Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Náhodou jsem v jedné diskuzi narazil na následující odkaz http://ao-institut.cz/aktualni/stavzeme_cs.html#11-11-2007 . To je tedy síla. Jedná se o stránky Českého institutu pro rozvoj a ochranu díla "Ve světle pravdy". Přejdu obsah. Graf duchovního stavu země k 11.11 stojí za to. Mystika nám tu nějak upadá. Kde jsou časy P.B. nebo manželů Tomášových? Sílu názvu objevili dříve na západě, a přiznám se, že jsem na to nebyl úplně připraven. Pokud zrovna nějaký institut neobsahoval v názvu Marxismus-Leninismus považoval jsem jej za docela důvěryhodnou instituci. Můj respekt k nejrůznějším institutům poklesl, když jsem zjistil, co je zač Liberální institut a nejrůznější think tanky (bez ohledu nalevo, napravo). A dnes narazím na institut ve světle pravdy. Chtěl bych žít v době, kdy se propaganda označovala jako propaganda, nesmysl nesmyslem, a myslitelé mysleli, jakkoliv to byly dost často drsné časy.
Tiskni
Sdílej:
Autor chtěl říct jen to, že má pocit, že dřív se instituty zakládali za nějakým rozumným účelemJojo, všecko bylo dřív tak nějak lepší...
Mě spíš překvapuje něco jiného. A sice, že některé vysoké školy začínají katedrám říkat ústavy. Nevidím v tom žádný racionální důvod. Jen ten, že "ústav" může na někoho působit důstojněji a důvěryhodnějiJedním z důvodů může být mezinárodní srozumitelnost. Katedra čili stolice moc srozumitelná není a kromě toho tohle pojmenování neodpovídá často skutečnosti dnešních obrovských univerzit v tom, že leckterá katedra obsahuje ve skutečnosti těch "stolic" víc. Jste si jist, že nejde např. o návrat k původním, např. prvorepublikovým označením (já to nevím)?
Jedním z důvodů může být mezinárodní srozumitelnost. Katedra čili stolice moc srozumitelná není a kromě toho tohle pojmenování neodpovídá často skutečnosti dnešních obrovských univerzit v tom, že leckterá katedra obsahuje ve skutečnosti těch "stolic" víc.Např. ČVUT, kde to mimochodem ještě není s tím přejmenováváním tak zlé (tam, pokud vím, pouze sloučili všechny fakultní katedry tělesné výchovy do jednoho velkého ústavu TV), používá v angličtině termín department (což znamená "oddělení"). Je otázka, jestli má smysl, aby se tomu říkalo "institute" a jak moc se toto označení používá v zahraničí.
Jste si jist, že nejde např. o návrat k původním, např. prvorepublikovým označením (já to nevím)?Nevím. Spíš mi připadá "původnější" právě katedra.