V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Víte, co je INDOK? Pokud ne, nevadí. Tuhle zkratku jsem si vytvořil jako pracovní název pro „projekt internetizace knihoven“, což je aktivita, do které jde z ministerstva vnitra ročně cca 100 mil. Kč (dříve více, teď o něco méně). Jde o další monstr-akci podobnou nechvalně proslulému INDOŠovi, byť ne tak velkou a drahou. Nyní to chce vnitro zrušit, proti čemuž knihovny protestují.
Není to až tak dávno, co definitivně skončila nechvalně známá akce Internet do škol čili INDOŠ. „Smrtelnou křečí“ tohoto projektu bylo, když poslední rok Telefónica poskytovala školám připojení (podotýkám, že hluboko pod tehdy běžným standardem) zdarma, zřejmě s očekáváním prodloužení královsky výdělečné smlouvy. Jenže se tak nestalo, stát již o prodloužení neměl zájem. A výsledkem bylo, že i přes počáteční zděšení na tom školy nakonec získaly, protože mají nyní levně nebo i zdarma k dispozici mnohem kvalitnější internetové připojení.
Nyní se historie opakuje. Ministerstvo vnitra chce ukončit projekt, v rámci něhož platí ročně zhruba 100 milionů za připojení cca 3500 knihoven k Internetu. I když to vypadá děsivě, opět to může být jen bouře ve sklenici vody.
Rozpočítejme nynějších 90 mil. Kč ročně na jednotlivé knihovny. Na jednu tedy připadá cca 2180 Kč měsíčně, cože je poměrně dost. Podle informací z článku je 483 knihoven připojeno přes satelit. Dobře (nechávám teď stranou, že se mohla změnit situace a satelitní připojení už není nutné). Když nahlédnu například do ceníku firmy Skylink, nejdražší tarif je za 2 950 Kč včetně DPH (a to je maloobchodní cena pro jednotlivce!). I pokud bychom počítali tuto cenu, knihovny připojené satelitem by vyšly na 17 mil. Kč. Pro zbývající knihovny to pořád vychází přes 2000 Kč na jednu.
Z toho je vidět, že jde o připojení velmi drahé (standardní ADSL připojení má běžnou maloobchodní cenu 750 Kč; a to nehovořím o základním tarifu Start). Knihovny nepotřebují žádné superkvalitní připojení, když do těch malých přijde na Internet pár lidí denně a typicky si jen hledají nějaké informace.
Čili když se to dá dohromady, stropem pro peníze na připojení pro všechny knihovny z akce INDOK by bylo 2950 * 483 + 750 * 2958 = 3,6 mil. Kč měsíčně, tedy 43,7 mil. Kč ročně. To je necelá polovina současné částky. Je nepochybné, že by se dalo dostat ještě výrazně níže - některé knihovny by mohly být připojeny i zcela zdarma (resp. za téměř nulové náklady), například prostřednictvím komunitních sítí nebo místních poskytovatelů, výměnou za možnost umístit si na budově antény.
Klíčem ale je, aby penězi disponovali zřizovatelé knihoven (obce nebo města), ne vnitro, které vždy zvolí zbytečně drahé řešení. Obce se totiž mohou přizpůsobit místním podmínkám a řešit připojení knihoven například společně se svým úřadem nebo s nějakou obecní/městskou organizací (což dosud nešlo, protože dotace vnitra byla striktně pro knihovny).
Shrnu-li to, obecně je lepší řešit věci místně než centrálně. Centralizace láká, klidně i bez zlých úmyslů, a může se zdát jako výhodnější. Jenže protože v dostatečné míře nereflektuje místní situaci a hlavně její vývoj v čase, ukazuje se jako nevýhodná.
Tiskni
Sdílej:
Co to? Vim, že jsme byli v Mikulově v knihovně, chtěli jsme platit a nebylo za co, "je to v rámci toho a to je zadarmo" ... pravda, je to tak 5-6 let.
Neni to spíš případ od případu, jak to která knihovna má, přes koho je připojená?
Případ znám, protože jsem byl u toho, když přišla nabídka z ministerstva.
