Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Zavedený překlad je "webové stránky".Bohužel to není jednoznačný překlad, protože není jasné, jestli se to vztahuje k jednomu website nebo více websites. Vím, že někdo říká "sajta", ale to je strašné slovo a nikdo mě nedonutí ho používat
nevim co to resis za dilemaNeřeším žádné dilema. Od začátku řeším to, jaký jednoznačný a přesný termín použít pro "website", to je vše
Webová stránka je jen jediná stránka, kdežto website je celá skupina stránek umístěná na jedné doméně.
Ono to ani nemusí být na jedné doméně – běžné byly (a někde stále jsou) webové stránky uživatelů ve tvaru: http://example.com/~uživatelskéjméno/
a dokonce ani to nemusí být celé jedna „website“ – uživatel si tam může vytvořit: http://example.com/~uživatelskéjméno/stránky-o-kočkách/
a http://example.com/~uživatelskéjméno/stránky-o-pivu/
a budou to dva různé weby nebo prezentace. A i když má člověk vlastní doménu, může si na ní provozovat víc webů – za lomítkem v různých adresářích.
Jinak souhlasím, že webová stránka je jedna (X)HTML stránka, zatímco „website“ je skupina souvisejících stránek, typicky tvořená jedním autorem (skupinou) a s jednotným vzhledem.
V češtině znám termín „webové sídlo“ – používá se v řadě knih a článků. Naopak „webové umístění“ slyším snad poprvé – a evokuje to ve mně spíš URL – což je cesta k jedné konkrétní stránce (page), možná i k té titulní, ale není z toho zřejmé, že tím myslíme webové sídlo (website) jako celek (tzn. množinu stránek).
A i když má člověk vlastní doménu, může si na ní provozovat víc webů – za lomítkem v různých adresářích.Ano, je to pravda, tohle je ještě další level, aby to nebylo tak jednoduché. Naopak jeden "website" se může nacházet i přes více jmenných adres - viz různá oddělení téhož e-shopu (kde přitom košík a další funkce jsou společné).
V češtině znám termín „webové sídlo“ – používá se v řadě knih a článků.Díky, tohle je ten termín, který hledám. Dám to do toho blogpostu
Dnes je pojmu site asi nejbližší označení „fyzický server, na kterém běží HTTP server“.Nikoliv, site (website) je server identifikovaný určitou jmennou adresou, případně IP adresou (ve skutečnosti je to ještě složitější, protože jedna site může mít i více adres, i když to kvůli SEO není dobrý stav). Typicky na jednom fyzickém serveru běží více sites, dokonce může na jednom fyzickém serveru běžet více virtuálních serverů a na každém více sites. Ještě zábavnější je to s cloudem a s load balancingem (reverzní proxy, CDN...), kdy se ta vazba výrazně rozvolňuje.
Počet aktivních websites již řadu měsíců stagnuje a teď už dokonce začal klesat. Je to signál, že končí „doba webová“ a přichází něco jiného?tak patrne zacina prechod na web 3.0 (pokud je zde snad nekdo, kdo nevim, o cem je rec, zde je relevatni link)
No a vidis, kdyby ses nad tou gramodeskou zamyslel znovu pozdeji (o takovych 15 let), tak uz jsi trebas milionar.Vždyť říkám, že se občas objevují návraty k "překonanému". Kromě gramodesek se vrací například dřevěná okna, protože hodně lidí už z těch plastových vystřízlivělo. Vrací se domácí výroba sodovky (i když tady se dost podepisuje masivní marketingová kampaň výrobců), možná se po vystřízlivění z tabletů vrátí klasické počítače, řada lidí se od telefonu s dotykovým displejem vrátila ke klasickému s fyzickými tlačítky atd.
Dnes zase skoro kazda kapela vydava na vinylu.To je hodně přehnané tvrzení. Je to teď sice módní záležitost, ale málokterá kapela si to může dovolit, náklady jsou dost vysoké.
