené do veřejné sítě moc přesvědčený.
Pokud bilance vychází jako celek pozitivně, tak by bylo rychle doplnit kapacitu přečerpávacích elektrárenJo, třeba vyměnit ta pár let stará soustrojí na Kamýku a na Orlíku za reverzibilní. Jestli je někde v ČR "low hanging fruit" ohledně akumulace energie, tak tam, horní i spodní nádrž stojí na místě přes 50 let a je to fakt jen o vůli je využít...
Slyšel jsem, že ve Španělsku některé fotovoltaické elektrárny dodávaly největší výkony v noci - vyplatilo se kupovat levný běžný proud a svítit na články a prodávat ho za více jak dvojnásobek.Já jsem zase slyšel, že je to fáma, která vznikla díky některým slunečním tepelným elektrárnám, které mají určitou setrvačnost, takže můžou vyrábět energii i nějakou dobu po západu slunce.
Osobně jsem ohledně solárních elektráren dost skeptický.Já taky. Zatím je to hodně drahý špás. A platíme to dvakrát (někdy i třikrát - pokud jsou tam ještě dotace) - jednou v ceně elektřiny, podruhé v ceně potravin (protože se zabrala orná půda).
na to, jaké jsou všude kopy slunečních, mi těch údajných 400 MW týdně nepřijde nic extraOno to právě není zase tak málo, jsou to "jen" asi 4 % celkové výroby (ta je cca 10 000 MW). Ještě aby nedošlo k nedorozumění: pracuji celou dobu s jednotkou výkonu (W), nikoli energie (J nebo Wh). Za časové jednotky (15 minut, týden) uvádím průměry, neboli množství vyrobené energie vydělené časovým úsekem.
Co získáváme ze solárních elektráren jsem teda ještě nepochopil.Dotace
Já to chápu tak, že orná půda přestala být obdělávána a změnila se buď v louku, nebo v solární elektrárnu.
Obávám se, že až se solární elektrárny za dvacet, třicet let zlikvidují, tak tam už nic neporoste. Jednak nevím, jak donutit solární barony, aby po sobě uklidili, odvezli a zlikvidovali panely a rozvaděče s měniči, vytahali ze země kabely, žlaby a nosné konstrukce. Druhý problém je, že na pozemcích roste pod panely tráva a zanedlouho vyrazí náletové keře a stromy. Pochybuji, že majitelé solárek budou tohle všechno vyžínat, spíš budou pozemek průběžně prosypávat herbicidy; je to rychlejší, pohodlnější a levnější.
TODO: DIY antibioticsJů! Nechceš navázat spolupráci s lidmi kolem biolabí části brmlabu? Molekulární manipulace s DNA teda neumíme (viděli jste ty ceny různých enzymů typu EcoRI, DNA-P…?!), ale byl by to super projekt.
Penicilin se dá vyrobit v domácích podmínkách relativně jednodušeMusíš sehnat (silné povahy vyšlechtit) kulturu, která ho produkuje - normální štětičkovec ho vyrábí dost málo a to ještě jenom když roste na správném médiu a kultura se nepotopí. Pak to z toho extrahovat je taky zábava, obzvláště když toho je v litru deset miligramů. Cathal Garvey (use Google, Luke) chtěl do laktobacila dát ampicilinový(?) plasmid a distribuovat antibiotikový jogurt, netuším, v jakém je to stavu, každopádně v EU mu to určitě zatrhnou :). Pak ještě řešil inzulin v případě termojaderné války a zjistil, že je docela netriviální odstranit polysacharidy z membrán bakterií, když to pěstuješ zase v nějaké kultuře s GM plasmidama. My jsme si chtěli spíš stavět PCRku a elektroforézu. Termocykler nemáme problém dát přes noc (obzvláště od té doby, co jsem viděl, jak vypadá vevnitř ta slavná openpcr, si docela věřím), ale viděl jsi, kolik stojí termostabilní DNA polymeráza a dNTPs?! Pak je ještě problém staining toho gelu, protože EtBr je docela svinstvo, které nám jednak nikde neprodají a druhak by to na něj chtělo spíš biohazard laboratoř a ne zaigelitovaný kumbál.
Zatím je to hodně drahý špás.mel bys ale jeste dodat, ze to prodrazeni je z nemale casti zpusobeno spatne nastavenymi parametry, coz je jednoznacne chyba vlady, potazmo parlamentu, ktery to schvalil (aneb kdyz uz se tem solarnim elektrarnam nevyhme, tak at na tom aspon poradne vydelame)
Solární elektrárny se vyplácejí již dnes, samozřejmě to není u nás, ale třeba ve Španělsku či v Kalifornii.
Ve Španělsku jsou FVE také dotovány. Samozřejmě jsem ochoten připustit, že v některých částech světa to může fungovat, ale v ČR rozhodně ne.
Ony uhelné elektrárny se taky mocně dotují (v řádu miliard samozřejmě) třeba kvůli snížení emisí nebo kvůli celkové modernizaci.
