Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Mnoho lidí si kupuje tablet místo notebooku nebo i místo stolního počítače. Podle nich tyto přístroje dokonale nahradí; tuto myšlenku se někteří z nich snaží tlačit do hlav i svému okolí. Proto se ptám: Rádi šmidláte prstem po displeji?
Pod slovem „tablet“ si většina lidí (z těch, kteří ho vůbec znali) ještě nedávno představovala vstupní zařízení, které fungovalo podobně jako touchpad, ale jednak pracovalo s absolutní pozicí a většinou také potřebovalo speciální tužku nebo jiný pomocný prvek. Sem tam se objevilo zařízení jako Apple Newton, které se podobalo dnešním tabletům, ale bylo drahé a až tolik toho neumělo.
Teprve v posledních letech (a přiznejme si, že tomu významně napomohla opět firma Apple svým přístrojem iPad) se roztrhl pytel s „novými“ tablety, jak je nyní známe. Jedná se vlastně o počítač s dotykovou obrazovkou v jednom pouzdře a obvykle bez klasické klávesnice. Lze je také chápat jako přerostlé dotykové chytré mobily, kdy dělicí čára mezi nimi je jen věcí subjektivního posouzení (obvykle zda se to vejde do kapsy nebo do jedné ruky).
Tablet je podle mě velmi užitečná věc, která dokáže plnit spoustu úkolů. Krásně se na něm předvádějí grafy nebo jiné obrázky, hrají jednoduché hry, prohlížejí webové stránky nebo sleduje video. V žádném případě ale nejsou plnohodnotnou náhradou notebooků nebo dokonce stolních počítačů. Proč? V první řadě proto, že nemají klávesnici. I notebook je kompomisní řešení, přestože znám mnoho lidí, kteří na něm dokáží pracovat/psát stejně efektivně jako na desktopu s velkou klávesnicí (což je ale často dáno i tím, že pořádné klávesnice mizí a naopak se množí takové, které v mnoha ohledech připomínají ty notebookové).
Další věc jsou rozměry. Přestože zobrazovací technologie jsou u mobilů a tabletů výrazně v předstihu oproti stolním monitorům (i notebookovým displejům), pořád se jedná o plochu malých rozměrů, na kterou se toho buď moc nevejde, nebo se na ni musí koukat zblízka. Proto tablet vyhoví při nenáročném surfování třeba ve vlaku, ale pro efektivní a pohodlnou práci to není.
Proto se ptám: Rádi šmidláte prstem po displeji, bušíte do virtuální klávesnice a zíráte na displej z 15 centimetrů? Nebo byste se – jako já – nechtěli vzdát pořádného stolního počítače s masivní a tvarovanou klávesnicí, ergonomicky tvarovanou myší a velkým monitorem?
Tiskni
Sdílej:
Proč nejde podle mě používat pro seriózní práci:
- kapacitní vrstva nesnáší mastnostu a vlhkost
- klávesnice - může částečně kompenzovat hacker's keyboard (Google Play, je opravdu dobrá), případně lze připojit běžnou USB klávesnici a postavit tablet na stojánek. Výhodu vidím jen při použití "gumové" klávesnice, která jde stočit do roličky a je tak skladná
- když cokoli patlám, tak přes svůj prst nevidím, kde zrovna jsem -> raději tužku -> ideálně stolní PC (nebude omezovat výkonem a architekturou) a k němu "kreslící tablet" se zabudovaným LCD pod kreslící vrstvou. Bohužel cena je někde jinde, ale za použitelnost se platí
- oproti notebooku je sice tenčí, ale náchylnější - po nasazení "kondomu" (ochranného obalu, zřejmě za příplatek) se dostáváme na rozměry podobné běžnému zavíracímu notebooku
Tablet nevlastním a nikdy jsem s ním nepracoval, takže možná něco nebude přesně sedět.
Hádám že nemyslíte elektronická zařízení, ta vlhkost opravdu nemají ráda
Proč nejde podle mě používat pro seriózní práci:
- kapacitní vrstva nesnáší mastnostu a vlhkost
Nedávnou jsem procházel katalogy zařízení s dotykovou obrazovkou a monitorů pro průmyslové využití a všechny měli rezistivní vrstvy. Ale tipuju, že se i tam dřív nebo později projeví snaha zavést kapacitní vrstvy, protože jsou i místa, kde není prach/vlhkost/špína/nutnost používat rukavice a hlavně to budou vyžadovat lidé zhýčkaní současným zařízeními s kapacitní vrstvou.
