Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Podle statistiky TOPlistu má Linux aktuálně cca 2,25 % na celkové návštěvnosti sledovaných webů. Oproti loňsku je to dvojnásobný podíl.
Podíl Linuxu na návštěvnosti webů sledovaných serverem TOPlist vystoupal na 2,25 % a je nejvyšší v historii. Vede stále systém Windows XP s téměř 50 %, Windows 7 se blíží ke 32 %, systém Windows Vista klesá a blíží se ke 12 %. Na dalším místě už je zmíněný Linux, Mac OS X je zhruba na 2 %. Jenže...
Jenže ... pohled na rozdělení u různých kategorií webů ukazuje jednu věc. U kategorie zpravodajství má Linux neuvěřitelných téměř 30 %! Vysvětlení se nabízí jediné – silný vliv RSS. Data ze zpravodajství přebírá i mnoho dalších webů, často právě pomocí RSS. A ony weby běží na čem? No samozřejmě, že zhusta na Linuxu. Podobné je to u různých on-line RSS čteček. Toto vysvětlení je podpořeno i tím, že u zpravodajství mají podíl 32 % „neznámé“ prohlížeče.
Statistika také ukazuje, že podíl prohlížečů na jádře Gecko už řadu měsíců klesá (ze 40 % spadl už na cca 36 %). Od 11. týdne 2011 klesá také IE 8 (na zhruba 20 %) ve prospěch nového IE 9 (aktuálně 4 %). Naopak Webkit setrvake letí nahoru a dosáhl už 22 %. Opera dlouhodobě stagnuje na 7 %, pod tuto hranici klesl také IE 7. Obstarožní IE 6 klesl už na pouhá 2 %.
Tiskni
Sdílej:
Vysvětlení se nabízí jediné – silný vliv RSS. Data ze zpravodajství přebírá i mnoho dalších webů, často právě pomocí RSS. A ony weby běží na čem? No samozřejmě, že zhusta na Linuxu.Jednak pochybuju, že by načítání RSS tohoto typu udělalo tolik, a druhak je to stejně nesmysl, protože ta serverová aplikace bude asi těžko načítat měřící tečku Toplistu...
Tak čím to tedy bude? Přijde mi to divné, vzhledem k úrovni diskuzí na idnes.cz atd.
Nebo vlastně už ani ne, když se člověk podívá na Root a občas i tady se stoka vyskytne.
32 % „neznámé“ prohlížeče...tohle by třeba taky částečně nemohl vysvětlovat ten
Doli má pravdu. Widláci sou zviklí na to, že jim všechno někdo naservíruje (takže televizní zpravodajství)! - samozřejmě nechci urazit ty inteligentní a aktivní
ta serverová aplikace bude asi těžko načítat měřící tečku ToplistuTo je asi pravda. Ale nenapadá mě, čím by mohla být způsobena tak velká odchylka u zpravodajství.
Stačí aby to mělo linuxový jádro.A musí to být Vanilla, nebo můžou být distribuční patche? A do jaké míry to může být opatchované, aby to ještě byl linux?
:p
Chovatelství 0.77 % 2.04 % 0.17 % 0.07 % 0.00 % 0.26 % 49.80 % 1.72 % 14.81 % 0.01 % 0.31 % 0.25 % 0.01 % 29.75 %LOL! To jsem Já a Jyrki
tu celkovou statistiku všech webů tam furt nějak nevidimMusíš kliknout na to "historie" v každé tabulce. Tam je vždycky graf, ve kterém se dá najet kurzorem a zjistit konkrétní hodnotu.
Btw, proč je tady na Ábíčku, vlevo dole, reklama na hosting od Banánu? To je vtip ne?
Aha, s tím problém nemám, jen mě o pobavilo a trochu zarazilo. Z něčeho server žít musí.
dle obchodního oddělení Microsoftu mám jedinou legální možnost si koupit krabici W7 Pro za cca 6500,-Není pravda. Lze použít GGK, který je sice dražší než OEM verze, ale pořád výrazně levnější než krabicová (3500 Kč vs. 6500 Kč). Nevýhodou je vázanost na konkrétní HW jako u OEM.
Uprimne kompilovat si jadro jsem naposledy potreboval nekdy v roce 2006, coz je pres pet let, takze tu blbe nemel
Ale tak nastesti, stale jsou mista kde se bez windows neda obejit a proto se mu tak dari :)
Počítám zhruba 90% widle a zbytek Lin. A to jsem optimista.Ale Franta se zajímal o to, kolik lidí by si koupilo krabici.
Však tak jsem to myslel. Kdyby nebyl M$ boundlovám ke každému HW tak bych tipoval na těch max.10% celkově (1% kamenné prodejny + 9% eshopy). Ti lidé chtějí, aby stroj po donesení domů mohl fungovat. Což je v případě Lin skoro nesplnitelné.Ono se prodává po světě docela dost předinstalovaných počítačů s Linuxem, takže nevím jak to s tou skoro nesplnitelností myslíš. Tím docela dost nemyslím ani tak procentuální zastoupení, jako dostatek protipříkladů proti tvému tvrzení.
To je ale dané tím, že si koupí notebook nebo i stolní počítač a ty Widle tam mají chtě nechtě přibalené.Chytrej kluk :).