Kromě gramodesek se vrací například dřevěná okna, protože hodně lidí už z těch plastových vystřízlivělo.?
okna se kroutí, praskají, nejdou otevírat a zavírat, utrhávají se panty atd.To je divné. Zrovna přesně tohle chování vykazují klasické celodřevěné okna. Dřevo sesychá , kroutí se, bobtná, plesnivý a bůh víc co. Míry se šoupou, vznikají spáry, přes okna začne nejprve protékat, pak profukovat…
Zatímco povrch plastu narušení UV zářením nebo obrusem nejde prakticky nijak obnovit, dřevo lze znovu natřít. Kvalitní dřevěná okna také vydrží déle bezproblémově funkční než sebekvalitnější plastová.Tohle se mi nějak nezdá. Ty okna v první řadě nejsou celoplastové nýbrž mají kostru z nějakého kovu a plast v podstatě plní funkci povrchové ochrany rámu samotného a funkci estetickou. Tudíž pokud je rám dobře navržen jakožto kovová konstrukce, tak pak by teoreticky měla životnost plastových oken ovlivňovat pouze životnost plastu samotného (který by měl být v ideálním případě modulární a vyměnitelný). Tohleto teda slyším prvně ve svém životě.
To je divné. Zrovna přesně tohle chování vykazují klasické celodřevěné okna. Dřevo sesychá , kroutí se, bobtná, plesnivý a bůh víc co.Mizerná dřevěná okna (zejména pokud byla kvůli plnění plánu na 150 % vyrobena z nevysušeného dřeva) ano, kvalitní ne. Samozřejmě, že dřevo vždycky trochu pracuje, proto už se v poslední době vyrábějí vrstvená, čímž se to velmi podstatně omezí. Dřevo navíc netrpí zdaleka tak velkou tepelnou dilatací jako plast. Vlastnosti dřevěných oken závisí samozřejmě i na tom, jaké dřevo se použije. Například dub je velmi pevný a odolný (udává se kalkulovaná živostnost oken 300 let), ale hůře tepelně izoluje. Naopak zase třeba smrk vydrží méně.
Ty okna v první řadě nejsou celoplastové nýbrž mají kostru z nějakého kovu a plast v podstatě plní funkci povrchové ochrany rámu samotného a funkci estetickou.To je právě omyl. Okna sice nejsou celoplastová (je v nich výztuha z oceli nebo hliníkové slitiny), ale hlavní roli hraje právě plast. Plní jak funkci pevnostní, tak tepelně izolační a estetickou. Plast na tom okně samozřejmě modulární a vyměnitelný není, mění se vždycky celé okno - ani by se nevyplatilo to dělat výměnné, za cenu velkých konstrukčních kompromisů by se moc neušetřilo.
Oproti tomu ty od Vekry chodí i po několika letech pořád hladce a těch pár tisíc navíc se bohatě vyplatilo.Já bych jen dodal, že těch pár tisíc navíc pravděpodobně nešlo do technologie, nýbrž za tím stojí prostě víc zkušeností a pravděpodobně větší tolerance. U no-name by stačilo zkopírovat a ještě by se dalo ušetřit. (ostatně výrobní cenu rámu samotného nechme stranou)
Takže v první řadě je potřeba se vyhnout levným šmejdům, ať už jsou dřevené nebo plastové.myšlenka hezká, ale docela by mě zajímalo, jak zajistit, že když si připlatím, tak získám opravdu lepší kvalitu než má ten "levný šmejd", a ne jenom naleštěný prd ... dejme tomu, že bych znal tvůj dům, a tedy se mohl přesvědčit, že jsi skutečně zakoupil kvalitní okna, která jsou i po letech v cajku - ale má vůbec ještě ten výrobce stejný typ, jako jsi zakoupil ty, a vyrábí ten typ stejně poctivě, jako tehdá, jako před těmi lety, po kterých nyní můžeme zhodnotit, že to byla skutečně kvalitní okna?
mně by zajímalo, jak taková organizace zjistí, jestli daný výrobek vydrží bez problémů třeba deset (dvacet, třicet, u oken aspoň padesát) let, aniž by to těch x let trvalo ...Simulací v laboratoři, i když to samozřejmě není přesně totéž, jako kdyby to prožilo příslušnou dobu v reálném provozu. Nicméně pořád je to výrazně lepší než nic a skutečné šmejdy to celkem spolehlivě odhalí.