Nevím, nakolik jde v těchto případech o dotaci. Řekl bych, že jde o normální investici, která se nějak projeví v ceně elektřiny. Ovšem tato elektřina je pořád nesrovnatelně levnější než z FV.
A to nemusím ani zmínit plánovanou výstavbu či rozšíření stávajících elektráren jako Temelín, to je teprve pálka, dnešní odhad je 200-300 miliard Kč a to by samozřejmě časem narostlo. Kdo to bude platit? Část ČEZ a část stát, tedy každý z nás dvakrát.
Opět nevím, jak přesně se bude Temelín financovat. Výstavba JE je velmi nákladná, ale následně JE vyrábí velké množství energie po dlouhou dobu, takže se vstupní investice zaplatí. FV se bez dotací neuživí ani omylem.
Lobby nevysvetluje, proc se to deje temer vsude na svete ve stejnou dobu, a proc jde o exponencialni narust.
Zelená hloupost je nakažlivá celosvětově.
Realita je, ze se to musi nejakym zpusobem vyplacet a lidi to chtit.
Vyplácí se to pouze a jen díky těm dotacím.
Dalsi vec je, ze slunecni energie nemusi nutne cenove konkurovat fosilnim zdrojum, aby se to zacalo vyplacet. Staci, pokud to fosilni palivo musite dovazet...
Nerozumím. Takové Japonsko musí skoro všechna fosilní paliva dovážet, ale nevidím cestu, jak by se jim mohly soláry vyplatit.
Co se tyce vodiku, uvadel jsem alternativy.
Jenže tyto alternativy fungují možná v laboratoři. Do praktického nasazení je sakra daleko, pokud k němu vůbec dojde.
Taky je to v tom clanku jasne napsane, s tim Japonskem (a kdyz jeste kliknete..)
Váš odkaz jsou jen nic neříkají řečičky. Zní to dobře, že má Japonsko 3. největší solární kapacitu na světě. Ovšem podstatnější je tento odkaz. V roce 2009 produkce solární elektřiny nestála v Japonsku za řeč. Tohle je podstatný údaj.
Otevrete oci - slunecni energie je zkratka realita.
Ano, je to realita. Ale realita velmi drahá a téměř nepoužitelná, aspoň v našich klimatických podmínkách.
Jenže tyto alternativy fungují možná v laboratoři. Do praktického nasazení je sakra daleko, pokud k němu vůbec dojde.Pokud vim, tak treba prumyslova vyroba metanu z vodiku a CO2 je vcelku dobre zvladnuty proces. Pokud je nejaky problem, tak je to spis v te vyrobe vodiku, ktera dnes ciste z elektriny ci termosolarne se neumi moc efektivne.
Pokud je nejaky problem, tak je to spis v te vyrobe vodiku, ktera dnes ciste z elektriny ci termosolarne se neumi moc efektivne.
Jak říkám, na skvělých teoretických plánech je vždy nějaký praktický "detail", který vše pokazí.
Pokud bychom (samozrejme nesmyslne) linearne extrapolovali V kazdem pripade prohlasovat neco o svete za 300 let si muze dovalit mozna sociolog (lidi jsou porad stejnej ksindl, jako ve starem Rime)Jenom jestli to neroste exponenciálně, s nějakým stropem (jak asi bude vypadat?), pochopitelně.
Mám nápad jak vyřešit nezaměstnanost. Nezaměstnaní, kteří budou chtít pobírat dávky budou chodit do speciálních "elektráren", kde budou šlapáním vyrábět elektřinu! Zabijí se tím 2 mouchy - nezaměstnanost a diverzifikace energetických zdrojů.Z toho by se moc energie nezískalo. Jestliže je řekněme půl milionu nezaměstnaných, každý může dodávat cca 100 W čistého výkonu po dobu 8 hodin a 5 dnů v týdnu, tak to máme týdně 500 000 * 8 * 5 * 0,1 = 2 GWh týdně. To dává výkon 11,9 MW, což je pohříchu málo. Z toho by se dalo napájet pár elektrických lokomotiv, nic víc. Tedy pokud to dobře počítám...
