Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Jak si asi leckdo vzpomene, před časem Česká pošta zneužila možnost posílat hromadné zprávy do datových schránek a poslala tam reklamu na svůj komerční produkt (byť spjatý s ISDS). Nebyl jsem jediný, komu se to hrubě nelíbilo, proto bylo podáno větší množství stížností, a to jak k ÚOOÚ, tak i k MVČR. I když se zdálo, že si ČP své chování dokáže obhájit na s odkazem na stupidní zákon, opak je nakonec pravdou.
Před chvílí mi přišlo z ÚOOÚ vyrozumění informující o výsledku provedené kontroly. Stojí v něm, že Česká pošta porušila zákon „tím, že prostřednictvím sítě elektronických komunikací odeslala zprávy elektronické pošty s obchodním sdělením do datových schránek uživatelů, kteří nedali předchozí souhlas k využití podrobností elektronického kontaktu za účelem šíření obchodních sdělení elektronickými prostředky.“ Jinak řečeno, podle ÚOOÚ šlo o prachsprostý spam.
Víc to komentovat nebudu, ať si každý udělá názor sám. Snad jen že si myslím, že by ISDS neměl být takto zneužíván. Jde o nástroj, který musí mnoho subjektů používat povinně ze zákona a do datové schránky standardně chodí důležité úřední listiny. Někdo při příchodu zprávy trne, co na něj zase čeká (daňová kontrola? výkaz nedoplatků? výzva k vyplnění statistického formuláře?...), takže takový spam dokáže rozpálit doběla.
Tiskni
Sdílej: