abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 2
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1963 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Rady pro začínající vodáky

    6.6.2011 10:21 | Přečteno: 4711× | Komentářů: 245, poslední 13. 6. 2011 | Hodnocení: 100 % (12 hlasů)

    Sem tam se mi stane, že na řece potkám někoho, kdo vůbec neví, jak s lodí zacházet - tak přihodím několik rad:

    Dávám manažérskému kapitalismu 17 let - spíš míň

    29.5.2011 13:52 | Přečteno: 2449× | Komentářů: 238, poslední 16. 6. 2011 | Hodnocení: 92 % (26 hlasů)

    Všiml jsem si, že i pan Kalousek si všímá, že něco je jinak - že prostý lid - pro některé lůza, odmítá nést vyšší zátěž, když vidí, jak se kolem krade.

    Co víc - přestože papírově je inflace zanedbatelná, tak reálně je bezesporu větší - možná nedochází k růstu cen, ale dochází k snižování kvality - což je jeden z mála způsobů jak udržet ziskovost, případně růst zisků, když obrat stagnuje. Porovnejte tatranky z roku 1990 a ty dnešní. Značková turistická obuv, kterou jsem si koupil před 7 roky vydržela 5 let, tatáž značka, koupená před 2 roky vydržela pouze 2 roky. Kvalitní značkové vodácké bundy mají problém se švy po 2 letech - přesně po vypršení záruky.

    reference na blog v respektu

    11.4.2011 18:43 | Komentářů: 14, poslední 14. 4. 2011 | Hodnocení: 78 % (9 hlasů)

    Přiznám se, že patřím k těm, kteří na strategii Víta Bárty zveřejněné v MF nevidí nic šokujícího. Posledních 10 let se tak chová většina velkých firem - jedná se o klasické manažérské řízení, které se prosazuje všude - ve zdravotnictví, ve školství, ve vědě - o to srandovnější je pohoršený kukuč předsedy Nečase.

    Osobně jsem proti manažérskému řízení v těchto oblastech neb, podle mého soudu vede k snižování dostupnosti veřejných služeb, k jejich zdražování a poklesu jejich kvality. Nicméně v tomhle ohledu nemá ODS co vyčítat VV.

    Viz odkaz http://respekt.ihned.cz/ost-blog/c1-51518440-mate-radi-kapitalismus

    Každý má svého Čunka

    17.12.2010 22:19 | Komentářů: 97, poslední 20. 12. 2010 | Hodnocení: 46 % (13 hlasů)

    V ČR to asi lepší nebude. Učím se německy a uvažuji o emigraci.

    Za posledních šest let každému z těch "nejlepších" mužů, které tato země vychovala byla obnažena achilova pata, načež se dosud rozumě chovající muži začali chovat jako paka. Je důvod si myslet, že Nečas bude výjimkou? Posloupnost:

    Paroubek - Czechtek, Topolánek - Čunek, Nečas - Drobil

    Hlasoval bych pro nový zákon, který by podržel vedoucí místa ženám. Muži se již předvedli a dokázali, že tato země muže nerodí.

    Narazil jsem na článek, se kterým souhlasím na sto procent http://okamura.blog.idnes.cz/c/168648/Boj-o-duveru-uz-definitivne-vlada-prohrala.html

    Pro nedělní odpoledne

    28.11.2010 13:52 | Komentářů: 12, poslední 28. 11. 2010 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Včera jsem přemýšlel jak pojmenovat současnou západní civilizaci - ještě před pár lety bych zvolil označení dospělá, možná nudící se. Dnes si myslím, že ten správný název je infantilní - nikoliv ta důstojná moudrost příslušící věku, ale infantilnost - se vším tím vztekáním, přetvářkou, sobectvím, vztekem, nedostatkem nadhledu, strachem a nudou, neochotě přijmout důsledky za své chování, neochotě řešit své problémy, neschopnosti spolupráce, subjektivismu a klientelismu.

    A že jsem nebyl jediný, přidám ještě jeden odkaz http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/pop-ekonomie/o-podivinech-aneb-proc-cist-navod-na-sebevrazdu_187062.html

    problém s přihlášením do Servis24

    14.10.2010 08:49 | Komentářů: 10, poslední 16. 10. 2010 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Celkem bez problémů používám interbanking České spořitelny. Cca před měsícem jsem začal mít problémy s přihlášením do systému. Zkoušel jsem různé prohlížeče, jednou se přihlášení povedlo, pak zase několikrát ne. Teprve dnes mi slečna z podpory vysvětlila, že za to mohou cookies, a že si mám mazat cookies alespoň jednou týdně. Sic bych si tipnul, že je problém na straně ČS, nicméně já jej nevyřeším a ta slečna z podpory také ne. Takže pro ty, kteří by narazili na podobný problém - smažte si cookies a zkuste se přihlásit znovu.

    Clanek, ktery by nemel zapadnout

    10.9.2010 07:10 | Komentářů: 264, poslední 15. 9. 2010 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    http://www.novinky.cz/kultura/salon/210374-jan-keller-svetova-banka-a-otec-goriot.html

    Silně mi to připomíná dobu, kdy jsem pracoval pro jednu bankrotující tunelovanou firmu - jediný, kdo plnil plán a byl oceňován byli účetní - kteří dokázali ušetřit a také velice efektivně veškeré aktivity firmy utlumit tak až skončila nuceným prodejem. Takže pozor na účetní - účetní nedokáží kromě kamufláže vytvořit žádné hodnoty!!

    Spíš glosa, neb nevíš kam dál, založ institut, offtopic

    25.11.2007 21:16 | Komentářů: 8, poslední 29. 12. 2007 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Náhodou jsem v jedné diskuzi narazil na následující odkaz http://ao-institut.cz/aktualni/stavzeme_cs.html#11-11-2007 . To je tedy síla. Jedná se o stránky Českého institutu pro rozvoj a ochranu díla "Ve světle pravdy". Přejdu obsah. Graf duchovního stavu země k 11.11 stojí za to. Mystika nám tu nějak upadá. Kde jsou časy P.B. nebo manželů Tomášových? Sílu názvu objevili dříve na západě, a přiznám se, že jsem na to nebyl úplně připraven. Pokud zrovna nějaký institut neobsahoval v názvu Marxismus-Leninismus považoval jsem jej za docela důvěryhodnou instituci. Můj respekt k nejrůznějším institutům poklesl, když jsem zjistil, co je zač Liberální institut a nejrůznější think tanky (bez ohledu nalevo, napravo). A dnes narazím na institut ve světle pravdy. Chtěl bych žít v době, kdy se propaganda označovala jako propaganda, nesmysl nesmyslem, a myslitelé mysleli, jakkoliv to byly dost často drsné časy.


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.