Podle asymetricky vypracované dolní části těla půjde poznat, že je člověk bez normální práce.Pokud by se tam poslala taková ta dost rozšířená sorta návštěvníků posilovny (nahoře trojúhelník, nohy jako špejle), naopak by to být poznat nemuselo
Smrad v elektrárnách může snížit pracovní podmínky pod snesitelnou úroveň.Mohli by pracovat na čerstvém vzduchu
Z toho by se moc energie nezískalo. Jestliže je řekněme půl milionu nezaměstnaných, každý může dodávat cca 100 W čistého výkonu po dobu 8 hodin a 5 dnů v týdnu, tak to máme týdně 500 000 * 8 * 5 * 0,1 = 2 GWh týdně. To dává výkon 11,9 MW, což je pohříchu málo. Z toho by se dalo napájet pár elektrických lokomotiv, nic víc. Tedy pokud to dobře počítám...počítáš blbě 100 W je jenom ztrátové teplo v klidu, pod zátěží to jde ještě nahoru, takže tento energetický zisk máš jen na vhodně vyřešeném využití tepla nezaměstnanými generovaného co se týče mechanické energie, průměrný makáč dokáže krátkodobě vyvinout nějakých 500 W, očekával bych, že v dlouhodobé zátěži zvládne polovinu (pro srovnání, koňská síla je nějakých 735 W) takže to máme nějakých 300-400 W na osobu no a hlavně to přirovnání "pár lokomotiv" je zcestné, přepočítáváš to na trvalý výkon, ale lokomotiva nežere hodně trvale, megawatty bere jen při rozjezdu, pak už míň, a při brždění naopak může do sítě vracet
při brždění naopak může do sítě vracetTeoreticky. U nás nemůže, protože "to nejde"
Posbírané drobky v průběhu času, jeden odkaz nemám.Hm, to jsme na tom vlastně stejně. Co jsem našel já, tak že ze střídavé trakce nikdo tu rekuperovanou elektřinu nechce brát zpátky, protože je v tom moc bordelu, takže se dá použít maximálně pro jinou lokomotivu.
co se týče mechanické energie, průměrný makáč dokáže krátkodobě vyvinout nějakých 500 W, očekával bych, že v dlouhodobé zátěži zvládne polovinu (pro srovnání, koňská síla je nějakých 735 W)Počítal jsem právě a jen mechanickou energii (byla řeč o šlapání). Té polovině z 500 W příliš nevěřím. Zkus si 8 hodin nonstop šlapat. Ono to půjde možná půl hodiny, hodinu. Pak už ne, budeš vynechávat, zpomalovat atd.
no a hlavně to přirovnání "pár lokomotiv" je zcestné, přepočítáváš to na trvalý výkon, ale lokomotiva nežere hodně trvale, megawatty bere jen při rozjezdu, pak už míň, a při brždění naopak může do sítě vracetJe jasné, že lokomotivy nepracují pořád na plný výkon (ani nemohou, nejsou na to dimenzované - neuchladilo by se to). Ale když lokomotiva o max. výkonu 5 MW běží na 1-2 MW tak lze pořád použít to moje přirovnání.
koňa jsem zmínil právě proto, že Wattovi koně točili tím žentourem celej den coby vysedávající u počítače si to asi těžko dovedeš představit :-p ale ono se fakt dá fyzicky makat víc než pár minut v kuseco se týče mechanické energie, průměrný makáč dokáže krátkodobě vyvinout nějakých 500 W, očekával bych, že v dlouhodobé zátěži zvládne polovinu (pro srovnání, koňská síla je nějakých 735 W)Počítal jsem právě a jen mechanickou energii (byla řeč o šlapání). Té polovině z 500 W příliš nevěřím. Zkus si 8 hodin nonstop šlapat. Ono to půjde možná půl hodiny, hodinu. Pak už ne, budeš vynechávat, zpomalovat atd.
Je jasné, že lokomotivy nepracují pořád na plný výkon (ani nemohou, nejsou na to dimenzované - neuchladilo by se to). Ale když lokomotiva o max. výkonu 5 MW běží na 1-2 MW tak lze pořád použít to moje přirovnání.no ale při 1 MW a 3 až 4 * 11,9 MW už jsou to desítky, ne "pár" kromě toho, za chvíli nám EU zakáže klasické elektrické lokomotivy, že je to energetická třída Z, a vlaky budou smět tahat jen kompaktní lokomotivy o desetinovém příkonu - co na tom, že to bude prd svítit, ehm, totiž jet, a v některých případech se nebudou dát použít vůbec, hlavněže budeme zelení!
coby vysedávající u počítače si to asi těžko dovedeš představit :-p ale ono se fakt dá fyzicky makat víc než pár minut v kuseNedá. Teda určitě ne při velké zátěži. Člověk se schopen vyvinout docela slušný krátkodobý výkon, ale po pár minutách to jde strmě dolů. Mluvím jako dobrovolný testovač různých ručních pil.
Je jasné, že lokomotivy nepracují pořád na plný výkon (ani nemohou, nejsou na to dimenzované - neuchladilo by se to).Jakože jejich trvalý výkon vlastně není trvalý?
Jakože jejich trvalý výkon vlastně není trvalý?Ne, jakože se rozlišuje maximální výkon, hodinový výkon a trvalý výkon. Třeba max. výkon 6 MW, hodinový výkon 5 MW a trvalý výkon 4 MW.
často zastavující vlaky se nad 100 dostanou málokdyNapříklad CityElefant, který běžně jezdí 140 km/h (i když to samozřejmě není vlak s lokomotivou - ale vlaky s lokomotivou se dnes už málokdy nasazují na zastávkové vlaky).
rychlíky potřebují výkon prakticky jen při rozjezduAnebo když jedou přes kopce.
