Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Už je to docela dlouho, co jsem psal o tom, že jsem se přihlásil o desátek. Ale uplynula už i nějaká doba od chvíle, kdy mi desátek přišel.
Neměl jsem ale čas a hlavně náladu psát o tom do blogu, takže píšu až teď. No prostě - někdy na počátku letošního roku mi přišlo od organizace Dilia vyúčtování za všechny tři roky, za které jsem si o desátek požádal. A byl to docela šok.
Očekával jsem totiž, že mi bude vyměřeno pár stovek a že to budu brát jen jako takovou morální satisfakci za to, že když třeba kupuji tiskárnu, musím v její ceně zaplatit i nemalou částku pro organizaci Dilia. Tuto myšlenku mi naočkovali ti, kdo stále hovoří o tom, že jsou tyto desátky jen "naprostá almužna", která pro autora vůbec nic neznamená. Ovšem chyba lávky.
Celkem mi byla přiznána částka v řádu několika desítek tisíc Kč! Nebudu uvádět přesnou částku, ani není důležitá. Důležité ale je, že to vzhledem k relativně malému nákladu vysoce specializovaných knih dělá docela příjemné finanční přilepšení, které vcelku potěší.
Pocity jsem měl ale smíšené. Peníze potěšily, ale současně jsem si o to více uvědomil, jak velké prostředky do tohoto systému tečou. A mé poselství je proto jasné. Kdo má nárok na peníze od kolektivních správců, ať se o ně rozhodně přihlásí, protože jich není málo a budou tak jako tak vybrány. Z opačného konce je naopak potřeba tlačit na politiky, aby množství peněz inkasovaných kolektivními správci skrze zboží a služby co nejvíce snížili, když už nelze tento systém zcela zrušit.
Tiskni
Sdílej:
Je vyprodána a dotisk nebo nové vydání se neplánujeProč?