Simulací v laboratoři, i když to samozřejmě není přesně totéž, jako kdyby to prožilo příslušnou dobu v reálném provozu.hm, mohl bys alespoň naznačit jak? - dovedu si například představit, že něčemu nedělá dobře UV záření ... ovšem nedovedu si představit, že budu-li na něco svítit UV lampou a za tři dny to dostane dávku, co by to normálně dostalo za třicet let, že to bude mít jakoukoli relevanci k tomu, co be se s tím materiálem dělo v průběhu těch let
Nicméně pořád je to výrazně lepší než nic a skutečné šmejdy to celkem spolehlivě odhalí.to možná ano, ale stále platí druhá výhrada ...
hm, mohl bys alespoň naznačit jak? - dovedu si například představit, že něčemu nedělá dobře UV záření ... ovšem nedovedu si představit, že budu-li na něco svítit UV lampou a za tři dny to dostane dávku, co by to normálně dostalo za třicet let, že to bude mít jakoukoli relevanci k tomu, co be se s tím materiálem dělo v průběhu těch letNejsem odborník, takže v detailech takového testování moc přehled nemám. Ale ano, simuluje se to expozicí silnějšímu záření, vyšší teplotě atd., mechanická únava materiálu se testuje intenzivnější zátěží v kratším období... Samozřejmě, že to nemůže být úplně přesné jako v reálném prostředí, ale je to určitě lepší než nic.
to možná ano, ale stále platí druhá výhrada ...Je mi jasné, že jen trolluješ. Dokonalé je nepřítelem dobrého. Ignorovat dobré pro stálé hledání dokonalého je blbost.
Nejsem odborník, takže v detailech takového testování moc přehled nemám. Ale ano, simuluje se to expozicí silnějšímu záření, vyšší teplotě atd., mechanická únava materiálu se testuje intenzivnější zátěží v kratším období... Samozřejmě, že to nemůže být úplně přesné jako v reálném prostředí, ale je to určitě lepší než nic.no, a to je právě ono ... ďábel je schován v detailu; "lepší než nic" určitě, jak jsem již výše uznal, ale spousta procesů se takhle nasimulovat prostě nedá včera jsem si například četl, jak se vysouší dřevo; všechny postupy zahrnovaly krok "počkat několik let" a závěr, že "potom se uvidí", tzn. že i při dodržení postupu tam bude nějaký odpad, co popraská či se jinak zničí ... jakákoli snaha proces urychlit(*) vede akorát k tomu, že se zničí vše (*) tedy, ne úplně "jakákoli" ale míněno do řádu menšího než roky, jinak lze dosáhnout urychlení impresivního, třeba pětinásobného, jenže pětina třeba z desíti let jsou furt dva roky ...
Je mi jasné, že jen trolluješ. Dokonalé je nepřítelem dobrého. Ignorovat dobré pro stálé hledání dokonalého je blbost.já mám dojem, že tady jsme na hony daleko nejen od dokonalého, ale i od toho dobrého ... mě by skutečně zajímalo, jak si mám v praxi poradit například když jsme kupovali lednici, kvůli několika málo řekl bych celkem jednoduchým a logickým požadavkům se nám výběr smrskl jen na pár modelů, z čehož jediný byl pro nás cenově dostupný (a to jsme si to ještě museli koupit v Rakousku
A firmy, které mají už nějakou historii, obvykle jen tak nezmění strategii.no, toť právě ta otázka ... taky jsem kdysi slyšel chválu na noťasy HP, a o pár let později samé nadávky; takové ThinkPady, hm, tam se projistotu úplně změnila firma, tak to raděj ani nepočítat; u aut jsem slyšel, že všechny evropské automobilky přešly cirka deset let zpátky na systém nízké pořizovací ceny a vysokých servisních nákladů, takže pokud chce člověk auto, co se mu nebude rozpadat, tak má smůlu, atp.