Anebo když jedou přes kopce.Nicméně to i na naší nejnovější trati dosáhnou té stovky. Prostě u lokomotiv (a vysokorychlostních jednotek) se udává trvalý výkon, tečka. Maximální výkon se udává u příměstských jednotek v zahraničí, jen Škodovka uvádí trvalý výkon i tam.
Normální člověk zvládne generovat dlouhodobě cca 100Wano, leže na gauči, normální člověk generuje asi 100 W ztrátového tepla ...
takže podle něj sportovec zvládne 200 W, plus 100 W tepla = 300 WPodle mě je účinnost metabolismu hluboko pod 66 %, takže když bude někdo generovat 200 W mechanických, do tepla půjde víc. Problém bych viděl v tom, že ta tepelná energie nemůže mít přes 37 °C a pokud to budeš jakkoli převádět na elektřinu převodem do okolního ovzduší, tak věz, že principiální účinnost Carnotova stroje při tak malém rozdílu teplot je mizerná. To je zase diskuze o počtu andělů na špičce jehly…
Podle mě je účinnost metabolismu hluboko pod 66 %Hele, Hrachu, máš nějaký zdroj? By mě to docela zajímalo.
Problém bych viděl v tom, že ta tepelná energie nemůže mít přes 37 °C a pokud to budeš jakkoli převádět na elektřinu převodem do okolního ovzduší, tak věz, že principiální účinnost Carnotova stroje při tak malém rozdílu teplot je mizerná.mizerná? - mně vychází nějakých asi 55% ... a to by asi s teplotou šlo jít ještě trošku níž, my jsme na gymplu chodili cvičit ven už když bylo nějakých 12-13 stupňů ...
Také jsem měl na mysli mechanický výkon, protože asi těžko budu generovat 800W tepla ruka nebo jen nohama.ok, v tom případě to mělo být "Představa, že jakýkoliv člověk dokáže generovat 200-300W po dobu 8 hodin je zcela mimo realitu." vs "Normální člověk zvládne generovat dlouhodobě cca 100W a trénovaný sportovec cca dvojnásobek, tedy cca 200W."
Nejsem žádný třasořitka a mám změřeno, že krátkodobě dokážu generovat cca 800W a to překvapivě rukama i nohama.Já třasořitka jsem a mám 30sekundový peak 600 W, takže na tom nejsi o tolik líp ;). 300 W po 8 hodin je 8640 kJ, což není zas tak moc.
Pokud by se tam poslala taková ta dost rozšířená sorta návštěvníků posilovny (nahoře trojúhelník, nohy jako špejle)Takove jsem snad jeste nevidel. Ale smysl to IMHO ma. Ja mam treba jako rodinnou anamnezu artrozu a podobne sracky, takze problemy s koleny se mi nevyhnou. Proc k tomu jeste prispivat? Ostatni klouby uz proti tomu IMHO nejsou tak zatezovane, takze nemusim mit problem mrskat kliky a shyby.
Ja mam treba jako rodinnou anamnezu artrozu a podobne sracky, takze problemy s koleny se mi nevyhnou. Proc k tomu jeste prispivat?měl jsem zato, že nohy se daj posilovat i bez toho, aby si člověk ničil klouby (a že určitá cvičení těm kloubům naopak pomáhaj ... namátkou otázka/odpověď 12)
ono jizda na kole taky neni pro kolena az tak zdravanevim jak na klasice, nicméně zahlídnul jsem nějaký takový vychytávky, že jedeš v jiný poloze (a teď nemyslím ty lehací kola), a že místo středovýho kola máš ovál otočenej vůči pedálům tak, aby nebyla zátěž v poloze, kde vadí atp.
a rekreacni jizdou se te svalove hmoty asi moc nenabereno, záleží, co považuješ za "rekreační" - pokud máš dostatek času, v pohodě tím vyvážíš nižší zátěž (aneb když chodím cvičit jednou za tejden, za mlada to bylo i dvakrát, tak jsem nebyl tak namakanej, jako když se vrátím po tejdnu z vody, turisťárny, nic na sílu, hezky na pohodičku, ale pádluju 3-4 h čistýho času každej den)
Samozrejme, pokud jsou ta cviceni kloubum vylozene prospesna, tak to je dalsi vec.taková cvičení zjevně jsou - tedy "efektivní" pro klouby, nikoli "efektní" pro vizuální nabytí nohou
Kazdy se ma na stari zajistit sam - investice, potomci, atd.Ale jak se mohl zajistit, když mu peníze, které by šetřil, bral stát?