Po porovnání ceny (větší než v místě obvyklá), parametrů (128 kb/s, protože vybraný dodavatel tvrdil, že ISDN má všude na rozdíl od DSL) a vybraného dodavatele (již tehdy jsme měli od toho samého operátora maloobchodní DSL 2048/128 za nižší cenu) bylo všem jasné, o jaký podvod jde. Navíc stát se netajil, že provoz půjde přes jeho KIVS, což byl další odstrašující faktor.
Některé obce na to zřejmě skočily, protože papírově mohly ušetřit, neboť stát měl jistou dobu platit podíl a tak účast zřizovatele knihovny by tak byla o něco nižší než tehdy dostupná komerční nabídka.
už jsem viděl i arcidiecéze a lékárenLékárny mají jiný extrabuřt - povinné řešení od SÚKLu spočívající v tom, že se jim do sítě narve router CISCO 871, jehož jediným úkolem je vytvořit VPN do SÚKLu.
Celkem dobře tohle teď funguje na úrovni jednotlivých Krajů.O tom "dobře funguje" by se dalo s úspěchem pochybovat. Viz opakované problémy se zakázkou "našeho" (tedy Středočeského) kraje na komunikační infrastrukturu nemocnic.
Výhoda je, že "vrchnost" není tak daleko, a dá se o tom s nimi ještě mluvit a vysvětlit, proč to v konkrétním případě má/nemá význam.S Rathem se dá mluvit... Takový vtip už jsem hodně dlouho neslyšel
Centrální nákupy telco služeb, energií. To jsou úspory desítek procent nákladů!Každou chvíli nám Führer vypráví o velkých úsporách nákladů, ale když někdo chce více informací, tvrdě naráží. Základem Rathovy politiky je všechno utajovat. Teď mám zrovna na kraj podanou jednu žádost o informace, tak jsem zvědav
Ale zas nechat každou knihovnu se 3 zaměstnanci, ať se ve všem stará o sebe, to taky není ideální.Proč ne? Co nebudou umět sami, na to si někoho najmou. U soukromníků je běžné, že na účetnictví, správu IT a podobné se najímá externista a vyplatí se to (zrovna v těchto případech je konkurence velká a když nejsi spokojen, není těžké najít si někoho jiného.) Lepší než když se o všechno stará někdo na centrále, kdo má své jisté. Protože kdo má své jisté, ten se nepředře...
Já mám zkušenost s Karlovarským krajem.Karlovarský kraj má tu výhodu, že je poměrně malý, bližší spíše dřívějším okresům než velkým krajům, jako je ten Středočeský. Velký kraj má už nectnosti státu, je lidem odcizený. Proto jsem byl (a jsem) zastáncem územních samospráv na úrovni někdejších okresů. Tehdy se to mohlo tak udělat, okresy mohly existovat dál, ale už by nebyly prodlouženou rukou státu, nýbrž by byly samosprávné. Nemusely by se tedy ani dělat veletoče s převodem okresních věcí na obce s rozšířenou působností a na kraje, to bylo velmi drahé a šlo to ztuha.
Ale zas nechat každou knihovnu se 3 zaměstnanci, ať se ve všem stará o sebe, to taky není ideální.Nemá se starat knihovna, nýbrž zřizovatel, tedy obec či město. Malé obce si mohou tyto věci řešit třeba v rámci mikroregionů nebo se dohodnout s větší obcí poblíž.
Jinak jsem obecně spíš toho názoru, že stát, potažmo jeho organizace, by měly pracovat s co nejméně prostředky, protože pak jich lze neúčelně vynaložit také co nejméně.To ano.
Momentálně spíš mám pocit, že nedokážeme nebo nechceme podobným změnám připravit dostatečně jistý právní rámec, aby nedocházelo k podvodům...Podle mě se mnohem více nechce než nemůže. Lze převzít legislativu z jiných zemí s podobnou kulturní tradicí jako u nás (a v případě Rakouska dokonce kontinuální s tou, která tu dříve platila). Ale do toho se nikdy nikdo nechtěl pouštět.
Klíčem ale je, aby penězi disponovali zřizovatelé knihoven (obce nebo města), ne vnitro, které vždy zvolí zbytečně drahé řešení.Tam, kde občan utratí korunu, zaplatí obec dvě a stát tři...