Samsung na akci Galaxy Unpacked July 2026 (YouTube) představil své nové telefony Galaxy Z Fold8 Ultra, Fold8 a Flip8, hodinky Galaxy Watch Ultra2 a Watch9 a chytré brýle ve spolupráci s Gentle Monster a Warby Parker.
Po pěti letech vývoje vyšla česká počítačová hra Scarlet Deer Inn (ProtonDB). Scarlet Deer Inn je vyšívaná temná středověká pohádka. Zatímco život ve zdánlivě obyčejné vesnici se točí kolem běžných povinností a sousedských drbů, v podzemí se skrývají zlověstná tajemství.
Představen byl Raspberry Pi Touch Display 2 s uhlopříčkou 10 palců a rozlišením 1200 × 1920 pixelů. Cena je 80 dolarů.
RPCS3 (Wikipedie), tj. open source emulátor Sony PlayStation 3, snížil minimální požadavky. Nově jsou podporovány starší grafické karty ATI Radeon řady HD 2000, 3000 a 4000 z let 2007 až 2009. Na PC běží už 75 % všech her pro PlayStation 3. V budoucnu bude RPCS3 fungovat bez firmwaru z PS3. V RPCS3 byl implementován systémový modul cellSysmodule (𝕏).
Vyšel open-source nástroj winetop (MIT) — nativní CLI/TUI pro sledování a ukončování Wine, Proton, Lutris, Heroic a Bottles sezení. Seskupuje procesy podle WINEPREFIX / Steam AppId, umí bezpečně zabít jen hru (včetně Steam reaperu) a nabízí i skriptovatelné příkazy (list, kill, orphans, …). Balíčky jsou mimo jiné na crates.io, Copru (dnf copr enable kovariadam/winetop), PPA ppa:kovariadam/winetop a AUR (winetop-bin).
Ve spolupráci společností OpenAI a Work Louder byla představena (𝕏) hardwarová klávesnice Codex Micro pro práci s AI agenty. Cena klávesnice je 230 dolarů.
Byl vydán Mozilla Firefox 153.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 153 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
V linux-cve-announce bylo oznámeno 433 zranitelností za jediný den (19. července).
Byla vydána nová verze 5.44 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 71 vývojářů. Změněno bylo přibližně 270 tisíc řádků v 1 300 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Na 23. září 2026 je do bratislavské Nové Cvernovky naplánovaná jednodenní konference #nobullshit.camp pro tech leadery, DevOps a platform inženýry. Mají tu zaznít upřímné příběhy z praxe o tom, co v produkčních systémech reálně fungovalo, co se pokazilo a co si z toho lidé odnesli. Témata pokrývají tři oblasti – DevOps a platformy (Kubernetes, cloud, provoz systémů), firemní kulturu a leadership. Program běží ve dvou formátech: hlavní
… více »Na takových webech asi i sémantika a přístupnost nehrají roli.Ony ve skutečnosti hrají, minimálně pro vyhledávače. Provozovatelé si nechají prasácky udělat web a pak platí za SEO služby, které jim kompenzují ztráty ve výsledkových pozicích, ke kterým došlo při naprosté ignoraci sémantiky. Je to něco podobného, jako když někdo jede autem na druhý konec města, aby tam v posilovně pochodovat po pohyblivém pásu
Mně štve už samotná existence stránek, které nefungují bez JSJS je principiálně výborná věc. A s AJAXem ještě lepší. Kdykoli má být web trochu interaktivnější, s JS se to realizuje mnohem lépe a pro uživatele přívětivěji. Už jen taková kravina, jako je validace vstupu. Bez JS lze validovat až po odeslání celého formuláře (a chyby pak ohlásit hromadně), kdežto s JS lze validovat již přímo během psaní nebo po opuštění každého pole. Je samozřejmě hezké, pokud se to realizuje tak, že to i bez JS funguje (i když třeba méně pohodlně), ale ne vždycky to jde.
proč je proboha potřeba JS třeba pro zobrazení textu na blogu?!Třeba proto, že tam je 1000 komentářů a stránka by s tím byla velká jako kráva (nebo by se muselo listovat po stránkách a bylo by to dost těžkopádné). Ne vždycky člověk sedí u tak rychlého připojení, aby nějaké mego sem nebo tam neřešil.