Každopádne, prípadná eliminácia štátu sa dá riešiť predajom prebytočného majetku štátu (v pomere k počtu obyvateľov a trebárs veku).Stát IMHO nemá tolik majetku, aby se tohle dalo pokrýt…
Dal je zajimave, ze do smrti budou hajit nazor, ze o skoro vsech penezich by nemel rozhodovat ten, kdo je vydelal, ale nejaky prerozdelovaci vybor, stat nebo urad.A co si o tom myslíš ty? Měl by někdo cizí rozhodovat jen o malé části peněz (proč zrovna o takové a ne větší/menší), nebo o žádných? Já se přiznám, že po jednom flame nevím, co si o tom myslet. Na jednu stranu je mi proti srsti brát lidem násilím jejich majetek, na druhou stranu by se mi nelíbilo nechat někoho umřít na ulici, protože nemá na jídlo/akutní zdravotní péči. Tedy zdá se mi, že nějaká míra přerozdělování je potřeba, ale nedokážu to racionálně zdůvodnit.
Argumenty o eticnosti nuceneho prerozdelovani jsou obvykle o nicem, narazi na to, ze neexistuje presna definice etiky.A existuje přesná definice blaha společnosti? Resp. jak se dá blaho spočítat?
A existuje přesná definice blaha společnosti? Resp. jak se dá blaho spočítat?Blaho je to, co řeknu já, z boží vůle král, hlava pomazaná...
Stoupne celkové blaho, když Pepovi sebereme hospodu a předěláme ji na nekuřáckou?Jde velmi o to, jak se to blaho definuje. Zda se do něj zahrne třeba to, jaké dopady to bude mít na děti, jejichž rodiče budou po znekuřáčtění hospody víc kouřit doma. Nebo osud lidí, kteří přijdou o práci ve výrobě cigaret.
Nějak takhle: připravit pár možných řešení, zanalyzovat co nejpodrobněji jejich dopady a pak vybrat to řešení, které povede k největšímu blahu (odhadnutému pomocí selského rozumu a velkého množství informací).Stále je tu problém, že liberálové se budou bít za nízké K a socialisti za vysoké a oba tábory přednesou velmi dobré argumenty. Když se přesunou 2000 Kč od tebe do hladovějící a žíznící části Afriky, myslíš, že celkové blaho stoupne? Podle mě jo.
Tak jednoduchy to neni. Tuto zemi vlastni obcane a domluvili se, ze kdo tu chce zit, musi platit dane. Kdo ne, muze se odstehovat do libertarianskeho raje. Na fotbalovem hristi se taky musi dodrzovat pravidla, ktera se ne vsem libi.Na tom něco bude. Co budeš dělat, až se lidé v této zemi dohodnou na podobných věcech jako třeba v Británii (cenzura Internetu, povinné vydávání hesla, timeout na předběžné zadržení 30 dní)?
cenzura Internetu, povinné vydávání hesla, timeout na předběžné zadržení 30 dní...presumpce viny, obnovení útrpného práva, neomezeně dlouhá vyšetřovací vazba, tresty i pro rodinné příslušníky pachatele, zastřelování bez soudu... To všechno jsou věci, na kterých se lze demokraticky dohodnout.
Budu s tím nesouhlasit.No, a někteří očividně nesouhlasí s různými typy přerozdělování.
Otázka je, jestli by to v Británii prošlo, kdyby udělali referendum, podle mě ne.Souhlasíte s tím, aby stát zavedl cenzuru internetu a chránil tak děti před pohlavním zneužíváním?
No, a někteří očividně nesouhlasí s různými typy přerozdělování.Patřím mezi ně
Souhlasíte s tím, aby stát zavedl cenzuru internetu a chránil tak děti před pohlavním zneužíváním?Takhle by to formulováno snad nebylo... V tomhle konkrétním případě nemusí být problém v demokracii, ale v nedostatku demokracie - poslanci nevykonávají vůli lidu, média mají moc velkou moc, to samé firemní lobby. A pokud by se ta cenzura začala zvrhávat, tak by lidi (za předpokladu fungující demokracie) ten zákon změnili.
V tomhle konkrétním případě nemusí být problém v demokracii, ale v nedostatku demokracie - poslanci nevykonávají vůli lidu, média mají moc velkou moc, to samé firemní lobby.Já si myslím, že společnost s dostatkem demokracie bohužel provozovat nejde - protože třeba to povinné dešifrování je takové téma, že k informovanému rozhodnutí potřebuješ vědět, jak kryptografie a podobné věci fungují. A to prostě většina populace neví. Stejně tak já zase nedokážu posoudit, jestli se má na Šumavě kůrovec hubit a kácet napadené stromy, nebo se to má nechat svému osudu - nejsem prostě v tomto oboru vzdělaný. Jak si tedy představuješ referenda o takto odborných věcech (GMO, jaderná energetika, povinné dešifrování, kůrovec), když 90 % lidí nikdy neslyšelo pojmy jako proteosyntéza, jaderný rozpad, steganografie?
