Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Komerční banka vám chce maximálně usnadnit používání nové služby MojeBanka. Proto nejen občanům, ale i podnikatelům a firmám s obratem do 60 milionů ročně připravila nové klikací omalovánky. Sice nemůžete odesílat příkazy datovými dávkami ani stahovat datové výpisy transakcí, zato máte k dispozici hned čtyři různé pohledy na tu nádheru, u které jak je živá, poznáte i navenek.
Banky občas vylepšují svá internetová bankovnictví. Tu k lepšímu, tu k horšímu. Do první kategorie bych zařadil například vylepšování podpory různých prohlížečů a operačních systémů. Kam zařadit změnu, kterou na nedalekou budoucnost připravuje Komeční banka, nechť každý posoudí sám. Tady je k dispozici demoverze.
O co jde? Zatímco dosud byla služba MojeBanka jediná (dále Komerční banka nabízela ještě ProfiBanku, tedy off-line aplikaci založenou na databázi MSSQL, a Přímý kanál, komunikační prostředek mezi účetními systémy a bankou). Nově tomu ale bude jinak. Bude tu Nová MojeBanka, určená pro občany, podnikatele a firmy s obratem do 60 milionů ročně, a MojeBanka Business pro firmy s obratem nad 60 milionů a pro veřejnou správu.
MojeBanka Business bude v podstatě současná MojeBanka, z níž budou odstraněny funkce, jako je stavební spoření nebo povolení inkasa SIPO, tedy věci typické pro osobní účty. Současně bude - byť ne úplně hned - zrušena možnost využívat toto rozhraní pro správu osobních účtů.
Početně převažující množině klientů by tedy měla sloužit Nová MojeBanka. Někomu se bude nové rozhraní líbit víc, než to předchozí, někomu naopak, ale to není podstatné. Podstatné je něco úplně jiného. V dnešní době se čím dál více najíždí na plně elektronický oběh dokumentů ve firmě. Přijde faktura (např. ve formátu ISDOC), ta se vloží do ekonomického systému, ten vygeneruje dávku příkazů úhradě a ta se odešle do banky. Samozřejmě se ve vhodný okamžik provede nějaká autorizace platby.
Tohle lze se současnou verzí služby MojeBanka bez problémů používat. Jsou k dispozici funkce Stáhnout účetní data a Odeslat dávku do banky. Je to rychlé, vcelku pohodlné a spolehlivé. Ovšem zřejmě někdo v KB dospěl k názoru, že něco takového je překonáno a správné moderní bankovnictví musí být především co? No přece klikací!
Takže se nově budou nejen u živnostníků, ale i ve firmách střední velikosti přepisovat ručně výpisy do účetního softwaru a naopak příkazy k úhradě do internetového bankovnictví. To je pokrok, že? Ale počkat - přece je tu ještě MojeBanka Business! Pravda, naštěstí nebyla modernizace dotažena k takové dokonalosti, aby byla "stará" MojeBanka zcela zlikvidována. A pro libovolné firemní a podnikatelské účty bude možné tuto verzi i nadále používat a dokonce se prokazovat stejným certifikátem. Jenže...
...leckdo, jako třeba já, je zvyklý spravovat své firemní i osobní finance na jednom místě. Je to výhodné, vždycky během snídaně zkouknu, co je na účtech nového (nejlépe kolik peněz přišlo). Tomu bude v takovém případě samozřejmě konec. Nejdříve se proklikat do osobních financí, podívat se, odhlásit. Potom totéž u firemních. Anebo v obráceném pořadí, jak kdo chce. Zkrátka není nad pokrok a zjednodušování práce.
UPDATE: Jak to "vylepšení" KB prezentuje navenek? Čtěte...
Tiskni
Sdílej:
Nevím jak vi, ale při přečtení této věty jsem doslova viděl tu odkapávající ironiiVi to určitě taky pochopilo. Je to přecijen docela chytrý software.