PS: Před několika lety jsem měl podobná zařízení v ruce a nejspíš tehdy jsem si získal předpojatost k dotykovým displayům a šmrdlání, protože tenkrát byly odporové vrstvy proti těm dnešním málo citlivé (i když v průmyslu to moc nevadilo), takže jsem měl pocit, že kdokoliv, kdo je bude používat delší dobu, nakonec musí skončit s prsty placatými jako druhá přadlena z pohádky O třech přadelách
může částečně kompenzovat hacker's keyboard (Google Play, je opravdu dobrá)Já jen dodám, že je dobrá nejen v tom ohledu, že má klávesy jako Ctrl, Fx apod., ale i se na ní líp píšou texty než třeba na té výchozí od Samsungu.
Na 3,5" displeji s ní nemám nejmenší problémy (jen mi dělá trochu problém trefit se do písmen když koukám pod úhlem), ale na tabletu jsem ji ještě neměl možnost vyzkoušet. I tak je o moc příjemnější na používání než klávesnice Samsung
Pokud se někdo spokojí s nižším výkonem (např. na kancelářskou práci), tak v pohodě.Dneska můžeš koupit notebook s i3 s 4 GiB RAM za 12k…
takže už vychází levněji mít běžný notebook na cesty a výkonný desktop na práci za stolemZe synchronizování dat by mě asi brzo šlehlo.
Dneska můžeš koupit notebook s i3 s 4 GiB RAM za 12k…Což, přiznejme si, není dnes nic závratného. Sice jsem si nedávno notebook podobných parametrů a o něco vyšší ceny (je to ThinkPad) koupil, ale mám ho primárně na to, abych na něm občas někomu něco ukázal, něco krátkého napsal nebo na konferenci promítal slajdy. Je to asi o třídu níž, než je Heronův pětiletý desktop "stařešina", za který si bude pořizovat náhradu.
Ze synchronizování dat by mě asi brzo šlehlo.Kdo tahá něco přenosného, stejně se synchronizaci nevyhne. Stačí chvilka nepozornosti a přístroj je pryč (i s daty). Nehledě na to, že lze spojit synchronizaci s verzováním. A zpracování Full HD videa bych si na notebook/tablet stejně netahal, takže většinou nejde ani o žádné závratné objemy dat.
Na nějaký velký monitor (nebo dva) je tam zase slabá GK.Jako že má málo videoram, takže se tam ty pixmapy nenarvou? Nebo v čem bych měl pociťovat slabost Intelu/integrované nVidie?
Mne např. dost obtěžuje přehřívání notebookuNo, ja pouzivam podtaktovany Atom (N270) a ten se pri beznem provozu neprehriva i kdyz ma uplne vyply vetrak.
A na notebooku mi nevadí ani tak klávesnice, jako spíš to, že spodní hrana displeje začíná v úrovni klávesnice. Na desktopu mám displej skoro o 30 cm výš.Já ho mívám naopak spuštěný až dolů (a mírně sklopený dozadu), protože jinak je na mě moc vysoko
Nebo byste se – jako já – nechtěli vzdát pořádného stolního počítače s masivní a tvarovanou klávesnicí, ergonomicky tvarovanou myší a velkým monitorem?To je trochu falesne dilema - pokud bych pouzival tablet jako primarni PC, tak ho doma budu pouzivat stejne jako ted notebook - tedy s externim monitorem, klavesnici i mysi. Pro pouziti na cestach mne napada nekolik use case, kde je lepsi notebook, a nekolik use case, kde se vic hodi tablet. Celkove asi nema smysl vozit obe zarizeni a spis si dovedu predstavit prizpusobeni tabletu pro notebookove use case (napr. odjimatelnou ci externi klavesnici). Takze celkove me predstava tabletu jako primarniho PC prijde vcelku pouzitelna. Osobne bych ale u nej preferoval ovladani 'tabletovym' perem nez prsty (tedy modernejsi a barevnou obdobu Asus Eee Note EA800).
a spis si dovedu predstavit prizpusobeni tabletu pro notebookove use case (napr. odjimatelnou ci externi klavesnici)To bych spíš viděl na něco jako x61t - displej se dá otočit a připlácnout opačně.
Pár magentů přilepených k lowend tabletu, to celé připlácnuté na lednici, přes wifi připojené k Internetu (případně i domácímu serveru) a synchronizované s telefonem.Pěkná myšlenka
Lepší by bylo si jídlo objednat a pak by pár dodávek objelo těch X domácností po optimální trase.Proč to píšeš v podmiňovacím způsobu?