že k informovanému rozhodnutí potřebuješ vědět, jak kryptografie a podobné věci fungují. A to prostě většina populace neví.
politici na tom nejsou z principu ani prakticky o nic lépe - podstatný rozdíl je ale v tom, že oni špatně a nekompetentně rozhodují o ostatních, zatímco v demokracii lidé rozhodují o sobě, a poznají-li chybu, mohou ji napravitpolitici na tom nejsou z principu ani prakticky o nic lépeJá taky neříkám, že znám nějaký lepší systém.
a poznají-li chybu, mohou ji napravitObávám se, že takové poznání chyby může trvat strašně dlouho, nebo k němu ani nedojde.
Pokud politici udělají rozhodnutí, které se ukáže jako špatné, tak je odvolají.A teď zpátky do země, kde lidé stejného politika a stejnou stranu volí několik volebních období, i když se opakovaně neosvědčili.
Rozdil mezi vymysleni hladovych zdi a provozovani statnich podniku a dotaci, ktere deformuji trh, a mezi stanovenim legislativnich podminek pro provoz daneho odvetvi (provoz tovarny, provoz mobilni site, atd.) je snad zrejmy i tobe.Takze uznavas, ze ne vsechny regulace jsou zlo, jenom se to jmenuje "legislativni podminky". A treba Ceskou Televizi bych rozhodne nerusil - kvalitou zpravodajstvi a technologii (web, mobilni aplikace) je uplne jinde nez komercni televize.
To snad ani nestoji za komentar. Kdyz chces zit v socialistickem raji, prestehuj se. Ja si radeji vyberu zivot s vetsi svobodou a mensi mirou prerozdelovani.Ty se muzes mit lip ve svobodne zemi, ale bude se mit prumerny obcan svobodne zeme lip nez prumerny obcan skandinavie?
Kazdy se ma na stari zajistit sam - investice, potomci, atd.Takze milion duchodcu najednou nebude mit na najem, budou z nich bezdomovci. Neverim, ze to povazujes za pozitivni vec.
co teda s důchodcemCo teda s majiteli třetího bytu?
proc se maji lide ve statech jako Svedsko nebo Finsko tak dobre, kdyz tam maji ty straslive regulace a nesvobodu?Je dobre si uvedomit, ze, ac se radikalni libertiani snazi podsouvat opak, byrokracie a regulace na jedne strane a mira prerozdelovani ci socialni stat na druhe strane sou dve nezavisle veliciny. Ony severske staty maji znacnou miru prerozdelovani ci socialniho statu, ale prekvapive malou miru regulace a byrokracie.
ano, toto je snad poprve, co s vama souhlasim, ale skutecne je treba pracovni trh v Danku pomerne neregulovany, nebyrokraticky a velmi flexibilni.
Jako priklad uvedu dve veci, neexistence minimalni mzdy v Dansku, neexistence povineho odvodu na nezamestnanost. Clovek si muze (ale nemusi) platit pojisteni pro pripad ztraty prace a kdyz o ni prijde, je mu vyplacena pojistka zdanovana normalne jako prijem.
Predpokladam, ze proti obema temto prikladum by levice v CR bojovala do posledni kapky krve, proto je pro mne nevolitelna.
The Scandinavian countries of Sweden, Norway, Finland and Denmark don't don't have a minimum wage at all because they are so highly unionized. "The unions there felt that a national minimum wage would interfere with collective bargaining, and it might even bring the price of labor down," says Chater. Nordic countries prefer to have a collective agreement between unions and employers as the reference point for wages, not one set by the government. In some cases, particularly in Denmark, Chater says that has led to a very strong degree of cooperation between employers and workers. "It's quite harmonious. There's a balance in the level of compromise."Forbes
Btw duchody taky zrusit?Státní? Ano, na to jakou mi nakonec dají almužnu jim za to platím až moc.
To se dá vcelku očekávat, ale zajímavé je i to, že v letních měsících 2011 nebyla výroba vyšší než v květnu.To je dané tím, že se stoupající teplotou panelů klesá jejich účinost. Období duben/květen je tak ideální.
A jak víš, že ta energie není ve skutečnosti vyráběná nějakým Dieselem v areálu solární elektrárny, nebo nějakým podobným fíglem?
Kromě nákladů je tady ještě jeden obrovský problém - nemožnost skladování elektřiny.Dlouhé Stráně? - neříkám, že je to optimální (no, taky jsou i jiný způsoby), akorát slovo "nemožnost" mě vyloženě praštilo do očí
Když slyším sazba, navozuje mi to dojem, že to bude něco fixního, předem daného.Jak moc je to fixní, to záleží na tom, co je dohodnuto ve smlouvě s obchodníkem. Může se to měnit podle cen na burze, může být fixace na rok nebo na tři roky. Třeba. Pokud tedy hovoříme o vlastní elektřině. Pak jsou tam ty další složky a ty ERÚ stanovuje vždy na rok.