A s AJAXem ještě lepší.Možná, kdyby to třeba striktně nemohlo odesílat požadavky jinam než na svoji domovskou doménu, omezila by se délka programu, limitovala by se interakce se zbytkem prohlížeče a systému atd. To, že mi někdo začne z počítače scannovat LAN nebo se rozhodne těžit na mně Bitcoiny, je prostě nepřijatelné.
Tohle AJAX ani nemuze.Ale může (když vynecháme zastaralé prohlížeče včetně IE 9 a starších). By default ne (kromě JSONP), ale stačí přihodit patřičné hlavičky a už to jede. Na druhou stranu lze naopak omezit práva (pomocí hlavičky Content-Security-Policy, resp. dříve X-Content-Security-Policy) i dalším součástem stránky.
Nehledě na to, že web s tak velkým objemem komentů jsem už dlouho neviděl.Blogy na abíčku?
Mně štve už samotná existence stránek, které nefungují bez JSTo mně taky dost vadí - kliknu na odkaz a vyskočí na mně čistá stránka, případně jen eějaké základní navigace a nic jiného. Teprve když v
NoScriptu povolím skripty, které vypadají, že mají na starost obsah stránky (narozdíl od těch, co vypadají jako vkládadla reklam a/nebo sledovadla uživatelů), tak se text objeví. A často se stane, že tato jediná stránka je schopná zatížit prohlížeč tak, že to na pomalém stroji (např. netbook s 600MHz ARMv7) spotřebuje veškerý výkon, přitom se na stránce samotné vůbec nic neděje, což je ještě horší, než kdyby se tam děla nějaká zbytečná činnost jako hloupá anímace typu sněžení či načítání dat z externích zdrojů.
PS: Na některé stránky prý pomůže vydávat se za GoogleBota, ale já osobně jsem to nezkoušel ...
Rekl bych, ze to je soucasti obecneho trendu pomaleho a extremne zraveho software. Wirthuv zakon: software se zpomaluje rychlejsim tempem nez se hardware zrychluje.Neplatí to zdaleka pro všechen software. Například kancelářské balíky (LO, AOO i MSO) jsou oproti stavu před dvěma lety rychlejší a méně žravé.
Co s tim? Snad kdyby bylo nejake pocitadlo 'taktu javascriptu' a od webovych vyvojaru by se pozadovalo, aby bezna stranka 'nespotrebovala' vic taktu nez X (podobne jako drive byly doporuceni na maximalni velikost stranky, aby na ni uzivatel moc dlouho necekal).Tohle by se dost obtížně počítalo. Stránku lze používat různými způsoby (které generují různé obsluhované události) a každý může generovat výrazně jinou zátěž. Nehledě na to, že pro vývojáře (hlavně "vývojáře") by to byla španělská vesnice, protože když například dělají něco s jQuery, tak tam prostě prásknou selektor a nějaký callback, přičemž už naprosto nedomyslí, co to přesně bude znamenat z hlediska počtu instrukcí nebo i jen toho, jak často se ten callback zavolá.
kdyz uz jsme u te divne mody, jsem jedinej komu vadi sedej text na sedym pozadi? Nevim proc se autori snazi svoje stranky udelat necitelny (mozna aby zakryli ze obsah za moc nestoji?), ale v posledni dobe se to rozsiruje jako mor.Tohle nejspíš způsobil Pinterest, po kterém se i v dalších ohledech (včetně žravosti) opičí spousty jiných webů, včetně FB a Google+.
Minule som kvôli týmto skvelým dizajnérom musel pozerať na monitor z dosť extrémneho uhla inak som videl len jednoliatu šedú plochu. Fakt milujem keď je niekto dizajnér a má nejako nastavený svoj drahý imac že všetci musia vidieť farby tak isto.
Tiskni
Sdílej: