Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Slovak Telecom píše na svojich faktúrach takúto vec: Vážený zákazník, pre vašu efektívnu komunikáciu sme pre vás pripravili novú verziu elektronickej faktúry v PDF formáte, ktorá obsahuje certifikovaný elektronický podpis. Elektronická faktúra spĺňa všetky náležitosti daňového dokladu ...
Hovorím si: sláva, zasa môžem zrušiť jeden fascikel. Ale má to zádrhel. To PDF je podpísané certifikátom, ku ktorému si CA robí Slovak Telecom sám. A Slovak Telecom nie je akreditovaná CA.
To znamená, že keď budem chcieť, tak si doma v garáži urobím certifikačnú autoritu, ktorá bude v certifikátoch pomenovaná "Slovak Telecom CA" a vydám si certifikát, ktorý bude patriť "Generálny riaditeľ Slovak Telecom, a.s." a podpíšem s tým .pdf v ktorom bude dlžobný úpis na nejaký ten miliónik. Alebo nie? Je možné, aby právny dokument bol podpísaný self-signed certifikátom? Nebol som si istý. Napísal som teda na NBÚ mail v ktorom sa pýtam:
Mohli by ste mi prosím potvrdiť, alebo vyvrátiť moju domnienku, že pre platnosť elektronického podpisu v obchodnom styku v SR, musí byť tento podpis urobený pomocou certifikátu vydaného jednou z CA uvedených naNo a s odstupom dvoch týždňov mi prišla odpoveď, z ktorej nie som múdry:http://www.nbusr.sk/sk/elektronicky-podpis/zoznam-ca/index.html http://www.nbusr.sk/sk/elektronicky-podpis/zoznam-aca/index.html?
(plus CA, ktoré tam boli ale zanikli a pod.)
A teda ak je urobený certifikátom vydaným CA, ktorá nie je na tých zoznamoch, tak nie je právne platný?
Certifikačná autorita je poskytovateľ certifikačných služieb v zmysle zákona č. 215/2002 Z. z. o elektronickom podpise a o zmene a doplnení niektorých zákonov v zmysle príslušných predpisov (ďalej len „zákon“). Na vykonávanie certifikačných činností a poskytovanie certifikačných služieb podľa zákona sa povolenie nevyžaduje. Pre získanie certifikátu je možné využiť certifikačné služby ktorejkoľvek certifikačnej autority. Pre získanie kvalifikovaného certifikátu pre zaručený elektronický podpis je potrebné využiť služby poskytované certifikačnou autoritou akreditovanou v SR. Uznávanie zahraničných certifkátov je ošetrené v §17 zákona. Presnejšie informácie nájdete v stanovisku NBÚ k uvedenej problematike, ktoré je publikované na príslušnej webovej stránke Národného bezpečnostného úradu http://www.nbusr.sk/sk/elektronicky-podpis/legislativa/r-zne/index.html .Čo si o tom myslíte?
Tiskni
Sdílej:
Jediny otazka je, jak je to s danovym dokladem - na nej existuji specificke zakonne pozadavky a nevim, zda takto podepsany by je splnoval.Viz výše.
Jenže to zjistí jen křížovou kontrolou a tu dělají výjmečně - při udání, vážném podezření na podvody atp., protože je to pracné a mají málo lidí.
Jak už ale psal Luk, podstatné je mít doklad o provedné platbě. Buď příjmový doklad při platbě v hotovosti a nebo výpis z banky při platbě převodem. A hotově to může být stejně jen do půl melounu.