To nemůže fungovat. Muselo by to reagovat na aktuální stav sítě.No vždyť ono to reaguje na aktuální stav sítě - když je proudu nadbytek, přepne se to na levnější sazbu, při nedostatku naopak na dražší. Například u tarifu D Akumulace 8 (ČEZ) je to 2,076 Kč/kWh v levnější sazbě a 5,402 Kč při dražší sazbě (resp. 3,825 Kč s vyšším distribučním tarifem, kde je ale zase vyšší paušál). To už je podle mě dostatečný rozdíl na to, aby měli lidé motivaci to využívat. I když jako problém vidím to, že když mají elektroměr na chodbě, může jim chybět signalizace toho, jaký tarif je zrovna aktivní. Ale netřeba zoufat, na to už existují udělátka. Bohužel o nich lidé prakticky nevědí, tak zbytečně vyhazují peníze za elektřinu.
< ... neříkám, že je to optimální (no, taky jsou i jiný způsoby)Pokud vím, v praxe se používají ještě baterie, buďto alkalické (NiCd, NiFe), nebo vyskokoteplotní sodíko-sírové. Jednu mají na Aljašce (tam jsou myslím ty alkalické) a několik je jich v japonsku (tam jsou sodíko-sírové, navíc výhradní výrobce je japonská firma). Docela se divím, že Německo nic podobného neplanuje, místní ebnergetická soustava by to potřebovala "jako prase drbání"
mimo NASA a týmů Formule 1 (kde to použíbvají v systému KER) s tím nejsou žádné zkušenostiNení pravda. Kdysi se například zkoušely tzv. gyrobusy, ale příliš se v praxi neosvědčily.
Taky je potřeba tlačit na rozvoj technologií na likvidaci nebo znovuvyužití paliva. A mě se zdá, že technologie jaderných elektráren se v posledních letech nikam výrazně neposouvají.já mám zdání přesně opačné, že už je ledacos teoreticky ba dokonce experimentálně slušně zvládnuté - jen s uvedením do praxe je to horší, neb jádro není příliš v módě
já mám zdání přesně opačné, že už je ledacos teoreticky ba dokonce experimentálně slušně zvládnuté - jen s uvedením do praxe je to horší, neb jádro není příliš v móděA mimo toho současné firmy, které se zabývají jadernými technologiemy, nejsou z některých typů (např. thoriového reaktoru s tekutou solí) moc nadšené, protože s jeho zavedením by přisli o jeden z hlavních zdrojů příjmu - vyrobu palivových článků.
No říkejte si co chcete, ale když chci postavit fotovoltaickou elektrárnu o dvojnásobné rozloze, tak mě to prostě bude stát dvojnásobek peněz a basta.To obecne nemusi byt pravda, pokud srovnavam ruzne technologie s ruznou efektivitou - napr. thin-film panely maji cca polovicni efektivitu (proti beznym panelum, takze pri stejnem vykonu zaberou dvojnasobnou plochu), ale naklady na jejich vyrobu jsou podstatne mensi (takze celkove to vyjde nastejno nebo i lehce levneji). Obdobne je asi i dnes mozne vyrobit panely s vetsi efektivitou nez jake se bezne prodavaji, ale narust nakladnosti jejich vyroby by byl vetsi nez narust vykonu, takze se to nevyplati.
nebezpečné atomovky......jasně... /sigh
fotovoltaika byla levnější než špinavé uhelky a nebezpečné atomovky...... když já bych si rád posvítil i v noci. Ono to ve dne zpravidla není moc potřeba.
špinavé uhelkyTohle je právě docela mýtus. I obyčejné hoření se dá přizpůsobit tak aby byla výstupem (téměř) jen vodní pára a CO2. Např. takový antracit, to je skoro čistý uhlík, to pomalu ani nemá čím špinit i když je spalovaný v běžné atmosféře. Všechno je to závislé jen na konstrukci spalovače/hořáku/kotle.
Např. takový antracit, to je skoro čistý uhlík, to pomalu ani nemá čím špinit i když je spalovaný v běžné atmosféře.Jenže v našich elektrárnách se rozhodně nespaluje antracit.
Všechno je to závislé jen na konstrukci spalovače/hořáku/kotle.A taky na palivu a na filtrech, kterými procházejí spaliny (protože je v uhlí spousta lahůdkových látek, které se buď spálí na nepříliš zdravé sloučeniny nebo vyletí rovnou v původní podobě).
Za vynález mechanického oddělování kyslíku a dusíku ze vzdušné atmosféry bych platil zlatem.Nitrogen separation membrane. Zlato pošli na
1EDcAwz23CdxRVQQmDvUJLU8ynB3sdeMSk
.
Otázka je jak je to energeticky efektivníTo ani ne. Spíš kolik se tím dá procpat za 1s. Ono i nikdo nepředpokládá, že by z toho lezl 100% čistý kyslík, nicméně i kdyby se nějaké malé procento dusíku dalo vyfiltrovat a zvýšit tím koncentraci kyslíku o pár procent, tak by to byla paráda. Ostatně i teď je koncentrace kyslíku při spalování nějakých 21% a cpe se to tam jak se to tam cpe. Bohužel si myslím, že to moc efektivní při rychlostech filtrace jaké jsou potřeba nebude (a nebo za cenu téměř žádné filtrace). Ale ta idea rychlých a pomalých plynů je docela zajímavá.