pokud chce člověk auto, co se mu nebude rozpadat, tak má smůluNemá, protože si může pořídit neevropské auto (nejlépe japonské vyrobené přímo v Japonsku)
(nejlépe japonské vyrobené přímo v Japonsku)už je vyrábí tak, aby nereznuly? ... a například konkrétně Toyota Previa nějaký diesel (a nejspíš další auta, co mají týž motor) má(*) nějakou konstrukční vadu v rozvodech (*) čti "měla konkrétně u modelu, se kterým měl zkušenost můj oblíbený garážník"
Byla řeč o nerozpadání, ne o tom, že se občas najde nějaká chybka, ať už v antikorozní ochraněno, ta "chybka v antikorozní ochraně" je právě jeden ze způsobů "rozpadání"
nebo v mechanických či elektronických částech.jasně, jedna vlaštovka jaro nedělá, jeden příklad nedělá statistiku, jenže pokud jsem dobře koukal, tak jediná další japonská alternativa dostupná na našem trhu a připadající pro nás v úvahu by byla Mazda MPV (která má zas jiné "chybky"), takže to nám jaksi ten náhled na to, že "smůlu nemá protože existujou Japonci", dosti mění ...
Vezmi si weby malych restauracii, obcas vyzeraju otrasne, priserne sa ovladaju, myslim ze u takych je vela krat lepsie ked sa presunu na nejaku socialnu siet, kde si to mozem precitat v lubovolnom browseri.Nejlépe na takovou, kam se bez přihlášení nedostanu.
Mnohé příležitosti zmizí a jiné naopak vzniknou. Bude to z globálního pohledu dobré nebo špatné? Těžko říct, ale nejspíše asi ani jedno z toho. Prostě je to změna, která přichází podobně, jako přišly ty předchozí a jako později přijdou jiné.Pod tohle je mozno se jednoznacne podepsat. Ostatne, ona plati ta 1. filozificka veta: 'jeste nikdy nebylo, aby nejak nebylo' P.S. Kdyz autor zacal tak filozoficky, mala hadanka pro znalce. Ktery vyznamny filozof novoveku je autorem nasledujiciho absolutne pravdiveho vyroku: 'uvidime'
Co si budem povídat, kromě extrémně odborných webů a uzavřených for stojí mainstramový "internet" za starou piču.Je to holt tak. Na mladé piči člověk musí přes TOR (a i tam to mnohé uzly blokují) nebo na nějaké uzavřené stránky. :)
odpadně-konzumní médium pro podprůměrnou pakáž. Pamatuji si na přelom milénií, kdy skoro každá stránka měla co nabídnout. Dnes? Tak procento. A jen tak si jít "zabrousit"? Leda v práci, na zabití času.nadprůměrně líná pakáž zabíjí čas v práci čtením odpadně-konzumního mainstreamu
Najednou mate lidi/navstevniky a vite koho. Rychle zaplatite kreditkou. O stranky se starate akorat tak, ze pridate novy obsah. Vypada to pekne. Do toho se hodne navstevniku ihned dozvi o novem obsahu a prijdou. Ano, navstevniky musite krmit obsahem a pak se vraci. Do toho znami znamych delali take sve.Tohle je velmi lákavé, ale má to i své stinné stránky. Jednoho dne může FB stránka zmizet. Proč? Třeba proto, že se konkurent domluvil s pár lidmi, aby ji nahlásili. Odvolání může, ale také nemusí být úspěšné. Pracně budovaná stránka je v tahu. Člověk je zkrátka vydán na milost a nemilost firmy, která to provozuje. Je u ní pouze hostem, který může být kdykoli odejit a nemá nárok prakticky na nic. To samozřejmě není jen záležitostí FB a sociálních sítí vůbec, podobné je to u všech obdobných služeb, které jsou pro uživatele zdarma (byť se za třeba za nadstavbové služby platí).
Tiskni
Sdílej: