Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Podle statistiky TOPlistu má Linux aktuálně cca 2,25 % na celkové návštěvnosti sledovaných webů. Oproti loňsku je to dvojnásobný podíl.
Podíl Linuxu na návštěvnosti webů sledovaných serverem TOPlist vystoupal na 2,25 % a je nejvyšší v historii. Vede stále systém Windows XP s téměř 50 %, Windows 7 se blíží ke 32 %, systém Windows Vista klesá a blíží se ke 12 %. Na dalším místě už je zmíněný Linux, Mac OS X je zhruba na 2 %. Jenže...
Jenže ... pohled na rozdělení u různých kategorií webů ukazuje jednu věc. U kategorie zpravodajství má Linux neuvěřitelných téměř 30 %! Vysvětlení se nabízí jediné – silný vliv RSS. Data ze zpravodajství přebírá i mnoho dalších webů, často právě pomocí RSS. A ony weby běží na čem? No samozřejmě, že zhusta na Linuxu. Podobné je to u různých on-line RSS čteček. Toto vysvětlení je podpořeno i tím, že u zpravodajství mají podíl 32 % „neznámé“ prohlížeče.
Statistika také ukazuje, že podíl prohlížečů na jádře Gecko už řadu měsíců klesá (ze 40 % spadl už na cca 36 %). Od 11. týdne 2011 klesá také IE 8 (na zhruba 20 %) ve prospěch nového IE 9 (aktuálně 4 %). Naopak Webkit setrvake letí nahoru a dosáhl už 22 %. Opera dlouhodobě stagnuje na 7 %, pod tuto hranici klesl také IE 7. Obstarožní IE 6 klesl už na pouhá 2 %.
Tiskni
Sdílej:
Vysvětlení se nabízí jediné – silný vliv RSS. Data ze zpravodajství přebírá i mnoho dalších webů, často právě pomocí RSS. A ony weby běží na čem? No samozřejmě, že zhusta na Linuxu.Jednak pochybuju, že by načítání RSS tohoto typu udělalo tolik, a druhak je to stejně nesmysl, protože ta serverová aplikace bude asi těžko načítat měřící tečku Toplistu...
Tak čím to tedy bude? Přijde mi to divné, vzhledem k úrovni diskuzí na idnes.cz atd.
Nebo vlastně už ani ne, když se člověk podívá na Root a občas i tady se stoka vyskytne.
32 % „neznámé“ prohlížeče...tohle by třeba taky částečně nemohl vysvětlovat ten
Doli má pravdu. Widláci sou zviklí na to, že jim všechno někdo naservíruje (takže televizní zpravodajství)! - samozřejmě nechci urazit ty inteligentní a aktivní
ta serverová aplikace bude asi těžko načítat měřící tečku ToplistuTo je asi pravda. Ale nenapadá mě, čím by mohla být způsobena tak velká odchylka u zpravodajství.
Stačí aby to mělo linuxový jádro.A musí to být Vanilla, nebo můžou být distribuční patche? A do jaké míry to může být opatchované, aby to ještě byl linux?
:p
Chovatelství 0.77 % 2.04 % 0.17 % 0.07 % 0.00 % 0.26 % 49.80 % 1.72 % 14.81 % 0.01 % 0.31 % 0.25 % 0.01 % 29.75 %LOL! To jsem Já a Jyrki
tu celkovou statistiku všech webů tam furt nějak nevidimMusíš kliknout na to "historie" v každé tabulce. Tam je vždycky graf, ve kterém se dá najet kurzorem a zjistit konkrétní hodnotu.
Btw, proč je tady na Ábíčku, vlevo dole, reklama na hosting od Banánu? To je vtip ne?
Aha, s tím problém nemám, jen mě o pobavilo a trochu zarazilo. Z něčeho server žít musí.
dle obchodního oddělení Microsoftu mám jedinou legální možnost si koupit krabici W7 Pro za cca 6500,-Není pravda. Lze použít GGK, který je sice dražší než OEM verze, ale pořád výrazně levnější než krabicová (3500 Kč vs. 6500 Kč). Nevýhodou je vázanost na konkrétní HW jako u OEM.
Uprimne kompilovat si jadro jsem naposledy potreboval nekdy v roce 2006, coz je pres pet let, takze tu blbe nemel
Ale tak nastesti, stale jsou mista kde se bez windows neda obejit a proto se mu tak dari :)
Počítám zhruba 90% widle a zbytek Lin. A to jsem optimista.Ale Franta se zajímal o to, kolik lidí by si koupilo krabici.
Však tak jsem to myslel. Kdyby nebyl M$ boundlovám ke každému HW tak bych tipoval na těch max.10% celkově (1% kamenné prodejny + 9% eshopy). Ti lidé chtějí, aby stroj po donesení domů mohl fungovat. Což je v případě Lin skoro nesplnitelné.Ono se prodává po světě docela dost předinstalovaných počítačů s Linuxem, takže nevím jak to s tou skoro nesplnitelností myslíš. Tím docela dost nemyslím ani tak procentuální zastoupení, jako dostatek protipříkladů proti tvému tvrzení.
To je ale dané tím, že si koupí notebook nebo i stolní počítač a ty Widle tam mají chtě nechtě přibalené.Chytrej kluk :).