- nekdy jite jidla s vysokou kalorickou hodnotou a pak chcete mit nejakou pauzu.Tak tohle fakt neřeším, jakkoli se mi pohled na mé břicho čím dál víc nelíbí
- maso se nakupuje jednou za pul roku. Asi 40 kg. Mouky, cukry a par veci podle _trvanlivosti_ take.Nákup masa jednou za půl roku (předpokládám zmrazeného nebo určeného ke zmrazení) je blbost. Čerstvé chlazené maso je vždycky mnohem lepší. A čím déle je maso v mrazáku, tím ztrácí kvalitu, protože i za optimálních podmínek z něj trochu sublimuje voda (která následně krystalizuje uvnitř obalu, pokud je hermeticky těsný) a maso je čím dál sušší.
- hodne receptu se stahuje a ozkousi z internetu. Neco jsou kucharky. Nejake uziti standartizace moc neexistuje.Můžeme poslat do W3C návrh příslušného datového formátu. Dalo by se vyjít z toho, co už existuje - RecipeML (tady archiv 10 000 receptů), RecipeBook XML, REML nebo CookML. Není třeba znovu vynalézat kolo.
Vcelku uvazuju v lete, ze bych si nekoho najal na odvoz tak 120kg potravin a masa. 300-400Kc bych dal. GLobus CCM-Vinohradska. Jenomze tyto sluzby v Cechach najit a za prijatelnou cenu, tak to je tezke. Zase na druhou stranu jsem rad, ze mam nejaky pohyb a pocit, ze vezmu 20 kg tasku a jdu, je taky fajn.Pokud vím, tak Tesco má dopravu za přijatelnou cenu.
Obzvlášť v těch obrázkových, určených pro pologramotné čtenáře to jsou někdy typografické a pravopisné masakry.Typografické a pravopisné masakry lze ještě přejít. Ale věty, které nedávají smysl, už dost těžko (a že se vyskytují zhusta - vznikají nejčastěji tím, že se článek postupem času upravuje a nikdo v redakci to po autorovi nepřečte, nejspíš ani on sám). Člověk se z nich nejen nic nedozví, ale ještě si láme hlavu (často neúspěšně), jak to vlastně autor zamýšlel. Ale na druhou stranu to může být i prospěšné, aspoň to donutí některé lidi trochu přemýšlet
Jako ten napad s dovozem od Tesca neni spatny. Ale u zeleniny a masa a uzenin si potrebujete mnohdy dobre vybrat. Kdyby byla dobra kvalita, tak uz uz sluzbu davno vyuzivam.Naštěstí nevidím důvod takové věci vůbec objednávat. Nakupuju v blízké masně a zelenině, které mi vyhovují a v klidu to poberu. Ale když vynechám maso, ovoce a zeleninu, tak mi zbyde ta hromada věcí, kvůli které tu objednávku ve skutečnosti dělám.
nejde to využít jeko telefon, protože to nemá gsm modulNeříkej
Osobně si mislím, že tablet je nahovnoidní věc (tim nemislim tablet na kreslení), neni to ntb, nepřipojim myš, běžnou klávesnici, tiskárnu a v neposlední řadě hlavně flashku, nejde to využít jeko telefon, protože to nemá gsm modul.Myš jsem nezkoušel, ale to ostatní není pravda. Neboli zařízení s Androidem nejsou nějaký dementní iPad (ale i tam se už věci pohnuly).
Psaní souvislejších textů, kódění, úpravy v grafickém editoru, současné používání více aplikací atd. je s "dotykáči" holé utrpení. Připojování externí klávesnice a optické myši pro rozumější činnost pak považuju za drbání se pravou nohou za levým uchem, ale každému co jeho jest.
Shodou okolností jsem dnes s jedním takovým zařízením jako pokus procházel přes 1000 fotek a otáčel jsem ty špatně orientované.
V dané aplikaci bylo otočení na tři dotyky. Protože zařízení nemívají hardwarovou klávesnici, aplikace nemají klávesové zkratky. A dávat každé funkci další widget by složitější než primitivní aplikaci učinilo nepoužitelnou. Takže první problém, že mnoho práce se s tím dělá obtížně.
Po několika hodinách budete mít unavené ruce/prsty. Proč? Protože je musíte držet nad obrazovkou, když je odložíte na obrazovku, začne si to aplikace vykládat jako příkaz. Odkládání na rám je jako pořád sahat po myši.
Po několika hodinách vás začne bolet krk, protože v sedící poloze máte zařízení v klíně a hlavu skloněnou. Zkusíte zařízení držet v úrovni očí. Jenže si unavíte ruce, protože i zařízení má netriviální hmotnost, a především zjistíte, že prsty nedosáhnete všude. Obzvlášť pokud menu aplikace je nahoře a zařízení držíte dlaněmi za spodní rohy.
(A i tak jednoduchá aplikace dodávaná výrobcem dokázala jednou spadnout a jednou se dostat do nedefinovaného stavu. O nemožnosti cokoliv si nastavit ani nemluvím.)