Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dlouho jsem řešil způsob jak bezpečně schraňovat hesla a mít k nim přístup vždy a všude. Před pár lety jsem začal uvažovat nad způsobem, jak hesla šifrovat tak, aby byl systém odolný proti bruteforce útoku. Když přítulka dostala ve škole úkol vytvořit celou corporate identity vč. designu webu a reklamních předmětů, nabídl jsem jí, že udělám úschovnu hesel, ona ji nadesignuje a já tím zabiju dvě mouchy jednou ranou.
Je však můj způsob šifrování a ukládání hesel online bezpečný?
Chtěl jsem všem tučňákům a jejich příznivcům popřát štastný a veselý, ale dělat kvůli tomu nějaký zápis do blogu mi přišlo dost zbytečný, takže....je tady někde, nebo nemohl by se udělat nějaký shoutbox? Já bych to uvítal a myslím, že hodně uživatelů taky, nebo ne?
Za nějakou tu dobu co Linux používám, jsem došel k menšímu zjištění.....z 13 linuxáků co znám osobně (doufám že sem na nikoho nezapomněl), jich 11 poslouchá metal, a na druhou stranu znám jenom hodně málo metalistů co linux nepoužívají, že by nějaká závislost? :D a to znám řádově mnohem víc widláků než linuxáků, a ještě víc "ostatních lidí" než metalistů, asi je prostě Linux systém pro tvrdý chlapy :D
Rozbili jsme notebook na kusy, toť nadpis článku na technetu....no...už si o nich začínám myslet svoje, docela mě bolel pohled na to, jak někdo ničí ThinkPad, jeden (R61i) jsem měl na zádech když mě srazilo auto, měl sem prasklou lebku a 4 dny sem byl v komatu, ale note byl bez jediné vady, ani chybnej sektor na disku, a to sem ho měl v blbé brašně od vietnamců a navíc zapnutej..... Teď jen lituju těch lidí kteří si budou myslet, že to jejich acer vydrží taky =D
Tak jsem dnes "nainstaloval" Chrome OS, uvolněnou testovací devel verzi. Ve srovnání s ostatními distribucemi které jsem testoval ve VirtualBoxu (Fedora, Ubuntu, Mandriva, Arch) nabíhá za rekordní čas (podle mých odhadů a měření cca 3s), přihlašovací dialog už je přímo vázaný na internet, přihlašujete se totiž přímo do Vašeho Google účtu.