Tak myslel jsem zda není nutné předtím vzduch nějak silně stlačovat a/nebo zahřívat (případně naopak chladit), aby ta membrána fungovala. Ale co jsem to tak prolétl nejspíš vážně ne, viz třeba (reklamní) popis membrán Parker:Otázka je jak je to energeticky efektivníTo ani ne.
Excellent nitrogen production, even at low pressures, allows Parker membranes to operate directly from instrument or utility air systems or low pressure industrial compressors and still be compact and lightweight.
Ze zvědavosti jsem se tedy podíval, jak je to u nás, kde byla podpora těchto elektráren nejdřív nastavena velmi štědře, aby vláda následně s hrůzou zjistila, že elektrárny rostou jak houby po dešti a že v důsledku toho také pořádně naroste cena elektřiny.Jestli to spíš nebylo cílem a hrůza není jenom dobře zahraná. Přece jenom by bylo zajímavé podívat se, kdo vlastně ty elektrárny se státní podporou vlastní.
V zadnem pripade se nesmi delat centralni opatreni zvyhodnujici konkretni zpusob ziskavani energie, jak to potom dopada, vidime nyni.Ale k tomu přece dochází u všech zdrojů energie, bez státní intervence by se nepostavily vodní elektrárny, protože by někteří vlastníci pozemků prostě odmítli prodat, nebo by nasadili příliš vysokou cenu za parcelu v potřebné oblasti, v případě jaderné havárie se škody hradí ze státního rozpočtu (soukromé organizace ti nadernou elektrárnu nepojistí protože případný rozsah škod je až příliš vysoký), uhelné elektrárny jsou dotované systémem věřejného zdravotnictví, stejně jako pozemkovým managementem (kdo by asi ČEZu prodal část svého pozemku, když by to znamenalo, že mu za barákem postaví uhelnou eektrárnu).
Mám obavu, že doba nahřátí běžného turbogenerátoru je mnohem delšíTo mluvíš o soustrojích špičkovacích a přečerpávacích elektráren, pro které je náběh z nuly do plného výkonu za 5 sekund rutinní záležitost, opakující se i několikrát denně?
Obcane BW tedy venovali 5 mld do sveho prumyslu a remesel. (nekdo ta zarizeni instaloval, planoval, transportoval apod). Obcane by nic neinvestovali, kdyby je nekdo 'nepobidnul'. To jsou tedy ty dotace.Jenže tohle je právě problém veškerých podobných pobídek a dotací - kupříkladu šrotovného nebo dotací na zateplení. Dotace posílí poptávku po určitých výrobcích či službách, ale to současně znamená, že po jiných výrobcích a službách bude poptávka menší. A nebo, pokud zůstane stejná, vzroste zadlužení - se všemi důsledky. Dalším negativním důsledkem je, že vlivem vyšší poptávky po určitých výrobcích/službách vzroste jejich cena. Dobře jsme to viděli zrovna u toho zateplování, kdy firmy (zejména zpočátku, kdy byla vybrána jen omezená skupina firem) vyšroubovaly ceny tak, že to s dotací stálo skoro stejně jako dříve bez dotace.
Konečnou cennou myslíte, to co se zaplatilo firměKonečnou cenou myslím to, kolik by se muselo dát ze svých peněz. Tedy přesně to, o čem Luk mluvil na začátku.
nebo se částečně ukázal rozdíl v materiálu a v kvalitě zabudováníTy jsi prostě neuvěřitelně naivní...
Otázka je, co (by) zde nápachalo větší ekonomické škody, jestli svět bez dotací - tj. téměř žádné fve(jen nadšenci a ostrovní řešení) a nebo současná situace vysokých příspěvků na OZE a hrozící arbitráže.Anebo třetí situace, tedy vysoké příspěvky bez dodatečné daně a bez hrozící arbitráže (zato s podstatně vyšší cenou elektřiny). Jinak samozřejmě si mohou lidé demokraticky (ať už přímo či delegovaně) rozhodnout cokoliv. Třeba že bude elektřina zdarma nebo že bude na příděl, nebo že bude každý povinně v úterý štěkat z okna. To ale nic neříká o prospěšnosti takových rozhodnutí, ať už komukoliv.
obnovitelné zdrojeMohl by mi tohle někdo vysvětlit? Pokud odečtu vodní, jadernou energetiku a geotermální energetiku, tak jde v podstatě furt o ten jeden samý zdroj. Větry také nevznikají sami od sebe. A to dělení též moc nechápu. Vždyť uhlí nebo ropa je jen koncentrovaná verze toho co roste na povrchu (H-C). Nechte je hnít další milióny let a zase se obnoví.
Maximálně bude ten novej vesmír o půl druhýho metru vejš než ten starej